Ubisoft Kesintisiz İnternet Gerektiren DRM Sisteminden Vazgeçti

Yorgan gitti, kavga bitti…

Ubisoft, çok tartışılan ve bazı oyuncuları Ubisoft’u boykot etmeye kadar götüren DRM sisteminden vazgeçtiğini duyurdu. Bildiğiniz gibi, bu DRM sistemi kesintisiz internet gereksinimine ihtiyaç duyurdu ve internetin olmadığı ya da koptuğu anlarda oyunu oynamanızı engelliyordu. Ayrıca, DRM sistemindeki sorunlar nedeniyle oyunlarda görülen bazı takılmalar ve problemler, orjinal kopyaya sahip oyuncuların bile saç baş yolmasına sebep oluyordu. 

Üstelik, Ubisoft’un yeni DRM sistemi de korsanın önüne geçememiş ve yaklaşık bir ay sonra Assassin’s Creed 2 için tam anlamıyla çalışan bir crack çıkmıştı. DRM sisteminin kırılması ve oyunculardan gelen tepkiler sonunda Ubisoft’un geri adım atmasına neden oldu.

Ubisoft’un yeni oyunlarında bu DRM sistemi artık kullanılmayacak. Eski oyunlar için de çıkarılacak bir güncelleme ile DRM sistemi yumuşatılacak. Yine de oyunu çalıştırmak için internet bağlantınız olması gerekiyor. Yeni durumda internetin kopması durumunda oluşan sıkıntıların önüne geçilmiş oluyor.

7 Yorum

Bir cevap yazın