Üç Kanallı 6 GB DDR3 Bellek Kitleri İncelendi

DDR3 masaüstü bellekleri piyasaya çıkalı yaklaşık iki sene oldu fakat birkaç ay öncesine kadar bu tip belleklerin yüksek veriyolu genişliğinden tam anlamıyla faydalanan bir altyapı yoktu. Üç kanal kipinde çalışan tümleşik bellek denetleyicisiyle Core i7 işlemcileri RDRAM’lerden bu yana gördüğümüz en yüksek veriyolu genişliğini bize sundular. Fakat sorunsuz gerçekleşmesi gereken geçiş süreci, bazı durumlar sebebiyle biraz sancılı oldu.

En büyük sorun gerilim. DDR3 belleklerin standart gerilimi 1.50 V olsa da bellek üreticileri Core 2 uyumlu yongasetlerinin bellek denetleyicilerinin çok daha yüksek gerilimleri kaldırabileceğini biliyorlardı. O yüzden mümkün olan en az gerilimle en hızlı bellekleri üretmek yerine birçok firma düşük düzey bellek birimlerine çok daha fazla gerilim verdirerek bunları çok hızlı ve pahalı bellekler olarak piyasaya sürdü. Hâlbuki bunlar “aşırı hızaşırtmalı” standart DDR3 belleklerden farksızdı. Ne zamanki Intel, Core i7 bellek denetleyicilerine 1.65 V’dan fazla gerilim verilmesi halinde kalıcı hasar riskinin olduğundan bahsetti, o zaman piyasa altüst oluverdi çünkü o tarihlerde sadece bir firma standart gerilimle DDR3-1600 hızında çalışabilen bellek yongaları üretmekteydi.

Intel’den gelen bu hayati açıklamanın ardından bellek üreticileri apar topar, “hızlı” diye sattıkları belleklerin hızlarını arzu edilen gerilimde kararlı çalışabilecek değerde düşürdüler. Geçiş süreci dahilinde bu “gerilimi düşürülmüş” bellekler piyasaya üç kanal kitler halinde sürülerek, yüksek hızaşırtmalı “kardeşlerinden” farklıymış gibi gösterilmeye çalışıldılar. Öyle ki DDR3-2000 kitler uzun süre ortalıkta görünmedi ve DDR3-1866’nın 6 GB üç kanal kitler halinde ortaya çıkması neredeyse 1 ay sürdü.

Nihayet geçtiğimiz aralık ayında düşük gerilimli ve yüksek kapasiteli DDR3-1600 ve daha hızlı bellekler pazarda hızla yaygınlaşmaya başladı ve bunun sonucunda biz de toplayabildiğimiz kadar çok sayıda üst düzey üç kanallı bellekleri incelemek üzere deney laboratuvarlarımızda karşılaştırdık.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın