Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç Oldu

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu başkanlık seçimleri bugün yapıldı. Delegelerin seçtiği isim Mevlüt Dinç oldu.

Mevlut-dinc-1Temelleri ilk olarak 2006 yılında atılan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu, geçtiğimiz aylarda resmen kurulmuş ve Temmuz ayında yapılan bilgilendirme toplantılarından izlenimlerimizi sizlere aktarmıştık. Bugün ise Türk oyun sektörü için yeni bir miad gerçekleşti. İki adayın katıldığı başkanlış seçimlerinde sektörün tamamının desteğini arkasına alan Mevlüt Dinç, Spor Müdürlüğü ve Bakanlık temsilcilerinden oluşan delegelerin seçimiyle Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun ilk başkanı oldu.

Federasyonun yürütme ile ilgili görevlerine önümüzdeki dönemde başlaması bekleniyor.

Mevlüt Dinç kimdir?

Mevlüt Dinç, (d. 1957, Ordu) Türk video oyunu programcısı ve yapımcısı. 1988 senesinde İngiltere’de kurduğu Vivid Image adlı şirketiyle, The First Samurai ve Street Racer gibi önemli video oyunlarına imza atan yapımcı, 2000 senesinde Türkiye’ye dönerek Dinç İnteraktif adıyla yeni firmasını kurdu. 2004 senesinde adını Sobee olarak değiştirmiş olduğu şirketiyle İstanbul Kıyamet Vakti, Kabus 22 ve Süper Can gibi oyunlara imza attı. Şirketini 2009 senesinde Türk Telekom’a satan Dinç, halen Sobee’de CEO olarak görevini sürdürmektedir.

Seçimde oy kullanan delegelerin isimleri ise şu şekilde:

Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Spor Genel Müdür Yardımcıları Atilla Ferah, Mehmet Ali Babacan, Mehmet Kocatepe ve Nuri Demirci, 1. Hukuk Müşaviri Zübeyt Aydın, Teftiş Kurulu Başkanı Murat Kocakaya, Spor Kontrolörleri Kurul Başkan Vekili Fevzi Çelik, Strateji Geliştirme Daire Başkan Vekili Mete Erol, Dış İlişkiler Daire Başkanı Muhammed Adak, Personel ve Eğitim Daire Başkanı Ahmet Ak, Sağlık İşleri Daire Başkanı Sultan Seyhan, Spor Faaliyetleri Daire Başkan Vekili Güven Çakıcı, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı H. Levent Kayış, Uluslararası Organizasyonlar Dairesi Başkanı Adnan Gül, Spor Eğitim Daire Başkanı Alettin Çılgın, Tesisle Dairesi Başkanı Hasan Hüseyin Şen, Spor Kurul Daire Başkanı Nurettin Özen, Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar, Bakanlık Temsilcileri Metin Sertoğlu, Kemal Zorlu ve Orhan Ayhan, Milli Savunma Bakanlığı Temsilcisi Hv. Öğr. Alb. Murat Yücel Yılmaz, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Temsilcisi Sezai Bağbaşı, İçişleri Bakanlığı Temsilcisi Ali Fidan, Türkiye Spor Yazarları Temsilcisi Gökhan Akengin, Türkiye Amatör Spor Kulüpledri Konfederasyonu Temsilcisi Adnan Ersan, Üniversiteler Temsilcisi Prof. Dr. Eyüp Günay İspir, Sağlık Bakanlığı Temsilcisi Uz. Dr. Ahmet Reşat Doğusan.

12 Yorum

 1. gouranga

  Bu oy kullanan adamların günümüz oyunlarıyla gerçekten alakası var mı acaba :

  “Sağlık İşleri Daire Başkanı, İçişleri Bakanlığı Temsilcisi, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı, Milli Savunma Bakanlığı Temsilcisi Hv. Öğr. Alb. (O_o)”

  Bürokrasi bu işi de başlamadan çürütmeseydi bari.

  Altair le çatıdan çatıya atlamamış adamlar nasıl vizyon geliştirecek acaba konu hakkında? (:

  • Uğur Yurtsever

   Ortada çalışmaya başlamış bir federasyon olmadığı için seçimin Spor Müdürlüğü tarafından devlet erkanından ilgili bürokratik mecraların katılımıyla yapılması normal bir süreç. Zaten seçilen isim konusunda da oyun sektörünün beklentileri, görüşleri ve istekleri dikkate alınmış görünüyor. Kurum özerk yapısına kavuştuğunda (ki ilk bir sene içinde olması mümkün değil) ise başkanını kendisi seçebilecek. Ancak federasyonlar özerk olsalar da en nihayetinde devlete bağlı birer kurum oldukları için bürokrasiden ve devlet kontrolünden tamamen kopmaları da pek mümkün değil.

   • gouranga

    Mevlüt Dinç ismine itirazım yok zaten, ismini duymamış olan ciddi oyuncu yoktur Türkiye’de.

    Umarım dediğiniz gibi özerk yapısına kavuştuğunda ben yanılmış olurum, ne diyelim.

  • Halit

   e sen başkan olsaydın, belki senin oyunlar hakkında daha fazla bilgin vardır? biyografisini okudun mu? Atari ile çatıdan çatıya atlamamış olduğu fikrine nerden kapıldın? birde senin biyografini dinleyelim. belki seni başkan yaparlar.

   • gouranga

    Olur mu usta, ben zaten eskisi kadar sık oyun oynayamıyorum, sen aday ol başkanlığa, milletvekili dayımı sokarım araya senin için.

    Birisi başkan olacaksa o da sensin, Mevlüt Dinç kim?

    Bu arada cevap vereceğin yorumun altındaki yanıtlaya basacan, bak Uğur beye yazmışın cevabı.

   • Halit

    oraya bastımda araya Uğur bey daldı, lakin benden daha hızlı yazıyor.

   • Halit

    Lazboy u sizler gibiler aranıza almış eziyorsunuz, o bana sökmez.

  • Ziyaretçi

   kardeşim bilmeden konuşmasanız diye düşünüyorum. yarın faaliyetleri n yapılmaya başlamasıyla bu kuruluşlarla birlikte çalışacağınızı şimdiden hatırlatırım saygılarımla

 2. Fırat Aydoğar

  Öcelikle Mevlut Dinç e yeni görevinde başarılar dilerim ama yaptığım bir kaç araştırma ve telefondan sonra sevincim bir anda kayboldu. Federasyonu bizim gibi oyunsever kişilerin kurduğunu; iş modeli, bürokrasi, hukuki vb. konuları bu arkadaşların hallettiğini; 49 ilde, toplam 56 adet Elektronik Spor Derneği oluşturduklarını öğrendim. bu arkadaşların, bugünlere nasıl gelindiğini, Mevlut Dinç in olaya sonradan nasıl sahiplendiğini anlatan resmi açıklamaları da mevcut zaten. Mevlut Dinç in başkan olması, Yıldırım Demirören in aynı zamanda Futbol Fed. başkanı olması gibi bir şey. bekleyip görücez gelişmeleri.

Bir cevap yazın