Ucuz ve Güvenilir RAID 5 Depolama Karşılaştırması

Ucuz ve Güvenilir RAID 5 Depolama Karşılaştırması

Daha fazla veri güvenliği gerektiğinde sistem yöneticileri önemli kararlar almak zorunda kalır. Genelde RAID 1 (mirroring, aynalama) çözümleri bu durumlar için en basit çözümdür. Ama tek bir diske oranlar biraz hız avantajı sağlamakla birlikte hiçbir zaman tam anlamıyla bir çözüm olmaz. Disk alanının yarısını feda etmek de cabası.

Artan sayıda yönetici ATA sabit disklerini kullanarak RAID 5’e geçmeye başladı. Denetleyicilerin ve sabit disklerin SCSI’ye göre hala ucuz olması en önemli neden. Ayrıca başarımları da pahalı SCSI çözümlerini aratmıyor.

Testlerimize layık orta-fiyatlı RAID kategorisine uygun beş tane yeni ve çekici ürünü inceledik: Adaptec’ten 2410SA, HighPoint’den RocketRAID 1640, ICP Vortex’den 8545RZ, LSI Logic’den MegaRAID 150-4 ve Promise’den FastTrak S150 SX4.

RAID 5: Kimin İçin ve Neden?

Yerleşmiş RAID dereceleri 0 ve 1, ya daha fazla başarım yada sabit disk hatasına yönelik artırılmış güvenlik sağlar. Buna karşılık RAID 5 hem başarım hem güvenlik sunuyor. RAID 5 şerit üstündeki tüm disklerdeki eş zamanlı işlemleri kontrol etmek ve eşlik bilgisi (parity information) ve veriyi yazmak için güçlü bir mantıksal işlem yeteneğine ihtiyaç duyar. Veri yazmak çok fazla karışık bir mimari gerektirmez ama aktarım hızı arttıkça anında eşlik bilgilerini yazmak CPU üzerine ek yük bindirir.

Burada HighPoint’in kullandığı gibi yazılım olan RAID ile RISC işlemcinin tüm işlem gerektiren uygulamaları yüklendiği donanımsal RAID’i ayırmalıyız. Promise denetleyicisine kendi XOR işlemcisini eklerken; Adaptec, ICP ve LSI Logic Intel’in denenmiş ve güvenilir yongasını tercih etmiş.

Veri ve eşlik bilgilerini dizideki tüm disklere yazabilmek için RAID 5 en az üç diske ihtiyaç duyuyor. Bu durumda kaybolan alan %33, ki bu bile hala oldukça fazla. Eşlik bilgisini depolamak için gereken alan disk sayısı arttıkça düşüyor ama bu seferde disk hatası riskini artırıyor. En kötü senaryo ise tabi ki iki diskin aynı anda ölmesi.

Yukarıdaki bilgilerden şu sonuçlara varabiliriz: 4 disk ile mevcut depolama alanının dörtte birini feda ederken yukarıdaki en kötü senaryonun oluşması ihtimalini düşürüyorsunuz. Dört diskli bir RAID 5 aynı zamanda 133 Mbps (32-bit, 33 Mhz) PCI veriyolunun başarım limitlerine de takılmıyor.

Burada söylemeye değer olana RAID 5 masaüstü PC’leri için gerçekçi bir çözüm değil. Çalışma istasyonlarında her ne kadar daha fazla disk alanı kullansalar da RAID 0+1 (şeritleme ve aynalama, striping + mirroring) veya RAID 10 (aynalama ve şeritleme, mirroring + stripping) hala daha iyi ve hızlı çözüm.

Bir cevap yazın