Türkiye’de Geniş Bant İnternet

Fiber Optik Kablo

Fiber Optik Kablo

İnternet kullanıcılarının sıklıkla şikâyet ettiği konu internetin yavaş olmasıdır. Bu yavaşlığa sebep olan belli başlı hususlar olsa da temelinde satın aldığımız internet bağlantısının yavaş kalmasıdır.

Türkiye’de çeşitli firmaların kullanıcılara sunduğu farklı altyapılarda ve teknolojilerde internete ulaşma imkânı vardır. TTNET ADSL hizmeti, TurkNet ADSL hizmeti, UYDUNET’in kablolu TV hattı üzerinden verdiği internet, GSM operatörlerinin sunduğu kablosuz internet hizmetleri (3G) ve en son olarak Superonline’ın (Quiknet) kurduğu fiber optik hat üzerinden sağlanan internet bağlantısı mevcuttur.

Bu yazıda Superonline firmasının sunduğu yeni teknoloji olan fiber optik bağlantı üzerinden internetinin diğer servis sağlayıcısı firmaların sunduğu internetten farkını irdeleyeceğim.

Bakır Kablo

Bakır Kablo

Fiber optik geleceğin teknolojisidir ve eski altyapı olan telefon hatları üzerinden alınan ADSL bağlantısının çıkamadığı hızlara çıkabilmektedir. ADSL bağlantısı için senelerdir kullanılan, yeraltında bulunan eski bakır kablolar kullanılmaktadır. Bu kabloların elektriği taşıdığı ve elektriğin uzun mesafelerde, bakır kabloların doğası gereği direnç göstermesi sonucu gücünü kaybettiği aşikârdır. Bu sorunu aşmak için senelerdir bilim insanları bilgiyi taşımanın en uygun yolunu bulmaya çalışmaktaydılar. Sonunda bilginin taşınması için bildiğimiz en hızlı şey olan “ışığın” kullanılmasının yolu açıldı ve fiber kablolar üzerinden ışığın gönderilmesi icat edildi. Bu icat, teknolojinin çok hızlı ilerlediği yeni yüzyılımızda tabi ki internetin taşınmasında kullanıldı ve fiber optik kablolar üzerinden internet hizmetleri ortaya çıktı.

Peki, fiber optik bağlantı bize neler sağlamaktadır ve faydaları nelerdir?

 • Kablolar üzerinden taşınan bilgi elektrik hızında değil ışık hızında iletilmektedir. Bu sayede dünyanın bir ucuna ulaşmamız daha da hızlanmıştır.
 • Servis sağlayıcılarının kurduğu terminaller ile evimiz arasında mesafe arttıkça eski bakır kablolar üzerinden alınan internetin (ADSL ve Kablolu TV üzerinden internet) hızları, mesafeye bağlı olarak düşerken, fiber optik üzerinden alınan internetin hızları mesafeye oldukça az bağlıdır.
 • Bakır kablolar üzerinden alınan internet yüksek hızlara çıkamazken fiber optik üzerinden internet kolayca yüksek hızlara çıkabilmektedir.
 • Bakır kabloların içerisinden geçen bilgiyi elektrik taşıdığı için dış parazitlerden etkilenmektedir. Ancak fiber optik üzerinden taşınan ışığa, manyetik alanın etkisi yoktur.
 • ADSL hizmeti almak için her şekilde bir telefon hattına ihtiyaç varken, fiber optik internet için telefon hattına gerek yoktur. Bununla beraber fiber optik hatlar üzerinden telefon hizmetleri de kullanılmaktadır.

Superonline Bize Fiber Optiği Nasıl Sunuyor?

Superonline uzun zamandır ADSL bağlantısından başka alternatifi olmayan internet kullanıcılarına farklı bir olanak sunmuştur. ADSL için kısır bir döngü içerisinde, çeşitli firmalarının birbirinin aynısı olan kampanyaları arasında dönüp dolaşan kullanıcılar, 1 Mbps gibi düşük olan hızlara mahkûm kalmıştır.

Superonline, ADSL servis sağlayıcılarını 1 Mbps hızları için istediği ücreti 10 Mbps hızları için istemektedir ve ADSL için alt hız olan 1 Mbps, fiber optik üzerinden internette 10 Mbps olarak kullanıcıya sunulmaktadır. İnternet kullanıcısının hızlarını 10 kat arttırması eskiden hayal gibi görünürken artık yeni teknolojilerinin de ülkemizde kullanılmasından dolayı bu hayal gerçekleşmektedir.

Burada bir firmanın körü körüne taraftarlığını yapmıyorum. Superonline yerine başka firmalar bu büyük adımları atıp son teknolojileri ülkemize getirseydi onun isimlerini de memnuniyetle burada anardım. Diğer firmalar yeni teknolojiyi getirmek yerine “8 Mbps’a kadar hızlı!” isimli kampanyalarla teknolojiye aç insanları oyaladılar. Burada 8 Mbps’a kadar hızlı denilmesi günün her saatinde hızların oldukça dalgalanması ve neredeyse bu bağlantıyı kullanan hiçbir kullanıcının bu hızlara çıkamamasıdır. 8 Mbps’a kadar hızlı internetin sözde sınırsız paketlerinin ise 15 GB kotalı olduğunu bilmeyen birçok kullanıcı, bu kotalarını geçtiği zaman hızları 16 kat yavaşlatıldıkları zaman gerçeği öğrendiler.

Peki, Superonline’ın fiber internetinde istenmeyen noktalar var mıdır? Tabi ki vardır:

 • Fiber internet altyapısı Türkiye’nin birçok yerinde mevcut olmadığı için bu teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcılar uzun süreler bekleyebilirler (ben bir sene bekledim).
 • Superonline kendi altyapısını kurduğu için ve ADSL müşterilerini kendisine çekmek istediği için şu an sunduğu; aynı fiyata 10 kat hızlı internet kampanyası, piyasada kendi müşterilerini yarattıktan sonra daha yüksek fiyatlara çekilebilir(?).
 • Kapımıza kadar gelen fiber kablolar maalesef evimize kadar çıkartılmıyor. Binanızın içerisine kurulan bir internet dağıtıcısına bağlanan fiber kablolar orada kalıyor ve dağıtıcıdan evinize yine ethernet kabloları ile internet taşınıyor. Bir efsane olan her Japon’un evinde fiber optik vardır efsanesi maalesef bizde gerçekleşmeyecek. Yinede ethernet üzerinden alınan internetin hızının düşmesi için oldukça uzun mesafeler söz konusudur.
 • Superonline’ın politikası olarak altyapı çalışmaları öncelikli olarak büyük sitelere götürülmektedir ve kendi evlerine ya da apartmanlarına internet bekleyenlerin, bekleme süreleri daha da uzayacaktır.

Bu yazının amacı aslında internet kullanıcılarının daha yüksek hızları daha uygun fiyatlara alınabilindiğinin ispatı yazısıdır. Artık ülkemizde yüksek hızlara aşırı yüksek meblağlar ödemek zorunda değiliz. Bunun her internet kullanıcısı için geçerli olmasını umuyorum. Umutlarımızı arttıran şey ise “rekabet” ortamının oluşmasıdır. İnternet kullanıcılarının uzun süredir forumlarda paylaştığı şey tekelci internetten kurtulmanın senaryoları gibi başlıkların artık ortadan kalmaya başladığını görür gibiyiz.

28 Yorum

 1. Tahir Meylani

  Ben de bir Superonline internet kullanıcısıyım ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki: Fiber Optik, tartışılmaz derecede üstün bir teknoloji zaten bunu anlatmaya gerek yok. Bu işten anlayan herkes biliyor.

  Önemli olan; internet kullanıcılarının artık daha yüksek hızlar alabilecekleri konusunda bilinçlenmeleri. Talep arttıkça arz gelecektir.

  Ayrıca download yaparken online oyun oynamak harika bir deneyim. Çünkü fiber optik ile hem pinginiz daha düşük oluyor hem de ping süreniz download açık olsa bile artmıyor.

 2. woodo

  Güzel bir nokta. İnsanlar yüksek hızlarda interneti = sadece yüksek hızda download zannediyorlar. Aslında yüksek hızda internet sahibi olmanız, internette gezme kalitenizi yükseltiyor.

  Aynı anda Windows güncellemem yaparken, virüs programı güncelleme yaparken, sevdiğiniz radyoyu internetten dinlerken üstüne üstlük web siteleri üzerinden günlük gazetenizi okurken yüksek hızda internetin varlığı kendini belli ediyor. Bu söylediklerimi 1 Mbps’da yaparsanız büyük ihtimal internet bağlantılarından biri sekteye uğrar. 10 Mbps’da ise bunların yanında birde dosya downloadu bile ekleyebilirsiniz.

 3. Ziyaretçi

  ADSL’in ulaşılabilirliği yüksek neredeyse gidebildiğiniz her yerde ADSL abonesi olmak mümkün. Ama Fiber için aynı şeyi söyleyemiyoruz ve sizde belirtmişsiniz. Yani bunu herkes ister elbet ama kim alabilir kullanabilir ortada.  Kısaca şimdilik küçük bir kesimi memnun etmekten öteye gitmeyen bir teknoloji bence.

 4. formel

  Valla hala hayal.İstanbul’da belli başlı lüks siteler için geçerli hala.Yaklaşık 2 senedir var bu olay şehir merkezlerinin yakınlarına bile gelebilmiş değil.Benim şehrin göbeğinde oturan birisi buraya yazıyorum en az 15 sene gerekir.Maalesef kötü bakır kablolara hala mahkumuz.

 5. Levent

  Bana hayal demek bile zor geliyor. Gelmiş olsa bile Güzel Ülke’mde maalesef herşeyde olduğu gibi oldukça pahalı olacaktır. Firmalar bir süre sonra yaptıkları yatırımlarının karşılığını aldıktan sonra bile fiyatlarının düşeceğine inanmıyorum.

  • woodo

   Fiyatları incelemenizi tavsiye ederim. Muhtemelen şu an kullandğınız internete verdiğiniz ücrete yakın bir fiyata 10 katı hızlı interneti alabiliyorsunuz.

   Sınırlı 1 Mbps ve sınırsız 1 Mbps ADSL’in fiyatları ile sınırlı 10 Mbps ve sınırsız 10 Mbps (fiber optik internet) bağlantıları çok yakın fiyatlar.

   Bunun yanında büyük şehirlerin alyapılarını tamamlamaya başladıklarını görüyorum. Yani lüks siteler değil, şehirlerin her sokağından fiber kablolar geçiriliyor ve isteyene hizmet veriliyor.

 6. levis501

  Bir süperonline kullanıcısı olarak çok memnunum. Önceden herhangi bir şeyle ilgilenirken başka bir işi yapmak çok zordu. Şimdi aynı anda download yaparken internette gezinebiliyorum. İmkanı olan herkeze öneririm.

 7. Ziyaretçi

  Bende bir online oyun oyuncusuyum(world of warcraft)ve ne yazıkki fatih,şehreminide oturuyorum. burada bırakın superonline ı , kablo tv bile daha gelmedi =( …. günü gününe değişen latency ve Ms ten gına geldi resmen insanı her akşam raid saati sitrese sokuyorlar. tek bir eğlencem var o da türktelekomun berbat internetinin tekelinde.

 8. Ziyaretçi

  Ben kablo net kullanıyordum ilk zamanlar çok iyidi ancak digital geçince saçmaladı sürekli kopmalar oluyordu. Acaba şu anda durumu nasıl bilen var mı bir arkadaşa biz optik net gibiyiz demişler

  • Tahir Meylani

   2 ay öncesine kadar kablo net kullanıyordum. ADSL’den iyiler ama optik ile yarışamazlar bağlantı sağlığı açısından.

   Elektrik gidince bazen tekrar internetin gelmesi saatler sürebiliyor. Kopmalarda çok sık yaşanmasa da olmuyor değil. Fiber optik o konuda çok daha stabil.

 9. blue0634

  bir düzeltme

  Kablolar üzerinden taşınan bilgi elektrik hızında değil ışık hızında iletilmektedir. Bu sayede dünyanın bir ucuna ulaşmamız daha da hızlanmıştır. (yanlış)

  bakır kablo üzerinden elektrik hızı=ışık hızı

  yani elektrik ışık hızında yol alır

   

  • Ziyaretçi

   maalesef doğru, yani yanlış değil… iletkenler içinde elektromanyetik dalga (elektron değil) yayılma hızı boş uzaydaki ışık hızından çok düşük. Ancak fiberoptik kablo içinde de ışığın hızı boş uzaydakinden düşük, suda, havada, camda olduğu gibi ama yine de elektromanyetik dalganın iletkende yayılma hızından yüksek…

   http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_electricity

 10. Ziyaretçi

  Sanırım, bu yazıyı hazırlarken Superonline’ın adil kullanım uygulamasından haberdar değildiniz. Süperonline ilk olarak adil kullanım adı altında tüm sınırsız paketlerinde download hızının 5 katı GB ve upload hızının 10 katı GB kota getirdi. Kota aşımında hızını 512 Kbps download / 128 Kbps upload düşürülüyor ve bir sonraki fatura dönemine kadar bu şekilde kalıyor. Yani 10Mbps/1Mbps paketindeki bir kullanıcı 50GB download veya 10GB upload yaptığı anda hızı 512Kbps/128Kbps düşürülüyor. Ardından gelen tepkiler üzerine pro adı altında tamamen kotasız bir tarife çıkarttılar. 10Mbps sınırsız 49TL’den 99’ye çıkıyor, 20Mbps sınırsız 69TL’den 199TL’ye çıkıyor.Ve pro tarifelerini çok sınırlı sayıda bir kullanıcı kullanacağı belli. Bu üçüncü tarife tamamen yapılmış olmak için yapılmış.

