Üçüncü THG Videosu: Sessiz ve Buz Gibi

Intro

Çevirenin Notu: Bu yazıda anlatılan su soğutma sistemleri henüz Türkiye’de hazır kit olarak satılmamaktadır. Sadece amatör çabalarla – bazen yurtdışından getirilen parçalar da kullanılarak – bazı su soğutma sistemleri üretilmiştir. Bu konuda örnek bir site olarak Modelci sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gerçekler biraz korkutucu ama sonuçta tüm PC endüstrisinin durumunu da örnekliyor: Her bilgisayar mağazasında bulabileceğiniz ortalama bir PC ergonomi hataları ile dolu olabiliyor. Ayrıca donanım özelliklerine baktığınızda orada da birtakım sorunlar bulmanız olası; ama bunları sadece deneyimli kullanıcılar ilk bakışta ayırdedebilir. Verimlilik veya teknik mükemmelik adına yapılan bir şey yok; PC üreticilerinin en büyük amacı, sürekli mümkün olan en düşük fiyatı sunmak gibi görünüyor.

Markasız, ucuz PC’lerde bile fiyat belirleyici olduğundan, bir üretici satışlarını artırmak için maliyetlerine dikkat etmeli ve fiyat avantajları sunmalı. En azından geçmişte durum böyleydi. Artık piyasa neredeyse doygunluk noktasına ulaştı ve üreticiler farklı bir yol izleyip, oyunlarını Gigahertz ve Megabyte değerleri üzerine kurmaktan vazgeçmek zorunda.

Ancak, sözde ‘pazarlama uzmanlarının’ performans klişeleri hala diğer tüm yeni konseptlerden daha fazla dinleniyor. Aslında pazarda rekabet eden firmaların yeni fikirleri de yok. Bu çok kötü çünkü zayıflayan PC pazarını canlandıracak yeni bir akım doğabileceği gibi, böyle bir akım hepsinden öte tüketici bilincini artırabilirdi.

Bir PC'deki su soğutma bileşenleri

Bir PC’deki su soğutma bileşenleri.

3 Yorum

Bir cevap yazın