Uncharted 2: Among Thieves

Her “Playstation 3 şöyle zarar ediyor, böyle batıyor” haberi çıktıkça exclusive birinci parti oyunlara yüklenmeyip çoklu-platform oyunlardan medet umarak ne kadar büyük hata ettiklerini hatırlıyorum tekrardan. Tamam, PS3 tabi ki hayatta kalmak için üçüncü parti oyunlara ihtiyaç duyuyor ancak şu da bir gerçek ki Sony bu birinci parti oyun işine pek de gereken önemi vermedi ilk başlarda.Zaten Cell işlemcisi yüzünden alete oyun programlamak başlı başına zor bir iş olduğu için çoğu yapımcı “eh, ne gerek var ki, buna oyun çıkaracağım vakitte bildiğim programlama dilleri kullanan Xbox 360/PC’ye 3 oyun çıkarırım” mantığıyla düşünerek öğrenmeye vakit bile ayırmak istemedi. Bazı istekli firmaları ise Sony davranış şekliyle resmen kışkışladı.

Hatırladığım kadarıyla PS3 exclusive oyunlardan biri olan Heavenly Sword’un yapımcısı Ninja Theory bile Sony yetkililerinin oyunu bir an önce çıkarmaları yönündeki baskısından ne kadar yaka silktiklerini ve artık PS3’e özel oyun yapmamalarının arkasında yatan asıl nedenin bu olduğunu bir röportajda anlatmışlardı.

Uncharted 2 Logo

Evet, oyun o haritanın neredeyse her bir köşesinde geçiyor.

Jak & Daxter ve Crash Bandicoot gibi Playstation ismiyle özdeşleşmiş oyun serilerinin yapımcısı Naughty Dog tarafından geliştirilen ve PS3’e özel olarak çıkan Uncharted’da işte tam olarak bu döneme denk geldi. Tomb Raider-vari ormanlık alanda atlama zıplama ile Gears of War tarzı siper alıp ateş etme mekaniklerini birleştiren ilk Uncharted’da, ilk dönem birinci parti oyunlardan Heavenly Sword ya da Resistance gibi iyi olan ama konsol aldırmayan birinci parti oyunlar furyasına katılmış bir oyundu ne yazık ki.

Tamam, kabul ediyorum, oyunda bir eksik yoktu, hatta zevkle oynamış ve bitirmiştim ancak oyun bende hep çok daha iyi olabileceği hissini uyandırmıştı. Oynarken sürekli “yahu aynı mekaniklerle çok daha inanılmaz bir oyun tasarlanabilirmiş” diye düşündüğümü hatırlıyorum. İşte, Naughty Dog tam olarak bu düşündüğümü yapmış arkadaşlar. Naughty Dog, birinci oyunun mekaniklerini neredeyse hiç değiştirmeden, ilk oyundan on kat iyi bir oyun, hatta tüm zamanların en iyi oyunlarından birini tasarlamış diyebilirim.

Uncharted 2 Görseller

İşte erkek güzeli karakterimiz Nathan Drake.

İkinci oyunu anlatmaya başlamadan önce ilk oyunu oynamamış olanlar için oyunun ana karakterini anlatayım kısaca. Oyunumuzun ana karakteri Nathan Drake. Kendisi tam bir erkek Tomb Raider, ancak kişiliği oyundan oyuna değişen dişi kahramanımızın aksine Drake çok daha gerçekçi ve sevilebilir bir karakter. Oradan oraya zıplıyor, koşuyor ve her esprili aksiyon oyunu karakteri gibi düştüğü en kötü durumlarda, hatta ölüm tehdidi altındayken bile esprisini yapmaktan geri kalmıyor (ölümüne espri yapıyor yani). Artık karakteri öğrendiğinize göre bu noktadan sonra uzun uzun Nathan Drake yazmak yerine sadece Drake yazacağım, bilginize (resmi mektup gibi oldu).

3 Yorum

Bir cevap yazın