Ucuza Hızlı Bilgisayar? Hızlandırılmış Sempron 3100+

Ucuza Hızlı Bilgisayar? Hızlandırılmış Sempron 3100+

Artık yeterli donanıma sahip bir Soket 754 anakartı 70$ civarındaki bir fiyata satın alabiliyorsunuz. 120$ daha verdiğinizde Sempron 3100+ ve soğutucu, 512 MB DDR400 bellek için bir 70$ daha harcarsanız, toplamda 300$’a iyi bir giriş seviyesi başarımı sunan ve yüksek hızaşırtma yeteneğine sahip olan yükseltme (upgrade) parçalarınız hazır demektir. (Yazıda geçen fiyatlar yurtdışı fiyatlarıdır.)

Soket 754 platformuna geçmek şu an için biraz anlamsız görünebilir, çünkü gelecekte çıkacak olan süper hızlı (çift çekirdekli) AMD işlemciler sadece Soket 939 veya daha sonraki platformlar tarafından desteklenecekler. Ama yine de Soket 754 için ileride Athlon 3700+’tan daha yüksek işlemciler çıkma ihtimali var.

AMD çıkardığı platformların, zamana karşı direndiğini ve ömürlerinin çok uzun olduğunu bir kez daha kanıtladı. Duron, Athlon XP ve son olarak “Sempron” işlemcilere yönelik olan Soket A mimarisi hala ofislerde kullanılan bilgisayarlar için fazlasıyla yeterli. Teknoloji açısından bakıldığında NVIDIA nForce2 veya VIA KT880 yongaseti kullanan anakartlar, her ne kadar DDR2 ve PCI Express gibi yeniliklerden yoksun olsalar da, hala yeterli sayılabilirler. Gerçek hayatta bu yeni teknolojiler şu an için büyük bir başarım farkı yaratmadığından ilk bakışta eksiklik gibi görülen yanların aslında çok önemli olmadığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın