Türkiye, BT Sektörü Rekabetçilik Endeksi’nde 46. Sıraya Geriledi

2009 IT Sektörü Rekabet Analizi Araştırması’na göre Türkiye, bir önceki yıla göre 8 basamak gerileyerek bu yıl 46. sırada yeraldı. Toplamda 100 üzerinden 33.8 puan alan Türkiye, alt kategoriler bazında en yüksek puanı 75.9 puanla genel iş ortamı kategorisinden, en düşük puanı ise 3.5 puanla AR&GE ortamının geliştirilmesi kategorisinden elde etti.

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından Business Software Alliance’ın sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin  de aralarında bulunduğu 66 ülkenin bilgi teknolojileri pazarlarını değerlendirip karşılaştırarak bu ülkelerin, BT sektörünün rekabetçiliği konusuna verdikleri destek düzeyini belirliyor.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, ülke bazında en yüksek puanları 75.9 puanla genel iş ortamı kategorisinden, 61 puanla da yasal ortam kategorisinden aldı. IT sektörünün gelişiminin desteklenmesi kategorisinde 54.4 puan alan Türkiye, insan kaynakları kategorisinde ise 34.4 puanda kaldı. Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlar arasında kategorileri 20.7 puan aldığı IT Altyapısı ve 3.5 puan aldığı AR&GE geliştirme kategorileri yer alıyor. Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgelerindeki ülkeler arasında toplamda en yüksek puanı alan ilk beş ülke ise İsrail, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovenya oldu.

Bir cevap yazın