Üç Boyutlu TV’ler Hamileler Yaşlılar Çocuklar ve Sarhoşlar İçin Uygun Değil

Üç boyut (3D), bu ara oldukça popüler. Üç boyutlu oyunlar ve sinema filmlerinden sonra şimdi sırada üç boyutlu TV’ler (ki bazı örnekleri şu an piyasada) fotoğraf makineleri çok yakında üç boyutlu cep telefonları…

Peki, 3D görüntülerin sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi var mı? Bildiğimiz kadarıyla henüz bu konuda yapılmış ciddi bir araştırma yok (varsa bizimle paylaşın lütfen) ama üç boyutlu görüntülerin baş ağrısına yol açabildiğini biliyoruz. Sony’de bunu kabul etmiş ve “Active Shutter” gözlüklerle bu sorunun önüne geçtiğini savunmuştu ama görünüşe göre, 3D görüntüler sadece baş ağrısına yol açmıyor sağlığınız içinde tehlikeli olabilir.

Samsung’un 3D görüntüler için uyarılar başlığı altında açtığı sayfa ile 3D görüntülerin hamile kadınlara, çocuklara, sarhoşlara ve yaşlılara uygun olmadığını öğreniyoruz. Samsung’un sayfasında şunlar yazılı:

Hamile kadınlar, ihtiyarlar, ciddi sağlık problemleri bulunanlar, uykusuz kalanlar ve sarhoş durumda bulunanlar 3D görüntülerden uzak durmalı.

Çocuklar ve 13-19 arası gençler 3D görüntülere karşı daha hassas olabilirler, bu yüzden durumları yakından izlenmeli.

Üç boyut

Yakında 3D görüntülerin sakıncaları hakkında ciddi tıbbi araştırmalar yapılacaktır ama Samsung, şimdiden uyarıyor yukarıda saydığımız kişiler 3D görüntüleri izlerken dikkatli olmalı.

Tabi ki yukarıda geçen açıklamalar “Kedinizi çamaşır makinesinde yıkamayınız” ya da “giydiğiniz elbise üstünde ütü yapmayınız” gibi firmanın kendini koruma amaçlı yazdığı şeyler de olabilir. Dediğim gibi daha derin araştırmalar yapılması lazım 3D görüntü üstüne.

1 Yorum

  1. crixallis31

    Bildiğim kadarıyla sinemalardaki herkesin takdığı 3d gözlükler sebebiyle alerjik reaksiyon gösteren bir kaç kişi var yurt dışında.Özellikle çocuklarda görülmüş bu olay…

Bir cevap yazın