Türkiye’nin İnternet Çıkış Hızı İkiye Katlanıyor

Türk Telekom LogoTürk Telekom Grubu’na geçtiğimiz yıl içinde katılan Macaristan’ın Pantel firmasının altyapısı sayesinde Türkiye’nin sanal dünyaya açılan kapısı internet hızı 650 Gigabit’ten 1.2 Terabit’e çıkıyor.

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Türkiye’nin öncü yakınsama teknolojileri şirketi olarak, hem Türkiye’de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Pantel’in altyapısının sağlamış olduğu destekle bugün Türkiye’nin hızına hız katıyoruz. Türkiye’nin yurtdışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor, yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 Tbps’ye çıkarıyoruz. Böylece artık, yurtdışı internet çıkışlarında Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitemizi, 2011 yılında 40 kat artırarak 1.200 gigabite yükseltmiş oluyoruz. Grup şirketimiz  Pantel ile aramızdaki sinerjinin Türkiye’ye sağladığı değeri paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Pantel Fiber Optik Hattı Harita

Pantel Fiber Optik Hattı Harita

Pantel CEO’su Gregg Betz ise şöyle konuştu:

Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin lider Telekom operatörü olarak Pantel; yeni pazarlara girmenin yanı sıra bölgede ve Türkiye’de iş ortaklarına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunma konusunda öncü konumundadır. Türk Telekom Grubu’nun uluslararası veri kolu olarak, Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz.  Aynı zamanda Avrupa çapında yaygın, uçtan uca tümüyle yönetilebilir ağımız üzerinden Türk Telekom’a büyük çaplı ve kurumsal müşterilerine limitsiz genişbant sağlama yeteneğini sunabildiğimiz için çok heyecanlıyız.

2005 yılında 30 Gigabit seviyesinde olan yurt dışı internet çıkışı bu atılımla yaklaşık 40 kat hızlanmış oluyor. Böylece Youtube, Facebook, Twitter ve çevrimiçi oyunlar gibi son zamanlarda kullanım oranlarında büyük artış yaşanan alanlara erişim çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

6 Yorum

  1. Ziyaretçi

    2005te 30gbit yurt dısı cıkısı varken 1 milyon civarında kullanıcı ve ortalama hız 256-512kbit arasında geçiş donemiymiş gibi gorunuyor. bugun 5 milyon kullanıcıdan bahsediliyor hız da 8mbit e yükselmiş durumda eğer bu sayıların hepsi doğruysa vah halimize

  2. pippen

    Tabi bu sırada biz Anadolu’dakiler yurt içi oyun sunucularında 100 ping almaya devam edeceğiz… 56k döneminde daha iyi ping alıyordum oyun sunucularından ve 3 aydır düzeltilmesi için uğraşıyorum sonuç yok. Ne yazık ki superonline fiber harici firmalarda da durum aynı…

  3. ümit torum

    05324851120 nolu telefonuma, 02126071878 nolu tel.için fazla tahsilat yapıldığı mesajı geldi.ana sayfanızda Müşteri iadesi sorgulama butonunu bulamadım. 2yıldır aboneniz değilim.email adresime bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın