Ubisoft: RUSE Bu Nesil Konsollarda Son Yeni Markamız Olabilir

Duyan da Ubisoft’un her yıl birkaç tane yeni marka çıkardığını zanneder :).

Ubisoft logoDevam oyunları şüphesiz oyun dünyası için önemli bir kaynaktır. Ve, evet yeni bir oyun markası geliştirmek şüphesiz kolay birşey değildir. Bu yüzden oyun stüdyoları, genellikle başarılı olmuş yeni oyun markalarını bir şekilde devam oyunları ile genişletmek isterler. Kimi zaman bu devam oyunları çok başarılı olurken (bakınız GTA serisi), kimi zaman vasatı aşamaz ve bazen de tam bir garabet olarak karşımıza çıkar (bakınız Mafia 2).

Sanırım bu devam oyunlarına en çok kafayı takan firma da Fransızların “gurur” kaynağı Ubisoft’dur. Ubisoft; Prince of Persia, Ghost Recon, Assassin’s Creed gibi başarılı olmuş oyun markalarını her yıl devam oyunları ile genişletiyor.

Gameindustry.biz’in Ubisoft’dan Alain Corre ile yaptığı röportaj bu durumun bu nesil konsollarda böyle devam edeceğini söylüyor. Gelin Corre’e kulak verelim:

Şimdi çok daha zor. Yeni bir oyun markası yaratmak için çok fazla araştırma yapmalısınız. Bu yeni oyunu geliştirmek için çok fazla bir bütçe ortaya çıkarmak istemeyebilirsiniz çünkü ürünün karlı olacağından emin değilsiniz.

Bu sözlerden sonra Gameindusty.biz’in “RUSE’un Ubisoft’un bu nesil konsollardaki son yeni oyun markası olacağını söyleyebilir miyiz” soruna Corre şöyle cevap veriyor.

Evet, sanırım öyle olacak. Yeni teknolojiler her zaman yeni oyun konsollarına adapte edebileceğiniz yeni fikirleri, yeni oyun mekaniklerini doğurur. Ve, yeni konsolların ilk 18 ayı çok daha az kalabalıktır işte o zaman yeni bir şeyler denemek isteyebilirsiniz. Şu anda pazarda çok fazla yeni oyun markası var ve rekabet gittikçe artmış durumda.

Aslında Mafia 2’i gördükten sonra Ubisoft’un devam oyunlarına olan antipatimin azaldığını söyleyebilirim. Evet Ubisoft, yeni markalar geliştirmekte zorlanıyor belki ama olanın da içine etmiyor en azından :).

5 Yorum

 1. mustafa

  evet mafia 2 hayal kırıklığı oldu bir inceleme geliyormu mafia 2 için bekliyorum neler diyeceksiniz ? bu arada gerçekten ubisoft devam oyunlarında iyi işler çıkartıyor.

 2. Ziyaretçi

  Zaten konsollarda da anca ruse gibi yüzeysel bir strateji oynanabilirdi.İş yapabilir.Bu arada Ubi’yle Fransızlar tabi ki gurur duyacak,nesine takıldınız anlamadım.

  • Tahir Meylani

   Ufak bir takılmaydı sadece :).

   Ubisoft’un kurucuları Fransız ama şirketin sanırım sadece bir tane stüdyosu var Fransa’da. Artık Kanada’lı bir şirket gibiler daha çok.

Bir cevap yazın