Ucuz İşlemci Yarışında AMD, Sempron’larla Intel Celeron’u Geçmeyi Planlıyor

Ucuz İşlemci Yarışında AMD, Sempron'larla Intel Celeron'u Geçmeyi Planlıyor

AMD, Soket 939’u duyurmasından bu yana, Athlon64’lerin geniş çekirdek boyutlarını, AMD’nin yıllardır ucuz işlemcisi olan Duron serisinin yerini alacak, sürümü çok olan fakat ucuz bir işlemci için, nasıl kullanacağının hesaplarını yaptı. Fakat, Athlon64’ün üretimi çok miktarda üretim ve pazarlamaya olanak sağlamıyordu. Bu durum, AMD’nin, çekici Soket 939 için daha yavaş fakat daha ucuz işlemci sürümleri üretmesini geciktirdi.

Bu arada, Athlon64 tarafından yeri doldurulacak olan AMD Athlon XP, ucuz işlemci olarak da piyasaya sürülemedi çünkü Athlon markasının en iyinin en iyisini belirtmesi gerekiyordu.

AMD bu ikilemi, ucuz işlemci pazarına hitap edecek olan Athlon XP mimarisi için Athlon adını kullanmaktan vazgeçerek çözdü. Bu da Sempron markasının ortaya çıkmasını sağladı.

Intel, ucuz işlemci konusunda en son çıkan Celeron D’leriyle liderliği elinde bulunduruyor. Prescott çekirdeğine dayanan, 256 KB L2 önbelleğe sahip olan ve 2.8 GHz (FSB533) saat hızında çalışan yenilenmiş Celeron, XD-Bit ve Thermal Monitoring 2 desteğiyle gelecek LGA 775 sürümü için bir ön hazırlık aşaması oldu. Ayrıca 915G/GV ve 910GL yongasetleri bu ucuz işlemci için bol özellikli platformlar sunacaklar. AMD, PCI Express destekli yongasetlerini beklemeyi göze alamadığından, Intel’in işini mümkün olduğunca zorlaştırmak için, elinde olan bütün özellikleri kullanma kararı aldı.

PCI Express, komut sıralama destekli SATA RAID veya karmaşık ses sistemleri gibi özelliklerin ucuz bilgisayar pazarında olabileceğini düşünmek şu an için biraz garip. Orta kullanıcı pazarının bile PCI Express ürünlerini kullanamaya başlaması aylar alacak. Fakat bu ürünler yongasetlerinin bir parçası olduğu andan itibaren çok az bir ek masrafla ucuz anakartlarda da kullanılabilirler ve anakart seçiminde önemli etki yaratabilirler.

Yazının başında şunu da belirtmekte fayda var, Sempron incelememizin biraz kısa olmasının suçlusu, çıkış süresini Ağustos 17’den Temmuz 28’e alan AMD’dir. Bu yüzden ne yazık ki uzun ve zorlayıcı işlemci performansı deneylerimizin hepsini yapmak için yeterli zamanımız olmadı.

Fakat bu, AMD Sempron’un sıkı bir performans deneyinden geçmediği anlamına gelmez. Sempron 2800+ ve 2.8 GHz hızında çalışan Celeron D 335 işlemcileri karşılaştırmak için yeterli miktarda bilgi ve deney sonucunu bir araya getirebildik. Ayrıca Soket 754 için olan ve Athlon64 teknolojisiyle üretilen Sempron 3100+’ta deneylere eklendi. Fakat karşılaştırma amaçlı olarak değil, çünkü hızı ve fiyatıyla bu işlemci ucuz işlemci pazarına hitap etmiyor.

Bir cevap yazın