Ubuntu 9.10 Çıktı

Cumhuriyet Bayramı’nda dünyanın en popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu’nun 9.10 sürümü yayınlandı.

Ubuntu Moblin Remix

Ubuntu 9.10, sonraki LTS (uzun vadeli destek) sürümden önce çıkan son geçici sürüm. Sunucu ve masaüstü sürümlerin dışında, geliştirici Canonical taşınabilir bilgisayarlar için Ubuntu Netbook Remix ve Ubuntu Moblin Remix’i de yayın listesine ekledi. 32-bit ve 64-bit biçimlerin ikisi de şu an CD’den yüklenebilir durumda.

Ubuntu Netbook Remix

Yükleme sırasında arvell Dove, Freescale i.MX51, Ubuntu Enterprise Cloud ve Amazon EC2 uygulamalarını listeden seçebilirsiniz. Kubuntu ve Xubuntu gibi Ubuntu türevlerinin tümü de 9.10 sürümü ile güncellendi. Kubuntu’nun ayrıca bir de Netbook Remix sürümü de çıkmış.

Kubuntu Netbook Remix

Ubuntu 9.10 eski sürümlere göre birkaç köklü değişiklik getiriyor: ext3 dosyalama sisteminin yerini ext4 aldı, Empathy sohbet uygulaması da Pidgin’in yerine geçti ve GParted disk bölüm yönetim aracının yerine de Palimpsest Disk Utility geçti. Ayrıca 9.10’da güncellenmeyen hiçbir şey yok gibi: GRUB sürüm 2’ye yükseldi, Firefox 3.5 oldu ve GNOME 2.28 sürüm numarasına sahip oldu.

En yeni Linux çekirdeği 2.6.31 de yeni Ubuntu’yla beraber geliyor. İşletim sistemine yeni eklenen programlardan Ubuntu One bir çevrim içi yedekleme ve eşitleme uygulaması. “Add/Remove Applcations” aracı da iTunes App Store’a benzeyen “Ubuntu Software Center” için yeniden uyarlandı. Yani, yeni Ubuntu’da değişmeyen neredeyse hiçbir şey yok.

Bir cevap yazın