Ultimate Marvel vs Capcom 3 İnceleme

Dünyayı Kurtarmak Ya Da Yok Etmek…

Peki Ultimate Marvel vs Capcom’da bize ekstradan sunulan karakterler kimler? Eminim bu konu hakkında büyük beklentilere sahip olanlarınız vardır. Sonuçta yeni bir oyun. Çok daha fazla karakteri kontrol edebilmeyi kim istemez ki? UMvsC 3’e her iki cepheden de 6 yeni karakter dahil edilmiş. Yani oyunda toplamda 12 yeni karakter var. Bu rakam kimileriniz için yeterli olabilir ama bana göre sayı daha da arttırılabilirdi. Zira gerek Marvel Dünyası, gerekse Capcom Dünyası karakter zenginliği konusunda birbiriyle yarışıyorlar. Tabi ki bu yapımcıların inisiyatifinde bir durum olduğundan fazla irdelemiyoruz.

Gelelim oyunumuza katılan yeni yüzlere. Marvel cephesine baktığımızda ilk göze çarpan isim Ghost Rider oluyor. Diğer isimler ise Hawkeye, Iron Fist, Nova, Rocket Raccoon ve Doctor Strange. Bana kalırsa Marvel daha popüler karakterlerini ön plana çıkarabilirdi düşüncesindeyim. Neyse, Capcom cephesine baktığımızda ise ilk dikkat çeken isim Nemesis T-Type oluyor. Listedeki diğer isimler ise Frank West, Firebrand, Phoenix Wright, Strider Hiryu ve Vergil. Capcom’un dövüşçü listesine baktığımızda Street Fighter karakterlerini kullanmamakta ısrarcı olduğu dikkatleri çekiyor. Sanırım Capcom, bu oyunda yeterince tanınmıyan karakterlerini ön planda tutmak istemiş.

Ultimate-marvel-vs.-capcom-3-screenshot-1

Evet. Ultimate Marvel vs Capcom 3’ün içerik zenginliğinden ve Ultimate olmayan (!) versiyonu ile benzerliklerinden bahsettiğimize göre, şimdi oyunun oynanışına göz atmaya başlayabiliriz. Tabi yine baştan belirteyim. Oyunun oynanışı, sizin de tahmin edebileceğiniz üzere, Marvel vs Capcom 3 ile bire bir aynı.

Yine 3’er kişilik takımlar kurarak dövüşlere katılıyoruz. Kurduğumuz bu takımlar istediğimiz taraftan olabiliyor. Her ne kadar oyunun ismi Marvel vs Capcom olsa da, iki grubun karakterlerini de aynı takım altında omuz omuza dövüştürebiliyoruz. Yine dövüşçülerimizle fantastik kombolar yapmamızın yanı sıra, takım halinde de son derece ilginç dövüş figürleri ortaya çıkarabiliyoruz.

Oyundaki modlara şöyle bir bakacak olursak, kısa bir senaryo modunun yanı sıra arkadaşlarımızla bire bir kapışabileceğimiz vs modu, yapımın en ilgi çekici menü seçenekleri arasında duruyor diyebilirim. Zaten dövüş oyunlarının temel mantığında da arkadaşlarla aynı ekran üzerinden kapışabilme vardır. Bu olay futbol oyunlarında da böyledir. Bu iki oyun türü (futbol ve dövüş) stabil bir yapıya sahip olmalarından ötürü hiç eskimezler. Yani ilerlemeli salt aksiyon türü bir oyunda olduğu gibi bitirip bir köşeye atmazsınız. Daima konsolunuzun yakınlarında bir yerde rekabet ortamının doğmasını beklerler. O ortam doğduğunda ise disk yuvasına yerleştirilip, kimin daha iyi olduğuna karar verirler. Neyse, konumuzu daha fazla dağıtmadan yine Marvel vs Capcom’a dönelim.

Ultimate-marvel-vs.-capcom-3-screenshot-4

Oyunun hikaye modu, Marvel vs Capcom 3’te olduğu gibi son derece kısa tutulmuş. Yani eğer zorluk seviyesini en kolaya çekerseniz, yaklaşık olarak 1 saat gibi bir süre sonunda oyunun sonunu getirebilirsiniz. Şunu da belirteyim, oyunun hikaye kısmı pek sürükleyici değil. Zaten bu durum MvsC3’te de böyleydi. Oyunun hikaye kısmındaki tek yenilik ise artık kötü tarafı de seçebiliyor olmamız. Yani dilersek dünyayı Galactus’un ellerinden kurtarmak için dövüşebilir, dilersek de Galactus adına dövüşüp dünyayı yok edebiliriz. Ne dersiniz? Sanırım Capcom bu oyunda senaryo, hikaye içeriği gibi konulardan ziyade eğlenceye yer vermek istemiş. Zaten bunu da son derece başarılı bir şekilde yerine getirmiş. Hatırlarsanız MvsC3’ü incelerken dövüş arkasındaki çevre tasarlamasının haddinden fazla renki, curcunalı olduğundan yakınmıştım. Fakat bu durum oyunu belirli bir süre oynayınca ortadan kalkıyordu. Yani gözünüz alıştıktan sonra bir mesele kalmıyordu. Aynı atmosfer UMvsC3’te de karşımıza çıkıyor. Karakterlerin özel hareketlerinden tutunda, arka plandaki yaşayan çevre bile son derece renki bir yapıya sahip. Ama bu durumu artık eleştirmiyorum. Ne yapalım MvsC serisinin tarzı da bu demek ki. Ama yakışmıyor da değil. O yüzden oyun bu yönüyle bu sefer bizden olumlu yönde puan alıyor.

Bir cevap yazın