Twitter Takip Edilerek Kimin Hasta Olacağı Önceden Saptanabiliyor

Rochester Üniversitesi’nden araştırmacılar 630 bin New Yorklu’nun 4.4 milyon tweetini veri olarak yükledikleri bir yazılımla kimlerin grip olacağını sekiz gün öncesinden %90 kesinlikle tahmin edebilmişler.

Araştırmacıların kullandığı tweetlerin hespinde GPS verisinin olması önemli bir ayrıntı. Bu sayede grip belirtilerinin yayılımını ve bundan sonra nereye doğru hareket edeceğini tahmin etmek mümkün hale geliyor. Yazılımın yaptığı önemli şeylerden birisi de “bu trafik beni hasta etti” gibisinden cümleleri gerçekten hastalıkla ilgili olanlardan ayırabilmesi.

Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan yan sonuçlardan birisi de düzenli olarak spor salonuna gidenlerin hasta olma ihtimali daha düşükken. Gelir seviyesi düşük olanların hastalanma ihtimalleri artıyor.

Anlaşılan yakın gelecekte telefonlarımıza, hastalık kapma riskinin yüksek olduğu bir alana girdiğimizde bizi uyaracak veya zor bir günün akşamında ilerleyen günlerde hasta olma ihtimaliniz olduğunu hatırlatacak uygulamalar yükleyebileceğiz. Tabi ki bunun için konum verileri ve tweetlerinizi bu tür uygulamalarla paylaşmanız gerekecek, bu da bizi yine kişisel mahremiyet konusuna getiriyor. Ne dersiniz, böyle bir uygulamaya verilerinizi paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın