Ultimate Marvel vs Capcom 3 İnceleme

MvsC3 ile Aynı Kıvamda, Farklı Bir Lezzet

UMvsC 3’te yeni katılan karakterlerle oyundaki çeşitlilik de arttırılmış. Capcom her ne kadar eski karakterler üzerinde fazla bir değişime gitmemiş olsa da dövüş hamleleri kısıtlı olan birkaç karaktere bazı eklemeler de bulunmuş. Misalen sadece silah kullanabilen karakterlere birkaç dövüş hareketi de eklenmiş. Ama kime neyi eklerseniz ekleyin, bu oyunda ki en favori karakter sanırım yine Dante olacaktır. Gerek silahı, gerekse kılıcı ile yaptığı müthiş kombolar ile rakibini kısa sürede yere sermeyi başarabiliyor.

Ultimate-marvel-vs.-capcom-3-screenshot-5

Hazır Dante demişken, oyundaki dövüş sistemine de bir değinelim. UMvsC3’te öyle zor komboları nasıl yapacağım diye kara kara düşünmenize gerek yok. Özel komboları basitleştirilen tuş kombinasyonları sayesinde tek bir tuşla yapabiliyorsunuz. Onun haricinde dövüş esnasında tuşlara rasgele basmanız yeterli oluyor. Bir de Capcom UMvsC3’te “Ability Cards” adı altında basit bir upgrade sistemi eklemiş oyuna. Dövüş öncesinde belirli bir deste içerisinden seçeceğiniz kartlar size dövüş içerisinde hız, görünmezlik, süper zırh gibi özellikler olarak geri dönüyor. Kartların üzerinde Marvel ve Capcom dünyasındaki hemen hemen tüm karakterlerin resmini bulabilirsiniz. Aslında bu ufak ayrıntı oyuna güzel de bir tat katmış. Neyse, nerede kalmıştık? Evet, dövüş sistemi diyorduk. Yazımın başlarında da bahsettiğim üzere, Marvel vs Capcom serisinin kendine has bir dövüş sistemi var. Capcom, karakterleri bu dövüş oyununa aktarırken her hangi bir değişiklik yapmadığından dolayı (Misal RE’den tanıdığımız Chris. RE5’te ne yapıyorsa UMvsC3’te de onu yapabiliyor. Kalkıpta rakibine uçan tekme falan atamıyor.) ortaya son derece ilginç dövüşler çıkabiliyor. Misalen yeni karakterlerden Frank West’i ele alalım. En son Dead Rising 2 ile karşımıza çıkan West, dövüş esnasında yerin dibinden çıkardığı zombileri düşmanlarının üzerine fırlatabiliyor. Böyle bir hamleyi başka hangi dövüş oyunun da yapabilirsiniz ki? İşte bu da Ultimate Marvel vs Capcom 3’ün en güzel yanı. Bizlere fazlasıyla sıra dışı olan dövüşler yapma imkânı sunuyor.

Ultimate-marvel-vs.-capcom-3-screenshot-3

Oyunu online olarak ele alacak olursak, basit bir dövüş oyunu online ağına sahip olduğunu dile getirebiliriz. Yani nedir? Ağa bağlanırsın, dövüşçünü seçersin ve dövüşe başlarsın. Zaten kimse bir dövüş oyununun online modundan öyle çok bir şey beklemez. Çünkü orta da beklenti yaratacak malzeme yoktur. Ama yine de bir oyunda online modun olması, hiç olmamasından çok daha iyidir.

Sonuç olarak Marvel vs Capcom 3 ile hemen hemen aynı dinamiklere sahip olan Ultimate Marvel vs Capcom 3 benden hak ettiği bir 75 puan alıyor. Kabul ediyorum, öyle ahım şahım bir görselliği yok. Hikaye – senaryo olarak Mortal Kombat’ın uzağına bile yakın olamaz ama UMvsC3’te fazlasıyla eğlence mevcut. Ayrıca bu kadar tanıdık simayı da bir daha aynı karede göremeyebilirsiniz. Eğer dövüş oyunlarını seviyorsanız, Ultimate Marvel vs Capcom 3’e bir şans verin derim. Şunu da belirtmeliyim ki, elinizde Marvel vs Capcom 3 oyunu hali hazırda duruyorsa, UMvsC3’ü almanıza hiç lüzum yok. Başka bir inceleme de görüşmek üzere hoşçakalın.

Oyun PlayStation 3 platformunda incelendi.

Editörün Puanı: 75

Bir cevap yazın