Türkiye’nin de Aralarında Bulunduğu Yedi Avrupa Ülkesi 3D Cep Telefonu Geliştiriyor

Üç boyutlu görüntülü konuşma imkanı sunan cep telefonu geliştirme projesinde Türkiye’de var.

Stargazetesi’nin haberine göre, Türkiye ve yedi Avrupa ülkesi ortak bir 3D telefon geliştiriyor. Geliştirilen bu yeni telefon ile 3D görüntülü konuşma yapmak mümkün olabilecek.

Projede görev alan Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çapın, AA muhabirine konuyla ilgili şunları söylemiş:

”Geliştirdiğimiz prototip deneysel olarak boyutları normalden büyük bir prototip. Telefonun tüm donanımını sıfırdan hazırladık. Prototipimizin üzerinde kamerası ve üç boyutlu bir ekranı bulunuyor. Bu şekilde, telefonla üç boyutlu görüntü alınıp gösterilebiliyor.

Üç boyutlu (3D) Cep telefonu prototipi

”Geliştirilecek sistemin ve patentlerin mobil teknoloji alanında etkin şirketlere lisanslanması, Türk bilim ve teknolojisinin gelişimi için önemli bir fırsat olacak. Ayrıca bu proje ile Avrupa, rakipleri ABD ve Japonya’ya karşı önemli bir üstünlük sağlamış olacak. Çünkü bu tür bir üç boyutlu telefon projesi günümüzdeki üç boyut teknolojilerinin, dünyada ilk kez bütün bir sistem halinde cep telefonlarına aktarılmasını sağlıyor. Bu proje, dünyada bir ilk olup diğer devletlere de yeni ufuklar açacak. Proje kapsamında geliştirilen patentlerin Apple, Google, Samsung gibi şirketlerin geliştireceği teknolojilere karşı rekabet etmesi bekleniyor.”

Çapın’ın sözlerinden anladığımız kadarıyla Avrupa, 3D cep telefonu geliştirmeyi ve böylece cep telefonu sektöründe bir adım öne geçmeyi planlıyor.

Türk mühendislerinin böyle önemli bir projede görev alması ve Türkiye’nin bu projeye destek sağlaması önemli bir gelişme diyebiliriz.

Bir cevap yazın