Üç Boyutlu Görüntüler Çocuklar İçin Tehlikeli Olabilir (Araştırma)

Üç boyutlu (3D) görüntülerin çocuklar için tehlikeli olabileceğine yönelik bir araştırma daha ortaya çıktı.

 

Üç boyutlu görüntü teknolojileri hiç olmadığı kadar hayatımızda artık; Üç boyut destekli televizyonlar, üç boyutlu sinema filmleri, üç boyut destekli oyunlar…

Fakat üç boyutlu görüntülerin insan sağlığına etkileri konusunda ciddi tartışmalar yaşanıyor. İnsan beyninin doğal bir üç boyut oluşturma mekanizması var, bu mekanizmaya 3D gözlükler ile müdahale edildiğini zaman yetişkin insanlar üzerinde ne gibi etkiler doğabileceği tam olarak bilinmiyor.

Üç boyutlu görüntülerin yetişkinler üzerindeki etkilerini anlamamız için daha çok araştırma gerekiyor fakat son yapılan bir araştırma üç boyulu görüntülerin çocuklar için ayrıca tehlikeli olduğunu söylüyor. Araştırmaya göre, insan beyninin kendine has bir üç boyut yaratma mekanizması var ve bu mekanizma iki gözden alınan görüntüleri birleştirerek derinlik duygusu oluşturuyor. Yalnız çocuklarda bu mekanizma ancak yedi yaşına geldikleri zaman tam olarak gelişiyor.

Aslında yetişkinler arasında da üç boyut algısı tam olarak gelişmemiş olanlar var, biz bunu “göz tembelliği” olarak da biliyoruz.

Kısacası ebevenyler, yedi yaşından küçük çocukların üç boyutlu görüntüleri izlemesine engel olmalı.

Araştırma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın