Ubisoft Korsana Karşı Aldığı Önlemle Duvara Tosladı

Ubisoft’un PC platformunda korsanla mücadele için geliştirdiği yeni DRM sistemini daha önce sizlere duyurmuştuk. İşe önce Assassin’s Creed II ile başlayan Ubi, daha sonra yelpazesini Settlers 7 ve Silent Hunter V de dahil olmak üzere PC platformuna çıkacak bütün Ubisoft oyunlarını kapsayacak şekilde genişleteceğini müjdelemişti (!) hatırlarsanız.

Oyuna girebilmek ve oyunu kaydedebilmek için kesintisiz bir internet bağlantısına gereksinim duyan bu yeni Ubisoft icadının haklı eleştiriler alması da gecikmedi haliyle. Yine de bu sistemi kullanan oyunların henüz piyasaya çıkmamış olması, bu absürd “korsan önleme sistemini” birçok insana izah etmeyi zorlaştırdı.

Neyse ki PC Gamer, bugün Assassin’s Creed II’nin PC versiyonunu denerken başlarına gelen deneyimleri oyun dünyasıyla paylaştı. İşte bu yeni DRM deneyiminin tavan yaptığı an:

Oyun esnasında internet bağlantımız kesilirse, sistem bizi oyundan atıyor.

Bu ne demek? Oyunu kaydedemedik demek. Yani yakın bir yerlerde kayıt almadıysak, oyunun otomatik kayıt noktasına geri dönüyoruz. Oyun zevkimizin içine edilmiş olmasından bahsetmiyorum bile.

Peki ya bağlantımız bir anlığına giderse? Ya da internet servis sağlayıcımız şalterleri bir süreliğine indirirse? (ki olmayan bir şey değil bu) Kedinizin modem kablonuza takılarak bağlantığınızı kopardığını düşünün. Bir anlık sinir için kedi kesmeye değer mi? Hadi hiç bir terslik yaşamadınız diyelim. Ubisoft sunucularının kesintisiz ve sorunsuz çalışacağının garantisi var mı? Steam platformunun bile üzerinde böylesine iş yükü yokken, sık sık anlık da olsa kopmalar yaşamıyor muyuz?

Söylenecek daha çok şey var aslında. Onları da Ubisoft’un bu konuda yapacağı resmi açıklamaya saklayalım. Belki Ubisoft bu oyundan atma durumunu çözebilir. Ancak bu iyileştirme bile oyunlarını orijinal alacak oyuncuların çekeceği çileyi hafifletmeyecektir.

Peki Ubisoft’u bu sistemi kullanmaya iten güç ne?  Uzun yıllardır yeni fikirler üretmek yerine aynı fikirlerin farklı iterasyonlarını bize yerdirmeye çalışan ve yaptığı oyunların büyük bir kısmı vasatın dahi üstüne çıkamayan Ubisoft’tan bahsediyoruz. Siz ne bekliyordunuz ki?

5 Yorum

 1. RaDReS

  Bence Ubisoft bir çuval pirinci mundar edecek… neden mi?

  Birincisi bu sisteme 2 haftaya kıralacak ve büyük ihtimalle  kayıt dosyalarımız, oyuna kendini Ubisoft sunucu olarak gösterecek bir program ile sistemimizdeki bir kalsöre kopyalanacak. Böylece Ubisoft’un bu sistemi geliştirmek için harcadığı paralar çöpe gidecek…

  İkincisi bu sistemden hoşlanmayan hatta ön yargıya kapılan bir çok kullanıcı ya oyunu almayacak ya da kırılmasını beklyip Ubisoft u cezalandıracak…

 2. DeathKiller

  şu ayriyetten DRM alıyomuşuz ya 59.90$ oluyomuş sırf bu yüzden almıycam orjinal DVD alıcaktım fiyatı zaten 30.00$ kadar bir şeydi 60$ oldu almıycam neden 1 oyuna 2 oyun parası vereyeyim valla beklerim 1 yıl kırılmasını gene almam orjinal korsan oyun DVD tanesi 2.5 lira 2 DVD 5 lira 3 DVD 7.5 lira neden 10 20 katı fazla para verip orjinal alıyım ikiside aynı oyun değilmi hiç boşuna haramdır günahdır emek hırsızlığı laflarına girmeyin ben hepsini üstleniyorum yapsınlar orjinal oyunları 10 15 tl bak bakalım raflarda 1 tane kalıyomu ben o kadar cimri olmama rağmen gene 15 tl ye orjinalini alırım ama dinleyen kim 10 20 kat fazla para bide paranla mağdur oluyosun illede internet internette ayda 30 lira oldu sana oyun 90 lira 😀

 3. Leox

  Prince of persia warrior within orjinal sürüm almıştım Oyun öyle Zıvanadan çıktı ki orjinal cd yi bırak oyunun ismini duymaya tahamül edemez oldum korsanla başedilemez ubisoftun en sevdigim bu oyunu nerelere getirdiği ortada Bebe oyunu oldu resmen ya 🙁

 4. Ziyaretçi

  Bu Ubisoft DRM sistemini bıraksın ve yeni bir sistem geliştirsin. Oyunlara daha çok yönelsin ve bu korsan olayına da oyuncuların zorlanmayacağı bir sistem yapsın. Ne korsan alalım ne de orjinal. Korsana da hayır orjinale de Ubisoft mutlaka bu olaya el atıp işleri yoluna koyacaktır inşallah.

Bir cevap yazın