Ucuz Core i5/i7 Sistemler için Beş P55 Anakart

Ucuz Core i5/i7 Sistemler için Beş P55 Anakart

Core i7 teknolojisi ve X58 altyapısı geçen sene duyurulduğunda, bu ikilinin başarımı hem bizi hem de siz sistem meraklılarını oldukça etkilemişti. Yalnız ilk X58 anakartlar ve Core i7 işlemcileri birçok oyuncu için pahalı oyuncaklardı. Çoğunuz belki “daha sonra elbette ucuzlar, birkaç ay bekleyelim bakalım” dediniz. Biz de öyle olmasını umuyorduk fakat olmadı. Aradan tam bir sene geçmesine rağmen X58 yongasetli anakartlar 200 Doların altına düşmedi. Üstelik LGA 1366 uyumlu Core i7 işlemcilerinin en ucuzu olan Core i7 920’nin bile fiyatı neredeyse aynı kaldı.

Son bir aydır Core i5/i7 işlemcileri için daha uygun fiyatlı fakat soket yapısı itibarıyla farklı bir altyapı piyasaya girdi.  Intel işini biliyor. Pazarda hala bol miktarda Core 2 modelleri bulunurken, ayrıca bu işlemcilerin sunduğu başarım bir Core i7 almayı bile şimdilik anlamsız kılarken ve fiyatları da bu kadar ucuzken Intel neden ani hareketlere başvursun ki?

LGA 1156 işlemcilerinin en yavaşının (aynı zamanda en ucuzunun) fiyatı bile 200 Doların üstünde olsa da P55 tabanlı anakartlar X58 anakartlara nazaran baya ucuz sayılırlar. Bu şekilde toplamda yaklaşık 200 Dolar daha az ödeyerek, üst düzey başarım gösteren bir sisteme sahip olabilirsiniz. Bütçe odaklı bir Core i5/i7 sistem kurmanın tam sırasıdır diye düşünüyoruz.

Bunun yanında P55 tabanlı anakartlarının çok yeni ürünler olduklarını ve dolayısıyla bazı eksik ve hatalarının henüz keşfedilmemiş olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bir ürünün kalitesi bazen fiyatıyla doğru orantılıdır. En ucuz Core sistemi toplayalım derken, felakete davetiye çıkarmayalım?

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    3-Way SLI Support) Asus P6T Intel X58 Chipset SLI/CrossFireX Mainboard Triple-Channel DDR3/1600 SATA RAID w/ eSATA,GbLAN,USB2.0,IEEE1394a,&7.1Audio (Venom Boost Extreme OC Certified) (Venom Boost Extreme OC Certified)

    Intel core i7 ıcın en ıyı anakart budur kanımca.

Bir cevap yazın