Ubisoft DRM’de Geri Adım Attı

Ubisoft’un PC platformunda korsanı bitirmek için geliştirdiği yeni koruma sistemini sağır sultan bile duydu artık. Ubisoft’un Starforce koruma sisteminden sonra oyun dünyasıyla tanıştırdığı bu ikinci sansasyonel DRM sistemi, oyunların tek kişilik senaryo modlarının dahi oynanabilmesi için kesintisiz internet bağlantısına ihtiyaç duymasıyla tüketicilerin ve geliştiricilerin büyük bir kısmından tepkiler almıştı. Oyunlarını para vererek satın alan oyunseverlerin etrafını dikenli tellerle kuşatan bu uygulamayı, Ubisoft’un kendisini koruma çabasıyla bağdaştıranlar da olmadı değil tabi.

Tartışmalar uzadı, şikayetler arttı. Ubisoft ise bu yeni DRM sisteminin sonuna kadar arkasında duracağını açıkladı, hatta yaşanan sorunları unutturmak amacıyla Prince of Persia, Tom Clancy’s HAWX, Tom Clancy’s EndWar veya Heroes Over Europe oyunlarından birini ücretsiz olarak dağıttı PC oyuncularına. Yine de bütün bunlar Avrupa’dan, Amerika’dan, Avustralya’dan yayılan ve günden güne artan şikayetlerin önüne geçemedi.

Geçtiğimiz günlerde Settlers 7’nin Avustralya’da Ubisoft sunucuları yüzünden neredeyse hiç çalışmıyor oluşuyla başlayan tartışmalar, geçtiğimiz hafta başında Hollanda’nın Maastricht kentindeki Federal Ticaret ve Bilişim Mahkemesi’ne açılan ve bugün sonuçlanan davayla yeni bir boyut kazandı.

Hakim Jan Peter Balkenende, yaklaşık iki haftadır süren ve beş oturumda tamamlanan davayı sonlandırıp yürütmeyi durdurma kararını imzaladıktan sonra kalemini şu sözlerle kırdı:

“Ubisoft’un Avrupa’nın özgür bireyleri üzerindeki bu kısıtlayıcı tutumunu kınıyorum.”

Bu kararın ardından Ubisoft’un önünde fazla bir seçenek kalmıyor. Zira mahkemenin aldığı bu karar diğer Avrupa ülkeleri için de emsal teşkil ediyor. Sözün özü Ubisoft, Avrupa’da satılan Assassin’s Creed II, Silent Hunter V ve Settler 7 oyunları için offline oynanabilme özellikleri taşıyan bir yama yayınlamak zorunda. Bu arada Türkiye’nin de Ubisoft’un Avrupa dağıtım kolu içerisinde olduğunu ve bu karar kapsamına girdiğini belirtelim.

Bu karar, aynı zamanda Ubisoft’un PC platformu için gelecekte çıkaracağı diğer oyunları da kapsıyor. Sözü edilen yamaların en geç Nisan ayının ikinci haftası yayınlanması bekleniyor.

Benzer davaların Avrupa dışında kalan diğer ülkelerde de açılabileceği gelen haberler arasında.

http://oyun.thgtr.com/haber/oyun/1-nisan

26 Yorum

 1. Oruç Dim

  “Komik mi yani, komik değil ki” yazmakta ısrar eden değerli okurlarım, 1 Nisan geleneğinin nereden geldiğini ve gerçek adını biliyor musunuz?

  http://en.wikipedia.org/wiki/April_Fools%27_Day

  Yani bu günün amacı birilerini “fool” etmek, yani kandırmaktır. İnsanları güldürmek, komik şakalar yapmak değildir. Biz de sizi kandırmaya çalıştık kendi çapımızda, insanların anlaması için de küçük ipuçları koyduk (başbakanı hakim olarak belirtmek gibi). Amaç komik olması değildi ki en başından, nereden çıkardınız?

  Lütfen kendimizi küçük duruma düşürmeyelim.

 2. Sakat

  Evet biz küçük düşürüyoruz dimi şimdi kendimizi yapılacak şey var yapılmayacak şey var.IPAKI de anısını yaptı.1 nisan bahane amaç farklı.Bence reklam bu 1 nisan filan hikaye bu haberi duyan herkes buraya doluşacaktı.Zaten ciddi bir haber sitesi olmadığınız her haberinizde Ubi ye giydirmenizden belliydi.Bu eleştirilerede dayanamayıp eminim ya hakaret edecek ya küçük düşürmeye çalışacak yada sileceksiniz mesajı hadi bakalım

 3. Oruç Dim

  Biz hiç bir zaman mesaj silmedik müritçiğim 🙂 Müritliğinizi belirtmede performansınız inanılmaz sayın mürit. Hayır, başka sitede yazıyosun, gelip buraya çamur atıyorsun, bari gözlemle birşey söylemeden önce, bak bakalım biz hiç mesaj siliyor muyuz 🙂 Şimdi kırk okurumuz gelip bizim hiçbir zaman mesaj silmediğimizi söyleyebilir sana… İşini düzgün yap yahu.

 4. Tahir Meylani

  Reklam için de şunu söyleyeyim. Türk oyun siteleri arasında en az reklam yapan biziz. Reklamdan kastım, gördüğün her siteye link atmak.

  Bizle hemen hemen aynı anda açılmış ve arkasında çok büyük bir grup olan ismi lazım değil sitenin, bizden 20-30 kat daha fazla linkinin paylaşıldığını Google’da aratınca bulabilirsiniz. Biz açıldığımız gün bile hiç bir foruma reklam linki atmadık. Sanırım bu örnek bile 1 nisan şakalarını reklam için yapmadığımızı kanıtlar diye düşünüyorum.

 5. Uğur Yurtsever

  Aslında gelebilecek ayarsız eleştiriler düşünerek gerekli cevabı, anasayfanın hemen üstündeki yazımda verdim.

  Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. THG Oyun ekibi, yeni tasarımına geçtiğinden beri Türkiye’nin istisnasız en kaliteli, en dolu ve en doyurucu oyun haberlerine imza atmıştır. Ciddiyetsiz gibi, oyun oynayan kültürlü bir insanın ağzına yakışmayan bir sıfatla saldırıya geçmek hiç hoş bir tavır değil bence.

  İkinci olarak şunu belirtmeliyim sanırım. 1 Nisan bir “Kandırma Günü”dür. Siz de takdir edersiniz ki bu tip günlerde okuyucularının hoşgörüsüne sığınarak birçok yayın organı çeşitli ufak şakalar yapar. Kaldı ki bizim haberlerimiz de birer şaka olduğu kabak gibi belli olan, google kullanmayı bilen herkesin iki üç dakika içinde teyit edebileceği haberlerdi ve bu şakaların altında absürtlükten ziyade “20 yıldır oyun oynayan insanların” uhdeleri yatıyordu.

  Son olarak ise, böyle ucuz iki üç haberle “hit” alma kaygısına düşecek kadar kalitesiz olsaydık, hepimizin çok iyi bildiği sahtekarlıkları yapıp ziyaretçi sayaçlarını çeşitli yollarla maniple eden sitelerin yaptığını yapıp okkalı reklamların üstüne çökerdik.

  Bu satırları yazmayı gerçekten istemezdim, lakin yazarı olduğum bu sitenin sayfalarındaki tartışmalara girmemeye çalışıyorum elimden geldiğince.

  Gözümüzün içine bakarak, sayfalarımıza kadar gelip bizlere yalan söyleyen BSC yazarı arkadaşın (adını hatırlamıyorum)  Assassin’s Creed II ile ilgili söylediği satırlar dolusu yalan dolana bile kendimi tutup bir söz söylememiştim (artık söyledim sanırım.) ki pek sevgili yazar arkadaşımız yazısını bazı forumlardan aldığını bizim sitemizi hiç duymadığını söylemişti. Ancak saatlerce süren aramalara rağmen bu forumları bir türlü bulamamıştık…Yani bu arkadaş iflah olmaz bir hırsız olduğunu bas bas bağırdığı halde bile kalkıp tek kelime yazmamıştım.

  Neyse bana bu satırları yazdırdığınıza göre, şu an bu sayfada yazdıklarınıza gerçekten üzülmüş olmalıyım. 🙂

 6. Sakat

  Evet size göre kültürsüz de oldum.Ben üsteki yazdıklarımda asla diğer oyun siteleriyle kıyaslamadım.Bence ben en medeni konuşanım.Buraya yazmaya üşenen kişiler veya şaka diye yaptığınız şeyi bilmeyen kişiler gelse neler yazılacağını hayal edemiyorum.Türkiye’deyiz omuz takışmasından adam öldürülen bir ülkede.Kendimi kastetmiyorum.Ama milletin 1 aydır beklediği bir şey üzerine böyle umut kırıcı şeyler yazarsanız.Daha neler yazarlar.Birde dediğim şey oldu.Eleştiri yapılmasını saldırı olarak algılıyorsanız.Foruma lafım yok ama bunu böyle algılayan kişinin nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğunu merak ederim.

 7. Oruç Dim

  Eleştiri yapılmasını saldırı olarak algılıyoruz demek…

  “Bence reklam bu 1 nisan filan hikaye bu haberi duyan herkes buraya doluşacaktı.”

  “Zaten ciddi bir haber sitesi olmadığınız her haberinizde Ubi ye giydirmenizden belliydi.”

