Twisted Metal İnceleme

Tankları kıskandıracak silahlarla donatılmış çılgın araçları, gerilim filminden fırlamış gibi duran ürkütücü grotesk karakterleri, vahşi oynanışı ve daha da önemlisi sadistik kara mizah öğeleriyle Twisted Metal, 90’lı yılların ikinci yarısına damga vurmuş “araç savaşı” oyunlarının Destruction Derby, Interstate ’76 ve Carmageddon gibi efsane isimlerle birlikte en popüler örneklerinden biriydi. Hatta belki de en heyecan verici olanı… 1996 tarihli Twisted Metal 2 için bugün bile türünün en müthiş örneği desek abartmış olmayız sanırım. Arkadaşlarla birlikte uykusuz geçen geceler, basılmaktan içine göçen veya yerinden fırlayan gamepad tuşları, sert gitar riffleri girdiğinde sonuna kadar açılan müzik sesi, yüksek dozlu kaotik eğlencenin gazıyla atılan histerik kahkahalar ve gecenin bir yarısı anne-babadan işitilen azarlar… Benim Twisted Metal hikayem de diğer milyonlarca insandan pek farklı değil.

Babacık geldiiiii!!!

Sony, E3 2010’da yeni Twisted Metal oyununu duyurduğunda hem serinin, hem de bu tarz parti oyunlarının büyük bir hayranı olarak bir hayli sevinmiştim doğal olarak. Lakin bu daha çok şaşkınlıkla karışık bir sevinçti. Zira Sony, 2005’te PSP’ye çıkan (ki bence TM2’den sonra çıkan oyunlar arasında tartışmasız en iyisiydi) Twisted Metal: Head On’dan beri seriyi tamamen unutmuşa benziyordu (2008’de bu oyunu PS2’ye port etmiş olsalar da). En nihayetinde Twisted Metal, 15 yılı aşkın geçmişiyle PlayStation’ın en uzun soluklu serilerinden biriydi ve hatta tüm PlayStation konsolları, çıktıktan yalnızca birkaç ay sonra yeni bir Twisted Metal oyununa kavuşmuştu… PlayStation 3 dışında. Sony’nin en eski amiral gemisini PlayStation 3 için bir çıkış oyununa dönüştürmemesi tuhaftı. Dahası serinin yaratıcısı David Jaffe’nin yeni projeleri de aradığı desteği bulamamıştı Sony’den. Önce Twisted Metal: Apocalypse, aynı isim ve benzer konseptte bir oyunun daha yapım aşamasında olması bahane edilerek çöpe atılmış (evet o oyun son derece yavan çıkan MotorStorm: Apocalypse’ti); sonrasında ise Rockstar’ın Midnight Club’ı tadında olması planlanan Twisted Metal: Revolution projesi suya düşmüştü. Kısacası E3 2010’daki sürpriz duyuruya kadar ortada yeni bir Twisted Metal oyunu için pek umut görünmüyordu. Vahşi söylentiler dışında… Sonunda söylentiler gerçek olmuştu ve hep arzu ettiğimiz Twisted Metal oyunu nihayet geliyor gibiydi. PlayStation 3’ün nimetlerinden sonuna kadar faydalanacak ve serinin yaratıcıları David Jaffe ile Scott Campbell’ın her fırsatta altını çizdiği gibi bir yeniden yapım (remake) olmaktan ziyade seriye taze bir hava getirecek patlayıcı bir “reboot”.

Peki Twisted Metal, yıllardır kalbimizde bıraktığı kanlı boşluğu doldurmayı ve iki yıl boyunca sürekli şişip duran vahşi beklentilerimizi karşılamayı başarabiliyor mu?

Açıkçası bu, yıllar önce uçak kazasında kaybettiğinizi düşündüğünüz bir akrabanızı kafasında ateş yanan bir palyaço maskesiyle bir gün aniden karşınızda bulmak gibi bir şey. Eski neşeli ve eğlenceli halinden bir hayli uzak; daha çok sizi etrafta deliler gibi kovalayıp, yakaladığında ise öldüresiye yumruklamasına benzer bir deneyim… Nasıl yani? Sanırım bu noktada biraz derinlere inmemiz gerekiyor.

Böyle acayip bir sahneyi ancak bir Twisted Metal oyununda görebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Sabertooth

    Oyunun demosunu indirdim şöyle bir baktım, hem arabayı kullan, hem ates et, hem geriye ates et arada kalkan aç, pesine füze takılır, ondan kurtul.. bitmiyor arkadaş! ardı arkası kesilmiyor. Dedim en iyisi MK9 a geri dönüyim ben.

Bir cevap yazın