Ubisoft: “Yeni Jenerasyon Konsolların Zamanı Geldi”

Ubisoft’un patfonu Yves Guillemot, önlerinin açılmasını istiyor.

Şöyle durup bir geriye bakınca Xbox 360’ın 6, PS3’ün ise 5 yaşını doldurduğunu görüyoruz. Bugün gelinen noktaya baktığımızdaysa; PS3’e özel birkaç oyunu bir kenara ayırırsak konsol oyunları görsel anlamda PC platformundaki hızlı gelişmenin gerisinde kalmaya başladığını görüyoruz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda AMD’den Richard Huddy, DirectX’in PC’lerin önünü tıkadığından şikayet etmişti. Bu büyük oranda doğru olsa da; diğer bir yandan da geliştiricilerin konsol pazarından çok daha büyük paralar kazanıyor olmasının doğal bir sonucuydu. Hatta son bir yıldır birçok geliştiricinin oyunlarını Xbox 360’ın kısıtlı medya olanaklarına sığdırabilmek için “fazlalıkları kırpma” yoluna başvurduğunu ve ortaya birbirinden güdük oyunlar çıkmaya başladığı da bir sır değil.

Ubisoft DRM Assassin's Creed II

Kusura bakmayın ama Ubisoft deyince F1 Racing Simulation dışında aklıma bu ekran görüntüsünden başka bir şey gelmiyor artık.

Ubisoft CEO’su Yves Guillemot da artık mevcut konsolların ömürlerini doldurduğunu düşünüyor olacak ki Hollandalı PS3Life sitesinin haberine göre bir röportajda şu sözleri sarf etmiş:

Yeni aksesuarlar (Kinect ve Move’dan bahsediyor) ve el konsolları gerçekten çok iyi. Lakin teknolojik gelişmelerin dikkate alınmaya başlanması endüstri açısından harika olurdu.

 

Artık çok daha güçlü işlemciler ve ekran kartları üretiliyor. Bizlere daha iyi deneyimler sunmamıza ve endüstrinin büyümesine yardım edecek birçok teknoloji var.

Yeni konsolların gelmesiyle endüstrideki geriye gidişin önündeki engellerin kalkabileceğini ifade eden Guillemot, sözlerine şöyle devam etmiş:

Bu, endüstrinin neden bir kriz içinde olduğunun sebeplerinden biri. Tüketiciler mevcut formatları seviyorlar; ancak bu üretim döngüsünün sonunda endüstrinin parlamasını sağlayacak yeterli yaratıcılık imkanı yok.

Guillemot, haksız sayılmaz. Ancak “yaratıcılık” açısından şapkasını önüne koyup bir kez daha düşünmesi gerek bana kalırsa.

8 Yorum

  1. ?

    evet şöle en geç 2012 sonlarına doğru yeni nesil konsollar çıksa iyi olcak gibi. yalız bu sefer ram lerini en az 4gb olsa iyi olur gibime geliyor. zaten ubisoftta yeni konsolları istiyor buda demek oluyorki pc yi çok da takmıyoruz konsollar biraz yaşını belli etselerde farketmez yeni konsolları bekleriz gibilerden konuşmuş sanki. pc de yüksek oranda korsan olayı oluncada haklılar tabi. oyun oynamayı zengin işi yaptılar bence. paran yoksa korsan oyun alıyorsan o platformda sana oyun moyun yok işine gelirse diyorlar(PC).

    • ?

      madem boş iş niye gtx 580 aldın 4 çekirdek işlemci aldın? hem oyun firmalarını ekran kartı üreticilerini pirotesto(!) (protesto) edelim diyorsun hemde gidip gtx 580 im var 4 çekirdek işlemcim var diyorsun bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Bir cevap yazın