UFC Undisputed 3 İnceleme

İtiraf etmeliyim ki dövüş oyunlarında pek iyi değilim, ancak söz konusu oyun UFC Undisputed 3 ise ringde kolay kolay dövüş kaybedeceğimi zannetmiyorum. Bir şey sizi öldürmüyorsa daha güçlü kılar. Bu sözün doğruluğuna bir kez daha tanık oldum.

UFC Undisputed 3 oldukça kapsamlı bir yapım, özellikle de dövüş konusunda. Oyuna ilk başladığınızda yapımcılar ilerleyen dakikalarda zorluk yaşamayasınız diye önünüze 60’tan fazla aşamaya sahip bir eğitim bölümü (tutorial) koymuşlar. Eğitim bölümü arasında karakterinizi nasıl hareket ettireceğinizden tutun da, uzman oyuncuların yapabileceği bir çok hareket mevcut. Yapımcılar eğitim bölümlerini  seviyelere göre bölmüşler. Beginner seviyesinde 17, experience (deneyimli) seviyesinde 15, advanced (ileri seviye) aşamasında 25 ve expert (uzman) aşamasında 5 eğitim bölümü mevcut. Siz de benim gibi uzun bir zamanınızı alabilecek bu eğitim bölümlerini doğrudan geçip, direkt oyunun kariyer moduna ilerleyebilirsiniz. Ne de olsa elinizin altındaki bir dövüş oyunu, ne kadar zor olabilir ki, iki yumruk, üç tekme, haydi bana müsaade.

Yapımcılar oyunun zorluğunun farkında olacaklar ki size iki kontrol seçeneği sunmuşlar. Professional seçeneğini seçerseniz, tüm hareketleri hakkıyla yapmanız gerekiyor. Örneğin bir hareketi yapabilmek için sağ stick’i 180 derece döndürmeniz gerekiyorsa, döndürmelisiniz, yoksa yapmak istediğiniz hareketi gerçekleştiremiyorsunuz. Amateur seçeneğindeyse, bu hareketler görece daha da kolaylaşıyor. Ayrıca dövüşlerde seçeceğiniz zorluk seviyesi de önemli bir rol oynuyor. İlk andan muhtemelen kimse gidip de en zor seviyeyi seçmeyecektir.

 

Oyunun kariyer modunda herhangi bir hikaye mevcut değil, zaten bana kalırsa hikayeye de gerek yok. Amaç belli… Sıfırdan zirveye tırmanmak. Bunu diler mevcut bir dövüşçüyle yaparsınız, dilerseniz de yeni yaratacağınız bir karakterle. Ben şahsen özgün olmayı tercih ettiğim için yeni bir karakter oluşturdum, ancak karakter yaratma ekranındaki seçeneklerin pek de zengin olmamasından ötürü, kendime benzer bir karakter ortaya çıkmadı ve ben de “Beast” lakabına layık, hem korkutucu görünen, hem de karizmatik bir karakter oluşturmayı yeğledim.

Her ne kadar tip olarak pek zengin bir içerik olmasa da diğer açılardan karakter ekranı oldukça zengin. Karakterinizin hangi siklette dövüşeceği oldukça önemli. Kariyer moduna tam manasıyla başladıktan sonra seçtiğiniz sikletin bir üst ya da bir altına düşüp dövüşlere çıkabiliyorsunuz, ancak daha ötesine müsaade edilmiyor. Oyunda seçebileceğiniz 7 ayrı dövüş türü var; judo, boks, karate, muay thai,kickbox, güreş, judo, sambo, jiu jutsu, mma. Her bir stilin kendine has eksileri ve artıları var, size hangi tarz daha yatkın geliyorsa onu seçmenizi öneririm. Örneğin uzaktan yumruklarınız işleyecekse güreş yerine boks seçmeniz daha akıllıca olacaktır. Bana hepsi gider diyorsanız, siz de benim gibi mma, yani mixed martial arts’ı seçebilirsiniz. Ancak bu grup dövüşçüler her ne kadar her şeyden anlasalar da hiçbir stil de tam anlamıyla uzmanlığa sahip değiller.

Karakterinizi oluşturduktan sonra, ringe çıkmadan önce bahsetmemiz gereken son birkaç şey daha var, antrenmanlar ve cred. Cred, oyundaki paramız. Antrenmanlar için, antrenman kampları için, shop menusune gidip bir şeyler açmak için hep cred’leri kullanıyoruz. Para kazanmak için ise elbette ki dövüşmeniz ve kendinize iyi sponsor anlaşmaları ayarlamanız gerekiyor.

Antrenmanlar karakterimizin gelişimi için kilit nokta, ancak hiç ringe çıkmayayım, karakterimi sonuna kadar geliştirip, öyle zirve yürüyüşüne başlayayım gibi bir durum söz konusu değil, çünkü dövüşlerden önce yapabileceğiniz antrenman sınırlı. Dövüşçünüzün stiline göre hangi idmana daha çok yükleneceğiniz belli bir şey olsa da, sürekli aynı antrenmanı yaparsanız, bir süre sonra ondan aldığınız verim düşüyor, bu yüzden çeşitlilik önemli bir şey.

3 Yorum

Bir cevap yazın