Üç Aidata Altima Dizüstü İncelendi

Türkiye’deki dizüstü bilgisayar pazarını ve satış rakamlarını incelediğimizde yabancı markaların yerli markalara karşı bariz bir üstünlüğü olduğunu görebiliyoruz. Yabancı markaların sahip olduğu küresel prestij, marka bilinirliği, güçlü sermaye yapıları ve buna bağlı olarak sahip oldukları dev reklam/tanıtım bütçeleri de satış rakamlarındaki bu durumu açıklamaya yetiyor. Ancak özellikle son birkaç yılda yerli üreticiler de dizüstü bilgisayar pazarının öneminin farkına vardılar ve bu pazarda çok daha agresif hareket etme yönünde bir politika belirlediler. Tüketicinin yerleşik kanaatlerini değiştirmek oldukça zor olsa da yerli üreticilerin bu konuda epey mesafe katettiklerini söyleyebiliriz.

Türkiye’deki ilk yerli bilgisayar üreticilerinden biri olan Aidata kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü yeni dizüstü modelleriyle adından daha fazla söz ettirme iddiasında. Aidata’nın yeni ürün gamında bulunan dizüstü bilgisayarların montajı, firmanın Türkiye’deki tesislerinde yapılıyor. Üretimin kısmen de olsa Türkiye’de yapılması tüketiciye daha uygun fiyatlı ürünler sunabilmek anlamına geliyor. Zira ithal ürünlere uygulanan gümrük vergileri, ithalat vergileri gibi birçok kalemden muaf olarak, “ara mal” statüsünde yurda giren dizüstü bilgisayar bileşenleri Türkiye’de birleştiriliyor ve oluşan maliyet farkı da dolaylı yoldan tüketiciye olumlu olarak yansıyor.

Aidata’nın THGTR inceleme merkezine konuk olan dizüstü bilgisayarları, firmanın Altima adını verdiği yeni ürün grubunun üyeleri ve sırasıyla N548600, N546400 ve N544200 model numaralarını taşıyor. Bu modellerden N548600 için Altima ailesinin amiral gemisi diyebiliriz. N546400 ve N544200’dan daha gelişkin donanım bileşenlerine ve daha farklı bir kasaya sahip olan N548600, 2.4 GHz saat hızında çalışan Intel Core 2 Duo P8600 işlemcisi ve NVIDIA GeForce 9600M GS grafik kartı ile dizüstünde üst düzey performans isteyen kullanıcılar için konumlandırılmış bir ürün. N546400 ve N544200 modelleriyse fiyat/performans kriterleri ön planda tutularak tasarlanmış cihazlar. Birebir aynı kasayı ve temel donanım bileşenlerini kullanan bu iki dizüstü bilgisayarın birbirlerinden ayrıldıkları nokta, kullandıkları işlemciler ve sabit disk kapasiteleri.

Aidata’nın çiçeği burnunda dizüstü bilgisayarlarıyla ilgili hazırladığımız bu kısa önbilgi paragrafını, her modeli ayrıntılı olarak ele alacağımız bölümler izleyecek. Her üç modelin birbirleriyle kıyaslamalı performans testlerini, tasarımlarının genel hatlarını, donanım bileşenlerini, pil ömürlerini ve gözümüze takılan diğer ayrıntıları yazımızın ilerleyen bölümlerinden bulabileceksiniz. Cihazların kutu, kutu içeriği gibi bilgilerineyse ortak bir bölüm altında değineceğiz çünkü üç cihaz da aynı kutu ve benzer kutu içerikleriyle geliyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın