Türkçe Crysis: İzlenimler ve Video

Türkçe Crysis: İzlenimler ve Video

Bilgisayar oyunları çağının en çok beklenen oyunu hangisi gibi bir soruya çeşitli cevaplar alabilirsiniz. Ancak bu cevaplardan birisinin Crysis olacağı kesindir. Oyunun geliştiricisi Crytek firmasının kurucuları ve sahipleri Yerli kardeşlerin Intel ve Aral sponsorluğunda ülkemizde yaptıkları tanıtım toplantısına katıldık. Toplantıda aldığımız notları kısa başlıklar halinde listeliyoruz. Düşük cümleler olabilir. Tanıtımın verdiği heyecanla yazıyı hazırlıyorum. THG okuyucuları kusurumuza bakmasınlar. Yazının sonunda da Crysis’in Türkçe olarak seslendirilmiş oyun içi demosunu da izleyebilirsiniz.

Crysis’i tasarlarken dört temel noktaya dikkat ettiklerini söylüyor Cevat Yerli. Birincisi oyunun hikayesi. Hikayenin gerçekten çok önemli olduğunu oyunseverleri sandalyelerine bağlayanın heyecan verici bir hikaye olduğunu düşünerek Crysis’in konusuna özellikle ayrı bir özen göstermişler.

İkinci olarak oyuncuyu oyundan koparan yüklenme (load) ve kaydetme (save) sürelerini mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmışlar. Bu sayede oyuncular içine girdikleri dünyadan mümkün olduğunca az kopmuş olacak.

Üçüncüsü ve belki de en önemlisi oyun içindeki karakterimizin etkileşimli olması. Bunun çok önemli olduğunu ve kendilerini film endüstrisinden ayıran en önemli özelliğin oyunların etkileşimli olmasının olduğunu çok iyi biliyorlar. Hatta bu konuda verdikleri örneklerde Crysis’in kısa bir süre önce çıkan demosunu bile 10 saat boyunca oynayan oyun severlerin olduğunu bir not olarak belirttiler.

Dördüncü nokta çoklu-oyuncu sürümüne özel bir ilgi gösterilmesi. Çünkü bu sayede oyunun standart hikayesinin yanında gerçek insan rakiplere karşı saatlerce yeni oyunlar oynanabiliyor. İki çeşit çoklu-oyun türü olacakmış. Instant Action (Anında Hareket) tarzı diğer oyunlarda bildiğimiz Deathmatch tadında ancak ek olarak Nanosuit oyuna dahil edilmiş bu sayede bu ölüm kalım savaşlarından (deathmatch) alınan zevk çok daha artırılmış. Diğer tür ise Power Struggle; bu türün Counter Strike ile Battlefield arasında olduğunu ve bu arada boşluğu doldurduğunu söylüyorlar.

Oyun içinde zorluk dengesi otomatik olarak ayarlanıyor. Sonuçta nanosuit size belirli özellikler kazandırıyor. Mesela süper hızlı moda geçip etrafta koştururken karşınıza daha fazla ve zorlu rakipler çıkabiliyor. Bu sayede aynı senaryoda farklı farklı ilerleme şekillerine sahip olunuyor. Bu sırada Cevat Yerli’nin oyunculara verdiği bir ipucunu da aktaralım “Ne yaparsanız yapın Maks. Zırh Modundan çıkmayın.” 🙂

Tanıtım sırasında özellikle Sandbox 2 oyun editörüne vurgu yaptılar. Daha şimdiden kullanıcılar tarafından ek üç tane oynanabilir seviye geliştirilmiş. Crytek oyunun asıl seviyelerini de bu aracı kullanarak geliştiriyormuş. Bu bakımdan Türk oyun meraklılarına çekingen olmamalarını ve Sandbox 2 üzerinde zaman harcamalarını tavsiye ediyorlar. Özellikle oyun piyasasında çalışmak isteyen gençler kendilerini bu programda geliştirerek büyük üreticilerin gözüne girebilirler. Sadece biraz zaman ve emek harcamak gerekiyor.

Yeri gelmişken hemen söyleyelim. Yerli kardeşler Türkiye’ye özel bir önem veriyorlar ve Türkiye oyun piyasasının güçlenmesini gönülden istiyorlar. Bu bakımdan Türkçe seslendirilmiş Crysis’in bir deneme olduğunu hatta risk alınarak yapılan bir deneme olduğunu belirtiyorlar. Eğer Türkçe seslendirilmiş bir oyun ciddi bir satış başarısı gösterirse bunun yakından izleyen diğer üreticilere de önemli bir mesaj olacağını söylüyorlar. Ayrıca burada yeterince ilgi çekebilirlerse belki Türkiye’de bir oyun geliştirme üssü kuracaklar ancak bunun sonuçta ticari bir getirisinin de olması gerektiğini göz ardı etmiyorlar.

Yukarıda belirttiğimiz konular aslında THG’yi yakından takip edenler için çok yeni şeyler değil. Daha önce yayınladığımız incelemeleri, röportajları ve forum tartışmalarını takip ettiyseniz zaten bu konulardan haberdarsınızdır. Şimdili gelelim Türkçe oyun hakkında izlenimlerimize.

Seslendirme tamamen profesyoneller tarafından yapılmış. Ancak nasıl alıştıysak açıkçası Türkçesini duyduğumda bana biraz garip geldi. Oyun içinde geçen küfürler salonda gülüşmelere yol açtı. Ayrıca düşmanın geber diye ateş etmesi ya da ölüyorum diyerek yere yıkılması da bir hayli ilgi çekiciydi. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde eminin bana hak vereceksiniz.

Video’nun yüksek kaliteli halini Crytekfan.com sitesinde bulabilirsiniz.

Video’yu izlemek için Flash oynatıcıyı indirin.

var so = new SWFObject(‘/site/videos/flvplayer.swf’,’player’,’600′,’346′,’7′);
so.addParam(“allowfullscreen”,”true”);
so.addVariable(“width”,”600″);
so.addVariable(“height”,”346″);
so.addVariable(“file”,”/site/videos/files/crysis_tr_extro.flv”);
so.addVariable(“image”,”/site/videos/images/crysis_demo.jpg”);
so.addVariable(“id”,”crysis”);
so.addVariable(“title”,”crysis”);
so.addVariable(“overstretch”,”fit”);
so.addVariable(“callback”,”statistics.php”);
so.addParam(“shownavigation”,”false”);
so.write(‘player3’);

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın