Ubisoft’tan DRM Konusunda Beklenen Açıklama

Dün erken saatlerde Ubisoft’un Assassin’s Creed II’nin PC versiyonuyla tanışacağımız yeni korsandan korunma sisteminin duvara nasıl tosladığını sizlere duyurmuştuk.

Ubisoft’tan bu konudaki beklenen açıklama gecikmedi. Hem de ne pişkinlikle.

“Oyundan çıkmadığınız süre boyunca, oyun sistemle bağlantıyı kurmak için çalışıyor. Bağlantı kurulduğunda ise oyuna geri dönebiliyorsunuz ve oyuna en son kaldığınız kayıt noktasından (checkpoint) devam ediyorsunuz. Zaten oyunda birçok checkpoint var. Çevrimiçi hizmet platformumuz  en fazla 50 kb/s gibi bir bant genişliği kullanıyor, yani yavaş bir bağlantınız da olsa oyun hızınız etkilenmiyor (bir de etkilenseydi be!)”

Artık bu açıklamadan sonra ne desek, ne yorum yapsak boş. Bu pişkinlikle baş etmek için bu adamlar ne içiyorsa ondan içmek lazım.

Ubisoft DRM Assassin's Creed II

Bu bir şaka olmalı!

7 Yorum

 1. Ercan

  Settlers 7’nin betasına katıldım.60 saat küsür oynadım 2 veya 3 defa bağlantı kesildi.Sistem size çalıştığını hissetirmiyor neredeyse.Thg üyelerinin içi rahat olsun.Oyun zevkini etkilemiyor.

 2. Tahir Meylani

  Assassin’s Creed 2 ile biz de bu yeni kopya sistemini test etmeyi düşünüyoruz. Ne yazık ki Settlers 7’yi yeterince oynamaya vakit bulamadık ve The Settlers 7 beta incelemesi yapmaktan vazgeçtik.

  Ama AC2 ile birlikte bu sistemi  detaylı bir şekilde incelemeyi düşünüyoruz ne de olsa bir çok şeyi değiştirebilecek potansiyele sahip bir sistem.

 3. Uğur Yurtsever

  Bir kere bile kesilmesi tahammül edilemez bir durum bana kalırsa. Zira daha Ubisoft sunucularına yüzbinlerce oyuncu yüklenmedi.

  Sistem tıkır tıkır işlese dahi bu, şirket tarihinde birçok kepaze koruma sistemine imza atmış Ubisoft’un yaptıklarını haklı çıkarmıyor.

  Bu oyun zevkini etkilemekten öte oyunlarını orijinal alan oyuncuları cezalandıran bir skandaldır bana kalırsa. Bir son kullanıcının da bunu destekliyor olduğunu görmek üzüntü verici. :))

  I’m Andrew Ryan and I’m here to ask you a question.

  Is a man not entitled to play a game with pleasure that he legally paid for with the sweat of his brow?

  “No,” Says DRM “You will steal it.”

  “No,” Says Games for Windows Live “You must activate when we say”

  “No,” Says Ubisoft “You must connect to our servers to save your game to ensure us that you are playing with a legal copy”

  But I rejected those answers. I choose….erm… not to spend my money on those craps 😛

 4. MaRIkO

  eh bunu anlatmak zor tabii. oyunun üzerinde kocaman yazıyor sürekli internet bağlantısı gereklidir diye. beğenmeyen almaz oynamaz. bu beğenmeme işi sadece sürekli internet bağlantsı ile sınırlı olmak zorunda değil. mesela oyunun konusu beğenmezsin almazsın, oyunun oynanış tarzını beğenmezsiz almazsın, grafiklerini beğenmezsin almazsın. sonuçta zorla satmıyorlar değil mi? mesela benim bu oyun ile ilgili sorunum sürekli internet bağlantısı istemesi değil (hernekadar sürekli internet bağlantısı istemesi saçmada olsa) benim beğenmediğim nokta sınırlı kurulum hakkı tanıması hemde sürekli internet bağlantısı istiyorken.

Bir cevap yazın