Ubisoft, Atari, Square Enix Ve Diğer Bazı Avrupalı Dağıtımcılar Korsan Avına Başladı

CD Projekt RED’in başlattığı, ama sonradan vazgeçtiği uygulama, bazılarına kötü örnek olmuş gibi görünüyor.

The Witcher serisinden tanıdığımız Polonyalı geliştirici CD Projekt RED, geçtiğimiz Aralık ayında bir hukuk firmasıyla anlaşmış ve The Witcher 2: Assassins of Kings’i korsan yollardan oynayanları takip ederek yasal yaptırımlar uygulatacaklarını açıklaşmışlardı. Fakat kısa süre içinde hem hayranlarından hem de basından gelen yoğun tepkiler karşısında büyük bir olgunluk örneği göstererek bir açık mektup yayınlayıp arada suçsuz insanların da kaynayabileceği bu sert uygulamadan vazgeçtiklerini duyurmuşlardı hatırlarsanız.

Ancak görünüşe bakılırsa bu uygulama, uzun süredir korsanlarla mücadele eden bazı firmalara kötü örnek olmuş. Zira başta Ubisoft olmak üzere Square Enix, Atari, Codemasters, bitComposer, Kalypso Media, Koch Media ve Aerosoft gibi Avrupa’da faaliyet gösteren firmalar korsancılara karşı benzer önlemler alacaklarını açıkladılar. Hatta anladığımız kadarıyla bazıları uzun süredir büyük bir kin ve nefretle bu anı bekliyormuş. Zira Koch Media’nın ilk işi, iki yıl önce çıkan ve son derece kötü bir oyun olan Prison Break: Conspiracy’nin haklarını aramak olacakmış. İyi şanslar…

Kısaca “dağıtımcıya para öde yoksa dava edilirsin” olarak özetleyebileceğimiz bu uygulamanın asıl komik yanı, takibin yalnızca IP adresi üzerinden yapılacak olması. Yani ne yaptığını bilen bir korsanın son derece kolay bir şekilde atlatabileceği bir önlem bu. Ayrıca masum kişilerin suçlanması olasılığını da güçlendiriyor.

Umudumuz çok sevgili Avrupalı geliştirici/dağıtımcıların bu tuhaf şuursuzluk halinden bir an önce uyanmaları.

Bir cevap yazın