Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu İlk Kez Yarın Toplanıyor

ve biz de bu toplantıdaki yerimizi alıyoruz.

Evet, Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu ilk toplantısı 2 Temmuz’da, yani yarın düzenlenecek.

Uzun yıllar boyunca Türk oyuncusunu ve gelişmekte olan Türk oyun sektörünü devlet seviyesinde temsil edecek ve büyük atılımların gerçekleştirilmesi için etkili adımlar atabilecek resmi bir kurumun ihtiyacını hissediyorduk. Erken konuşmak ne derece doğru olur bilemiyorum ama, artık daha fazla hissetmeyeceğiz gibi görünüyor. Zira kurulumu tamamlanan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun yarın yapılacak ilk toplantısında yürütmeyle ilgili ilk çalışmalar başlayacak. Ve evet biz de Tom’s Hardware Guide Türkiye ve Tom’s Oyun bölümünü temsilen toplantıdaki yerimizi alacağız. Yanımızda kadim dostumuz Talha Turhal da olacak pek tabii.

Peki bu federasyonun çalışmaları hangi konular üzerinde yoğunlaşacak? Açıkçası şimdilik kesin cümleler kurmak için oldukça erken.

Ancak hedefler arasında Türk oyun sektörünü kalkındıracak adımların atılması, piyasanın düzenlenmesi, oyunların sınıflandırılması, ebeveynlerin oyunlara bakış açılarının değiştirilmesine yönelik çalışmalar ve elektronik sporlar üzerinde yapılacak ciddi milli takım oluşumları gibi konuların yer aldığını söyleyebiliriz sanırım.

Büyük bir ihtimalle Pazar günü sizler için detaylı bir değerlendirme yapabileceğiz.

Şu an için söyleyebileceğimiz tek şey; tüm Türk oyuncuları için hayırlı olsun. 🙂

3 Yorum

 1. Rhaim

  Türkiye’de bazı şeyler olmuycak malesef. Taaaaaaa ki insanlar ekmek parasını kazanmak için günün 9-11 saatini ayırmadıkça, PS’te maçı oyun PC’de mmoyu zaman kaybı olarak görüp zihni fikir açıklamalarda bulunup çevrelerini zehirleyenler olmadıkça,
  kanları kaynayan oyuncularımızın bireysellikten takım oyununa hizmet etmek için transfer olmadıkça, msn de facebookta master yapıp internet cafe kuranlar oldukça, erişemediği ciğere mundar diyip destek olmayıp yüz çeviren oyunculardan oluşan trollar oldukça, süpercan reklama çıkıp elinde çamaşır makinesi rezistansı tutup robot patakladıkça olmuycak daha sayabilirim. Evet kin duyuyorum nefret ediyorum bunlardan sorucak olursanız. Bu kadar ciddi birşey yazmamıştım. Bizim neyimiz eksik bi dreamhackin yüzde birini yapamıyoruz? Yazımı buraya kadar okuyan herkezin karşısında saygı ile eğiliyorum.

 2. Sabertooth

  Dreamhack in %1 ini bile yapamamızdaki eksiklikler,

  * kalifiye insan sayısının pek az oluşu, olanların ya kapağı yurt dışına çıkıp beyin göçü yapmaları yada Türkiye’deki piyasada yılıp vazgeçmeleri.

  * Oyunların nüfusun çoğunluğunda hâla çocuk işi olarak görülmesi

  * Medyanın saçma sapan “Falanca oyunu oynadığı için mefta oldu” tarzı haberleri

  * Son olarak devlet desteği. Herşeyi devletten rererööö…diye düşünmeyin, özel sektörün holdinglerin falan bu işe para yatırmaları için devketin ya desteğini verdiğini görmek isterler ya da insanların gerçekten o ürünü alacağından emin olmak isterler. TTNET Crysis 2 de Türkçe desteği olmasa sizce Yerli Kardeşler için 60TL ye dijital yasal kopya kampanyasına imzasını atarmıydı?

  diye sıralanabilir.

Bir cevap yazın