Ubuntu 10.04 LTS DE’den Müzik Market ve Dahası

Ubuntu Logo

Ubuntu Logo

Canonical Ubuntu 10.04 LTS Masaüstü (Desktop) Sürümü’nü bugün yayınlıyor.  Ünlü Linux distrosunun yeni sürümü 3 yıl teknik destek, daha hızlı açılış, bir çevrimiçi müzik markete doğrudan erişim, daha güncel bir arayüz ve geliştirilmiş sosyal ağ katılım desteğiyle beraber geliyor. Bugün indirilebilir sürümü yayınlanacak olan işletim sistemini yaz aylarından itibaren satılan sistemlerde hazır kurulu olarak da görebilieceğiz.

Canonical’ın belirttiğine göre açılış hızının artırılmasının yanında yeni distro daha hızlı da olacak, özellikle SSD diskler kullanılırsa. Ubuntu 10.04 LTS Masaüstü Sürümü’ne eklenen “Me Menu” adlı uygulama sosyal ağlara kolay erişim ve toplu bilgi güncellemesi desteği getiriyor. Canonical “Me Menu aynı zamanda sohbet kanallarına erişimi de kolaylaştırıyor, arasında Google Talk, MSN, IRC’nin de bulunduğu neredeyse tüm sohbet ağlarına anında erişebileceksiniz.” diyor.

Ubuntu One Music Store ile tüm popüler müzik içeriğine de doğrudan ortam yürütücü (media player) içiden erişilebilecek. Kullanıcılar istedikleri müzik eserini satın alıp Ubunto One çevrimiçi hizmeti üzerinden erişebilecekler ve hatta telif hakkı içermeyen eserlerin tümü de bu tek merkez üzerinden tüm dünyadaki kullanıcıların kullanımına açık olacak (2 GB bedava, 50 GB 10$/ay).

Masaüstü sürümün yanı sıra Canonical bir Netbook Sürümü de hazırlamış ve masaüstü sürümdeki özellikler bunda da bulunuyor. Netbooklar hızlı açılışın yanı sıra uyku/bekletme kipinden daha da hızlı uyanabilecek  ve küçük ekranlara göre tasarlanmış özel arayüz de işleriniz daha da kolaylaştıracak.

Bir cevap yazın