Ubisoft’un Yeni Koruma Sistemi Kırıldı (Mı?)

Ubisoft’un PC platformunda korsanla mücadele için geliştirdiği yeni koruma sistemini sizlere duyurmuş ve ardından gelişen olayları da sizlere aktarmaya devam etmiştik.

Oyun oynadığımız süre boyunca kayıt (save-load) yapabilmek için Ubisoft sunucularına, dolayısıyla internete kesintisiz olarak bağlı kalmamız gereken bu yeni DRM sistemi, kimseyi memnun etmemiş; tam aksine oyunlarını orijinal olarak alan oyunseverler arasında öfkeyle karışık bir şaşkınlığa neden olmuştu. Açıkçası Ubisoft’un bu konu üzerinde yaptığı açıklamalar da ikna edicilikten oldukça uzaktı.

Bugün elimize ulaşan haberler ise Ubisoft’un gelecekte PC platformunda boy gösterecek bütün oyunlarında kullanacağı bu yeni DRM sistemiyle ilgili yeni bir skandalı işaret eder nitelikte.

Zira birkaç gün içinde raflarla buluşacak olan Assassin’s Creed 2’nin yanı sıra; Settlers 7, Splinter Cell: Conviction ve Prince of Persia: The Forgotten Sands oyunlarında kullanılacak bu yeni koruma sistemini aşmanın yolu şimdiden bulunmuş olabilir.

Hikayemizin baş kahramanı ise tıpkı bütün bu oyunlar gibi Ubisoft’un bu yeni koruma sisteminden nasibini alan Silent Hunter V. Aldığımız haberler, Silent Hunter 5’in yalnızca basit bir crack yardımıyla bu sistemi aştığını gösteriyor. Hatta oyunun 1.1 güncellemesi dahi yüklenebilir durumda.

Ubisoft DRM Fail

Bu skandalın ardından Ubisoft’un Assassin’s Creed II için bir güncelleme hazırlığı içerisinde olduğunu da duyduk. Koruma sistemini biraz olsun esnetecek olan bu güncellemenin ana başlıkları şunlar:

 • Oyun, internet bağlantınız koptuğunda tam olarak kaldığımız yerden devam edecek. (Hatırlarsanız en son Ubisoft, son kayıt noktasından devam edeceğimizin altını çizmişti.)
 • ATI Eyefinity teknolojisine destek,
 • Bazı performans problemlerinin ve Uplay tarayıcısındaki (browser) bir takım sorunların giderilmesi.

Ubisoft, Silent Hunter V’in durumunu görüp raflarla buluşmaya hazırlanan diğer oyunları için bir önlem alacak mı kestirmek oldukça zor. Biz yine de Ubisoft’un oyunlarını orijinal alanlara işkence çektiren bu saçma sapan koruma sisteminden vazgeçeceğini ummaya devam edelim.

Bütün bu süreçte Ubisoft; kaş yaparken göz mü çıkarıyor, yoksa Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan mı oluyor ben pek kestiremedim açıkçası. Ama tencerenin yuvarlanıp kapağını bulduğu kesin. 😉

5 Yorum

 1. Ziyaretçi

  ne koruması ne şifresi ya geçici önlemler bunlar  boşuna para harcıyolar gerçek oyuncular eğer maddi durumu yüksekse zaten orjinal alıyor geride kalan kesimde bu oyun sektörü sayesinde sponsoru oldukları oyun ve ekrankartı firmalarını zengin ediyor aslında para bi şekilde yine bu sektördeki insanların cebine maaş olarak geri dönüyor böle saçmalıklar yapıldığı takidirde kendileri ekmeklerinden olur.

 2. Vernoncougar

  AC2 aldım oynuyorum, problem olmadı hıc. Oynarken dvd nın ıcerıde olmasına gerek yok, sunucuya baglanıyor tıkladıgınızda ve hesap adınız gorunuyor. Guncelleme yaptı ılk yuklendıgınde..

 3. KaraBasan

  Koskoca Microsoftun Yapamadıgını (ubisfot)mu yapıcAk Şimdi :))) Bu DRM ANcak Bir Süre SAbırsız Oyuncuların Orjınal Cd Alması Icın uBisoft’a’Zaman Kazandırır Okadar ! Cünkü Öle Yada BÖle CrackharLAR Bu Oyunu Crackliyecektır (KORSANA kİM aMBARGO kOYABİLMİŞKİ,) 😉

Bir cevap yazın