Ubisoft’un Yeni Kopya Koruma Sisteminden Ayrıntılar

Daha önce Ubisoft’un yeni kopya koruma sistemini haber yapmıştık. Bu yeni koruma sistemi ile birlikte artık bilgisayarınızda herhangi bir kayıt (save) dosyası tutulmayacak. Tüm kayıt dosyaları Ubisoft’un sunucularında toplanacak.

Ubisoft, yeni kopya koruma sistemi “sıkça sorulan sorular” için bir sayfa hazırlamış. İlginç detaylar var hep beraber bakalım.

Bu servisin PC oyuncuları için kilit noktaları nelerdir?
Bu servisi kullanabilmeniz için devamlı internet bağlantısı gerekse de oyun CD vd DVD’nin bilgisayarınızda olması zorunluluğu ortadan kalkıyor. Oyunu istediğiniz kadar bilgisayara yükleyebileceksiniz. Kayıt dosyaları intenet ortamında senkronize edilecek böylelikle oyuna istediğiniz yerden devam edebileceksiniz.

Bu sistem kaç oyuncuya kadar destek verebiliyor?
Bu servisin oyuncu kısıtlaması yok. Kayıt sunucuları size en hızlı cevabı verebilmek için yeni oyunların kayıt dosyalarını öne getirecek ve 7/24 çalışıyor olacak.

Kaç PC’ye yükleme sınırı var.

Bu sistemde yükleme sınırı yok istediğiniz kadar PC’ye oyunu yükleyebilirsiniz. Fakat bir Ubi.com hesabı ile aynı anda 1 bilgisayarda oyun oynayabileceksiniz.

Peki çevrimdışı kayıt yok mu?
Hayır, devamlı bir internet bağlantınız şart.

Firewall ve benzeri aygıtlar altındayım kayıt dosyalarıma ulaşabilecek miyim?
İnternete bağlı bir bilgisayar yeterli.

Peki, Ubisoft bu sistemi kaldırırsa oyunlarıma ne olacak?
Eğer böyle bir durum oluşursa Ubisoft, oyun için bir yama çıkaracak ve sorunsuz bir şekilde oynanmasını temin edecek.

Nasıl bir internet bağlantısı gerekiyor bu sistemi kullanmak için?
En düşük DSL bağlantısı bu sistem için yeterli.

Devamlı internet bağlantımın olması şart mı tek kişilik (single player) oyun için bile?
Evet, devamlı bir internet bağlantısı şart, tüm oyun modları için.

Oyun sırasında internet bağlantım kesildi ne olacak?
İnternet bağlantınız kesildiği an oyun duracak ve internete tekrar bağlanmayı deneyecek. İnternete bağlandığınız an oyuna kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. İnternet bağlantısı kesilse bile kayıt dosyaları bozulmayacak.

Çeviren notu:
Assassin’s Creed 2 oynarken internetiniz mi gitti? Gidin Televizyon izleyin Türkçesi!!

Bu sistem bilgisayar performansımı etkileyecek mi?
Hayır, bu sistem arka planda çalışmayacak oyuna dahil olarak gelecek.

İleride çıkacak tüm Ubisoft oyunları bu sistemi kullanacak mı?
Evet, ileride çıkacak neredeyse tüm Ubisoft PC oyunları bu sistemi kullanacak. Konsollar için bu sistemi düşünmüyoruz.

Oyunu ikinci ele satabilecek miyim?
Şu an için hayır

Evet, en çok merak edilen soruları sizler için çevirdim, umarım cevabını aradığınız sorulara yardımcı olmuştur. Bu sistem başarılı olursa PC oyunculuğu kökten değişebilir ve ileride diğer firmalarda bu sistemin benzerlerini kullanabilir.

15 mart’a az kaldı. Bakalım bizi neler bekliyor. Merak ettiğim neden Ubisoft, bu sistemi biraz cilalamak istemedi, sistem bu haliyle bir hayli itici. Iw.net’e bakın Infinity War, nasılda allayıp pullamıştı Iw.net’i. Gerçi Ubisoft, daha Uplay kozunu sahaya sürmedi.

Sistemin nasıl işlediğini ve daha detaylı bilgileri, ilerleyen günlerde sitemizde bulabileceksiniz. Ubisoft’un bu sistem için hazırladığı sıkça sorulan sorular bölümüne ulaşmak için bu linki tıklayın.

2 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Son yıllarda elini attığı hemen her oyunu kepaze etmeleri bir yana dursun; Assassin’s Creed’ten başka adam akıllı bir IP (ki o da tartışılır) geliştiremeyen Ubisoft, bu kadar mesaiyi oyunları üzerine harcasaydı keşke. Skandaldan başka bir şey değil bu.

  2. Taner Özsoy

    Orijinal oyun kullanıcılarını daha ne kadar bıktırırızki tekrar korsana dönseler diye iyi düşünüyorlarda bu tip sistemleri getiriyorlar.

    Şu ana kadar kırılmayan oyun görmedim. Bunun gibi saçmalıklar orijinal oyuncuları orjiyinal oyun almaktan soğutmaya başlatıyor.

Bir cevap yazın