Üç Google Çalışanı İtalya’da Hapse Mahkum Oldu

Google’ın başı İtalya’da hem Berlusconi hükümetiyle hem de İtalyan mahkemeleriyle dertte. Down Sendromlu bir çocuğa yapılan eziyeti gösteren bir video 2006 yılında Youtube’a yüklenmiş, eziyet gören çocuğun babası, söz konusu videonun Youtube’a yüklendiğini öğrenince Youtube aleyhine dava açmış. Dava dün itibariyle sonuca bağlandı ve davaya bakan İtalyan mahkemesi, Youtube’a yüklenen videoda ihmalkarlıkları bulunduğu gerekçesiyle üç Google yöneticisini altı ay hapse mahkum etti.

Google’ın bu duruma tepkisi sert oldu. Google, mahkum olan Google çalışanlarının ne söz konusu videoyu çektiklerini, ne Youtube’a yüklediklerini, ne de izlediklerini ayrıca Google’ın Youtube’a yüklenen tüm videoları izlemek gibi bir zorunluluğu olmadığını ve söz konusu videoyu şikayet gelir gelmez kaldırdıklarını açıklamış. İtalyan savcılar ise söz konusu videonun mahkeme başladıktan iki ay sonra bile hala Youtube’da olduğunu tespit etmişler.


Bu kadar da değil. Bazı yorumculara göre; bu olay aslında Berlusconi hükümeti ile Google arasında bir kapışmanın sonucu. Berlusconi hükümeti, kısa bir süre önce internete yüklenecek tüm videolara lisans getirmek istemişti. Google, bunu kendilerini engellemek için bir hamle olduğunu açıkladı. Berlusconi hükümeti ise bunun aslında pornografik görüntüleri engellemek amacı taşıdığını açıklamış. Söylenenlere göre; İtalyan medyasında önemli bir ağırlığı olan Berlusconi, Youtube’dan rahatsızmış.

Son bir not: Altı ay hapis cezası alan Google yöneticileri İtalya’da yaşamıyor, bu yüzden büyük ihtimal cezaevine girmeyecekler.

Ne yorum yapsam şaşırdım. Büyük başın büyük derdi oluyor işte. Gene biz İtalyan hükümetinden insaflıymışız, Youtube’u yasakladık ama Google çalışanlarına hapis cezası vermedik.

1 Yorum

Bir cevap yazın