Ubisoft Yeni Film Oyunları İçin Bir Stüdyo Açıyor

Ubisoft elindeki oyun markalarının etinden ve sütünden de yararlanmak istiyor.

Ubisoft kapak2010 yılında vizyona giren Prince of Persia: The Sands of Time, neredeyse diğer tüm video oyunlarından uyarlanan filmler gibi gayet vasat bir yapımdı (incelemesi burada). Fakat, Disney’in yapımcılığını yaptığı Prince of Persia: The Sands of Time’ın filminin gişe hasılatı diğer vasat video oyun uyarlamalarının aksine oldukça iyiydi (300 milyon doların üstünde). Dolayısıyla Prince of Persia: The Sands of Time’ın gişedeki başarısını gören Ubisoft’un bu pazardan daha çok pay kapabilmek için “Ubisoft Motion Pictures” adında yeni bir şirket açması bizi pek şaşırtmadı.

Variety’nin haberine göre, Ubisoft Motion Pictures’ın başına Taksi ve Beşinci Element filmlerinden hatırlayacağımız ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’ın film şirketi EuropaCorp’ın eski CEO’su Jean-Julien Baronnet getirilmiş. Walt Disney Motion Pictures Fransa’da çalışan Jean de Rivieres ise, Ubisoft’un yeni stüdyosunda filmlerin yapım ve gelişim sürecinden sorumlu olacak.

Ubisoft yeni kurduğu film şirketi ile ilgili detay vermekten kaçınıyor olsa da, Ubisoft’un elindeki markalardan neler çıkacağı az çok belli. Öncelikle Prince of Persia: The Sands of Time’ın gişedeki başarısının ardından yeni bir Prince of Persia filminin çekileceğine bahse girebilirim. Ayrıca Assassin’s Creed’in film uyarlamasına da kesin gözüyle bakabiliriz. Hayır, Ubisoft’un Assassin’s Creed 2 piyasaya sunulmadan önce yayınladığı  iki dandik kısa filmden yola çıkarak bu sonuca ulaşmıyorum. Assassin’s Creed’in lastik gibi her yere çekilebilecek senaryosu ve serinin bugüne kadar ulaştığı satış rakamları zaten oldukça sağlam bir fikir veriyor.

Oyun stüdyolarının film şirketi kurarak, video oyun uyarlama işine doğrudan el atmalarını şimdilik eleştirmek istemiyorum. Burada bir pazar varsa, elbette oyun stüdyoları markalarını daha iyi korumak ve bu pazardan daha fazla pay kapmak isteyeceklerdir. Fakat, bir oyunsever olarak sevdiğim bir oyunun kötü bir film uyarlamasını sinemada görmek istemezdim. Neyse ki, Ubisoft’un oyunları bu kategoriye girmiyor :).

Şaka bir yana, bu konuda farklı oyun stüdyolarının farklı yaklaşımları olduğunu görüyoruz. Mesela, Activision oldukça karlı olabilecek bir Call of Duty isim hakkı anlaşması için henüz bir girişimde bulunmuş değil. Yine Valve, geçtiğimiz aylarda Half Life uyarlaması için gelen senaryoların ne kadar kötü olduğunu söylemiş ve film şirketlerinin konuya yaklaşımını eleştirmişti. Hatta Valve, “onlar yapamıyorsa, biz kendi içimizde Half Life filmleri çekebiliriz” diyerek Half Life fanlarına müjdeli haberi vermişti. 

Kısacası, bazı oyun stüdyoları daha baştan vasat olacağı belli filmler için ellerindeki markaların değerini düşürmek istemiyorlar, ama bu iş karlı bir hal alırsa diğer oyun stüdyolarının da gelen tekliflere çok fazla dayanabileceklerini sanmıyorum.

Bir cevap yazın