Türk Telekom’dan Ankara’ya 1400 Kameralı Teknolojik Güvenlik

Türk Telekom’un altyapısı ile kurulan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) projesinin hayata geçirildiği illere başkent Ankara da eklendi.  Ankara’da asayiş ve trafik gözetim sistemlerinin en üst teknoloji ile geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen projeyle, Ankara’da 513 noktada yüksek çözünürlüklü yaklaşık 1400 kamerayla ihlaller anında gözlenebilinecek.

Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde kent güvenliğinde yeni bir dönem açan KGY (Kent Güvenlik Yönetim) sistemi, Türk Telekom altyapısı ile Ankara’da kuruldu.  Ankara Emniyet Müdürlüğü ile birlikte yürütülen proje, Ankara polisinin sevk ve idaresinin dijital ortamda tek bir merkezden yapılmasını ve tüm faaliyetlerin tek bir veritabanında toplanarak bu verilere dayalı güvenlik planlamaları yapılmasını sağlayacak.

KGYS kapsamında, Ankara’da 513 noktaya, 825 sisteme ait 1400 yüksek çözünürlüklü kamera yerleştirildi. Bunların 298’ini 360 derece dönebilen kameralar oluşturuyor. Sistemde, birbirinden farklı özelliklere sahip kameraların bir bölümü sürücülerin kırmızı ışık ve hız ihlallerini anında tespit edebilecek.  Kameraların bir bölümü de plaka tanıma özelliği ile kayıp, çalıntı veya aranan araçları belirleyerek polis ekiplerini uyaracak. Hız ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçların sahiplerine ceza makbuzu kesilmesi öngörülürken, cezalara itirazda fotoğraf ve 12 saniyelik görüntü kayıtları delil olarak sunulabilecek.

Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt, ülke çapında yürütülen KGYS projesi ile ilgili şunları söyledi: “Kamu güvenliği ile ilgili çalışmalarımız tüm Türkiye genelinde büyük bir hızla sürüyor. Emniyet ve kamu kuruluşlarına şehir güvenlik sistemleri altyapısının kurulumu, bakımı, yenilenmesi gibi konularda tüm desteği sağlıyor ve 7/24 hizmet sunuyoruz. Güçlü teknoloji altyapımızla, ülke çapında kamu güvenliği açısından büyük önem taşıyan KGYS’de rol üstlenmekten mutluluk duyuyoruz. Şimdiye kadar projemizi İstanbul, Erzurum, Trabzon, Diyarbakır, Van, Bursa ve birçok başka ilde başarıyla kurduk. Ankara’nın ardından projemizi yeni illerle sürdüreceğiz.”

Bir cevap yazın