Ubisoft Assassin’s Creed 2 Kopyalarını Not Karşılığı mı Yolluyor?

-Ubisoft’u aramıştım.
-Evet Ubisoft
-Ben Computer Bild Spiele dergisinden ****. Assassin’s Creed 2’yi incelemek istiyoruz. Bize oyunun bir kopyasını gönderebilir misiniz?
-Tabi ki eğer oyuna hak ettiği inceleme puanını vereceksiniz. Ne demek istediğimi anladınız sanırım.
 -Demek öyle, bende bende seni ispiyonlamazsam.

Computer Bild Spiele dergisinin iddiasına göre; Ubisof’t’dan Assassin’s Creed 2’yi incelemek için oyunun bir kopyasını istediklerinde, eğer oyuna yüksek puan verecekseniz size oyunun bir kopyasını gönderebiliriz, mealinde bir cevap almışlar.

Oyun severleri ilgilendirmeyen, üçüncü firma ilişkilerinin böyle ulu orta ayağa dökülmesini etik bulmuyorum. Bağımsız hareket etmek demek, özel firmaların sırlarını ortaya koymak anlamına gelmez. Eğer Ubisoft size oyunun bir kopyasını göndermiyorsa, oyunu piyasaya çıktıktan sonra inceleyebilirsiniz. Oyunu inceleyip düşük not verdiğiniz için, oyunun dağıtımcısı tarafından baskı görüyorsanız, işte asıl haber değeri taşıyan olay budur

Ubisoft’un oyunu isteyen dergiye karşı takındığı tutum da etik değil fakat bu kurnazlığı yapan ilk firmada değil. Oyun piyasaya çıkmadan günlerce önce oyunun bir kopyasını isterseniz. Oyunu gönderen firmada, madem oyunu herkesten önce inceleyerek reyting kazanmak istiyorsun, o zaman bunun bir bedeli olmalı diye düşünebilir.

Artık küçük su dökme yarışına gelen, oyunu ilk hangi dergi ve site inceleyecek durumu iyice can sıkıcı hale geldi. Bu durumun bir benzeride şu an Türkiye’nin iki ünlü oyun dergisi arasında kavga nedeni olmuş durumda.

Türkiye’de ki ilk Assassin’s Creed 2 incelemesini yazdığını iddia eden bir oyun dergisi. Rakip derginin sitesinde Assassin’s Creed 2 incelemesi görünce fırtınaları koparır…

Umarız oyunun kopyasını elinde bulunduran Türk oyun dergisi, yüksek puan garantisiyle oyunu elde etmemiştir.

1 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Bu haberde hiç bir dergi ve kurum hedef alınmamıştır. Sadece, haberde ismi geçen  oyun için, ilk incelemeyi biz yazdık veya yazacağız diye girilen  yarışın oluşturduğu bence anlamsız duruma ufak bir gönderme yapılmıştır. Bu haberde asıl eleştiri konusu olan Ubisoft ve Computer Bild Spiele dergisidir.

    Zaten haberde isim vermeyerek kimseyi hedef almadığım açıktır.

    Sonuç olarak: Eğer haberde bir yanlış veya eksik varsa buraya yorum atılarak veya haberi yazan isme açıklayıcı bir özel mesaj atarak durum düzeltilebilir. Gerçekten ortada vahim bir hata varsa (ki yok), gerekirse özür bile dilenebilir.

    Olayın bir iddia olduğu ve kesinlik arz etmediği haberde belirtilmiştir.

Bir cevap yazın