Türkiye’deki İlk 845PE Anakart: Asus P4PE

27/09/02 Tarihli Güncelleme: İki gün önce testini yayınladığımız P4PE’nin prototip olduğunu ve DirectX testlerinde çaktığını belirtmiştik. Yazıyı yayınladığımızın ertesi günü Asus Türkiye yetkililerinden satışa hazır halde, eksiksiz aksesuarlı bir P4PE daha temin etme şansı bulduk. Önceki prototipin aksine, bu sefer anakart tüm testlerden başarıyla geçti ve stabilitesini kanıtladı. Buna paralel olarak anakart PCB revizyonunun 1.02, BIOS sürümünün 1001 olarak güncellendiğini de gördüğümüz için tüm testleri tekrar gerçekleştirdik. Aşağıdaki yazı yeni anakarta göre güncellenmiştir.

Intel 845PE yongasetini 7 Ekim’de duyuracak. Ancak çeşitli sitelerde bazı anakart üreticilerinin Intel’i beklemeden 845PE yongasetli modellerini üretmeye başladıklarını duyuyorduk. Ve tabii her zamanki gibi ilk olarak Japon sitelerinde incelemeler yayınlanmaya başladığında Asus’un bu anakartı bize çoktan verilmişti; üstelik temsilcilerinden Çizgi Elektronik’in fiyat listesine de dahil edilmişti. Ancak ne yazık ki sırada incelenecek başka ürünlerimiz vardı. Ne de olsa kullanıcılar önce ürünlerin piyasaya çıkmasını bekleyecekler, incelemelere bakacaklar ve yongasetinin oturmuş olduğuna inanarak alım kararlarını verecekler. Yine de “ilk olmak” güzel duygu; anakart erken gelmesine rağmen “dünyada ilk” olmayı kaçırdıysak da, 845PE yongasetini Türkiye’de ilk inceleyen yayınız.

Türkiye'deki İlk 845PE Anakart: Asus P4PE

Peki nedir 845PE yongasetinin getirdiği yenilik? Adında G olmadığına göre bütünleşik grafik içermediği belli. Bugüne kadarki 845 serilerinden iki temel farkı var, hemen söyleyelim: DDR333 (PC2700) belleği “resmen” destekliyor ve gelecekte çıkacak, 60 Watt yerine 70 Watt güç çekmesi beklenen P4 3.06GHz ve üzeri işlemcileri destekliyor. Bazı sitelerde mevcut 845E ve 850E anakartların da bu güç ihtiyaçlarını karşıladığı ve BIOS terfisi de bu işlemcileri destekleyeceği söylentileri çıktı ancak, hem Intel bunu henüz doğrulamadı, hem de P4 3.06 GHz ve üzeri, HyperThreading destekli işlemciler henüz çıkmadığından doğrulukları denenerek kanıtlanamadı. P4PE ile verilen kullanım kılavuzunda, bu anakartın 3.0+ GHz P4 işlemciler için FMB2 güç tasarımına sahip olduğu belirtiliyor.

Yeni Intel Kuzey Köprüsü. Tam adıyla: 82845PE MCH

Yeni Intel Kuzey Köprüsü. Tam adıyla: 82845PE MCH

Yongaseti ile ilgili bilgilerimiz sadece bu anakart ile sınırlı olduğu için şimdi isterseniz Asus P4PE’nin özelliklerini ve bu anakartla ilgili deneyimlerimizi anlatmaya geçelim.

Bir cevap yazın