Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Özellik Tartışması

Eğer bugünün anakartlarını birkaç sene önce ortalıkta gezen ürünlerle karşılaştırırsanız, bazı değişikliklerin olduğunu fark edeceksiniz. Her şeyden önce kullanıcılar artık Intel mimarisi (Celeron ve Pentium aileleri) ve AMD’nin (Sempron, Athlon 64) sunduğu özellikler arasında kesin bir seçim yapabiliyorlar. Eskiden, her ne kadar AMD işlemciler ve platformlar, uzun bir süredir ortalıkta olsa da her zaman Intel’in sunduklarıyla baş edebildikleri pek söylenemezdi.

Anakart pazarının kendisi de değişime uğradı. Öyle zamanlar oldu ki doğru anakart modelini ve yongasetini seçmek, aynı teknik özelliklere sahip diğer bir platforma göre neredeyse %10’a varan başarım farklılıkları getiriyordu. O zamanlarda aynı başarımı yakalayabilmek için sisteminizi veya işlemcinizi hızaşırtmanız (overclock) veya işlemcinizi yükseltmeniz gerekiyordu. Ayrıca 3B görüntülere meraklıysanız iyi bir ekran kartı her şeyden daha önemliydi.

Eğer yerine oturmuş teknolojilerden bahsedersek (yani iki haftadır ortada olanlardan değil) platformlar arasındaki farklar yüzde beşler seviyesine hatta grafik içermeyen deneylerde daha da düşük seviyelere geriledi. Aynı şey işlemciler içinde neredeyse geçerli çünkü işlemcinin Pentium 4 3.2 GHz’den P4 3.4 GHz’ye yükseltilmesi artık gerçek hayattan çok kullanıcının kafasında bir farklılık yaratıyor.

Artık başarım bir sorun olmaktan çıktığı için anakart üreticileri rekabet ortamında hayatta kalabilmek için daha çok donanımsal ve yazılımsal özelliklere odaklanıyorlar. Daha çok bağlanabilirlik (connectivity), yüksek kalite bileşenler, hızaşırtma özellikleri ve daha pek çok ufak ayrıntıyla müşterinin aklını çelmeye çalışıyorlar.

Kaliteli Bileşenler

P4N Diamond dört transistör tabanlı voltaj düzenleyiciler ile donatılmış.

P4N Diamond dört transistör tabanlı voltaj düzenleyiciler ile donatılmış.

Sızdıran kapasitörler ve ucuz voltaj düzenleyiciler geçmişte kullanıcıların başına pek çok bela açmıştı. Günümüzde ise pek çok firma kullandıkları elektriksel bileşenler konusunda artık çok daha fazla dikkatli davranıyor ve genellikle kaliteli ürünler (Japon üreticiler bu konuda iyi bir üne sahipler) ve çok aşamalı (multi-phase) voltaj düzenleyiciler kullanıyorlar. Artık yükü paylaştırmak için daha fazla paralel MOSFET bileşeni kullanılıyor böylece daha az elektriksel ve ısıl (thermal) gerilim oluşuyor. Bugün için dört aşamalı sistemler yeterli ancak bazı üreticilerin daha fazla bileşen kullandıkları bile oluyor.

Bir cevap yazın