  “Bu eleştirilerede dayanamayıp eminim ya hakaret edecek ya küçük düşürmeye çalışacak yada sileceksiniz mesajı hadi bakalım”

  “…yada sileceksiniz mesajı hadi bakalım”

  Tamam mürit, yorma kendini. Saldırmıyorsun canım, eleştiri bunlar. Oldukça yapıcı eleştiriler cidden, kutlarım seni. Müritlik ve sitelere sahte yorum yazma kariyerinde başarılar dilerim.

  Buraya yazma artık, cidden. Yorma kendini. Ne biz ne de okurlarımız salak değil. Her şey gayet açık ve net olarak ortada.

 8. Uğur Yurtsever

  Pardon ama kimse “size” kültürsüz demedi. Yukardaki satırları öyle anladıysanız sanırım omuz takışmasından adam öldürenlerden biri de siz olabilirsiniz. Sitemizi birazcık gezip diğer yorumlara da bir bakarsanız, sanırım ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak. 🙂

 9. lady lazarus

  ouv yapılan yorumları üzülerek okudum. arkadaşlar ben aylardır bu siteyi, yakaladıkları çizgiyi devam ettirmelerinden ötürü kendilerini takdir ederek takip ediyorum ve bu haberi ilk okuduğumda 1 nisan ile kolaylıkla bağdaştırabildim. zira hangi hakim baktığı herhangi bir davasından ötürü basına  “ubisoft’u kınıyorum” diye açıklama yapar ki :D. Bundan yola çıkarak hakimin adını gugıllayanlar Hollanda başbakanı ile karşılaşabilirdi. nitekim karşılaşanlar da olmuş. ama galiba biraz geç olmuş 😀 

  Kaldı ki; siteyi az çok takip eden, Uğur’un bir kaç yazısını okuyan biri uğur’un neredeyse her haberine kendi yorumunu kendi mizahını kattığını bilir -ki haber konusu ubisoft’un drm sistemi ise-, Uğur’un bu habere kendi yorumunu, eleştirisini eklemeden son noktasını vermeyeceğini kolaylıkla tahmin edebilir. 

  hakaret boyutuna varan yorumlar gerçekten üzücü. kendi adıma BSC’nin kopyala-yapıştır olayı da vuku bulduğundan beri başka hiçbir siteyi tıklama gereği duymuyorum. ve böyle bir günü bu raddelere ulaştırmak talihsizlik olmuş. keşke olay böyle hakaret boyutlarına varacagına “şakalanan” arkadaşlar samimiyetlerini gösterip bu güzel günü “nası yedik lan” nidaları eşliğinde eğlenerek kapatsalarmış. 

 10. amaneden

  Evet biraz aptal duruma düştük 😛
  Az daha DH’ye konu başlığı olarak verecektim haberi. Yılın kalan kısmında böyle şaka yapmazsanız mutlu oluruz 😀
  Beslemelerden takip ediyorum genelde haberleri lütfen yapmayın birdaha bunu xD

 11. Abdurrahman Akın

  1 Nisan şakasıyla reklam yapılabileceğini de ilk kez Mürit arkadaşımızdan öğrenmiş olduk.Yahu git bir dolaş haber sitelerini herkes yapıyor bu tip şakaları.Kaldi haberi okuyup şaka olup olmadığını da pekala anlayabilirsin kısa süre içinde.Cidden saçmalamışsınız ya şaka kaldıramıyorsunuz ya da site yöneticileriyle gereksiz tartışmalardan acayip zevk alıyorsunuz .

 12. Kerem Haktan

   Hatta diyebilirim ki yayında yapımda emeği geçen herkesi tek tek düşündüler.Donanımhaber,oyuncehennemi,full-oyun hepsinde sövmeyen kalmadı.Bİ haberi bi insandan duyarsın şüphelenirsin.Ama böyle altında bi yazarın imzası bide güvenilri bi site diye bakıp böyle yalan çıkması…. yazık

 13. ZakkWylde

  Evet. Eminim ismini verdiğiniz o sitelerdeki kibar ve uygar arkadaşlar AC2 yi korsan oynayabilecekleri için göbek atarken bi anda hayal kırıklığına uğramanın verdiği üzüntüyü yaşadılar. Bence daha fazla müritlik yapmayın yukarda Oruç arkadaşımızında dediği gibi. Bu artık site müritliğini geçti korsan müritliği oldu. Bhasettiniz korsan forumlarına geri dönün ve Türk oyun sektörüne birşey katmadan asalak gibi yaşamaya devam edin.

  Adını verdiğiniz sitenin pek güzel oyun sitesi bu siteden utanmadan “hırsızlık” yaparken böyle trollemiyordunuz ama sevgili mürit arkadaşlar.

Bir cevap yazın