  Superonline var olan sınırsız paket fiyatlarını koruyarak, adil kullanımlı olan paketlerini sınırlı ile sınırsız paket fiyatlarıın arasında konumlandırmalıydı. Bu şekilde fahiş fiaytlandırma gerçeklikten çok uzak.

  Gerçekten sürekli olarak tarife ve fiyat politikasını değiştirmesi biz kullanıcıları çok tedirgin ediyor.

  Ayrıca dilerseniz 15 Nisan’a kadar kanunen sözleşmenizi herhangi bir ceza ödemeden fesih etme hakkınız saklı. Zatne bu faturada da üstü kapalı şekilde yazılmış.

  • woodo

   Evet bu yazıyı hazırlarken adil kullanım koşulları gibi bir uygulama yoktu.

   Bu konu hakkında site haber yayınladık ve tepkimizi dile getirdik.

   Yinede bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 11. Ekrem SARIKAYA

  Ancak bu durumun sebebi Süperonline değil. BTK nın bir kararı üzerine eskiden sınırsız olan bağlantılara kota getirdiler ve sınırsız tarifelerin fiyatlarını yükselttiler.

  Yanlışım varsa düzeltin…

  • woodo

   Sanırım yanlışınız var. Çünkü aynı tarifeleri PRO paket adı altında ve iki üç katı zamlı fiyata satmaya devam edecek superonline. Yani BTK kararı olsaydı hiç bir servis sağlayıcısının gerçekten sınırsız internet hizmeti olmazdı ancak gerçek sınırsız bağlantıları mevcut.

   Bu durumun sebebi daha fazla kar sağlamak yada yüksek kapasitede kullanıcıların internet kullanımını superonline altyapısının kaldıramamasıdır diye düşünüyorum ki ilk sebep daha yüksek ihtimal.

 12. Ziyaretçi

  Güzel yazmışsınız da Türkiyede geniş bant internet(tabiki TT’nin bize kaktırdığı bağlantılar afrikada bile geniş bant sınıfına girmiyor) hala hayal. Hem süperonline’ın yaygınlaşmamış altyapısı hem de yeni çıkardığı ‘hadi geçmiş olsun kotasız bağlantılara da koydum çocuğu’ uygulaması ile bir kez daha vatandaş ağzının sulandığıyla kalmıştır… insanlar hakettiği gibi yönetilir, burası Türkiye…

 13. Ziyaretçi

  Ben anasını … …  bunlarında vereceği internetinde …  … çoçukları hayatımız … tekeller diye bi avradanı … duruma el atmıyo geçmişini … böyle işin ben saygılarımla…

 14. Ziyaretçi

  Valla ne yalan söylüyeyim maddi durumum olmadığı için yani 2mbps sınırsız internete (TTnet) 63TL veremeyeceğim için 2mbps neti 8 kişi kullanıyoruz vallaha rezillik yani.Bir kişi bir video açsa bir MSN açsa ping tavan yapıyor.Telekom’a adam akıllı rakip çıksa 20TLye bile sınırsız internet kullanabiliriz ama bunlar bizi resmen söğüşlüyorlar.Bende Online oyunlarla geçiyorum günümün çoğunu (BFBC 2 hayranıyım bende).

  Ve birşey soracağım bu SuperOnline sadece sitelere mi geliyor yahu? Sokaklara, mahallelere, müstakil evlere Fiber veremiyor mu? Yada mahallece toplu başvuru falan mı yapmak gerekiyor..?

  • M. Gökhan Aktaş

   Superonline öncelikle sitelere gidiyor. Ama altyapısını götürdüğü yerlerde mahalle, sokak ya da müstakil evlere internet veriyormu bilmiyorum. 0850 222 0 222 çağrı merkezi numarasını arayıp sormak lazım. Birde 8 kişi 2 Mbps için fazla iddialı olmuş.

   • Ziyaretçi

    İddialı olmuş derken inanmadığınız anlamında mı 🙂

   • M. Gökhan Aktaş

    İnanmamak değil de, 2 Mbit’i fazla zorlamışsınız anlamında:) Neden inanmayayım. Sadece tekil kullanıcıya düşen bant genişliği oldukça düşük kalmış.

Bir cevap yazın