Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Anakart seçimi işine gelince kullanıcılar sadece çok sayıda üretici arasında seçim yapmak zorunda kalmıyor aynı zamanda her üreticinin sunduğu, biçim etmeninden (form factor) yongaseti özelliklerine kadar pek çok farklılık gösteren geniş bir model yelpazesi arasında da seçim yapmak zorunda kalıyor. Üreticilerin pazardaki herkese uygun ürün sunabilmek için giriştikleri yarış son kullanıcı açısından eziyet verici olmaya başladı.

Bazı durumlarda en ucuz anakartlar en pahalı anakart arasındaki fiyat farkı sundukları özellik farkları kadar önemli olabiliyor. Tecrübeli bir kullanıcı kendi gereksinimlerine uygun ek özelliklerle donatılmış bir anakartı kolaylıkla seçerken yeni başlayanlar için gereksinimlerini belirlemek ve hangi özellikler olmadan işlerini düzgün yapabileceklerine karar vermek zor gelebilir. Bir alış verişin ne kadar iyi olduğu onu ne kadar ucuz aldığınızla değil gereksinimlerinizi ne kadar iyi karşıladığıyla ölçülür. İhtiyacınız olmayan bir şey için harcadığınız para çöpe atılmış demektir.

Kullanıcıların çektiği bu sıkıntıları incelemek için iyi bilinen bir markanın en ucuz ve en pahalı ürünlerini karşılaştırdık. Bu elmalar ve armutlar karşılaştırması için seçtiğimiz ürünler MSI’ın Soket 775 anakartları 915PL Neo-V ve P4N Diamond oldu. İlk anakart 69$ civarı bir fiyata satın alınabilirken son teknoloji ürünü ikinci anakart bütçenize 219$’lık bir yük getiriyor.

Başlıca sorular aslında belli. Bir kullanıcı anakart için harcadığı parayı üç katına çıkararak ne elde eder? Özel anakartlarla gelen bütün ek özellikler ve destekleyici ürünler mantıklı mı? Günlük kullanımda bu iki anakartın farklılıkları neler? Veya başka bir deyişle: Tipik bir kullanıcı aradaki farkı anlar mı?

Bir cevap yazın