Türk Telekom VDSL2 Vectoring Teknolojisi İle 100 Mbps İnternet Sunacak

Türk Telekom daha hızlı internet için fiber optik yerine mevcut bakır kablo teknolojisine yatırım yapıyor.

TTNet LogoGeçtiğimiz hafta içerisinde Güney Kore’nin 2012 yılında 1 Gbps internet hızı için tartışmaya başladığını ve Google’un Amerika genelinde 1 Gbps internet hizmeti için ilk denemeleri yaptığını haberleştirmiştik. Haliyle, bu haberler bizi bir karamsarlığa sevketmiş ve ülkemizde internet hızlarının yetersizliğini bir kez daha sorgulamıştık.

Peki, biz ne zaman yüksek hızlarda internet ile tanışacağız? Sanırım bu sorunun cevabını -kısmen de olsa- almış bulunuyoruz.

Türk Telekom, yayınladığı bir basın bülteni ile gelecek DSL stratejilerini açıkladı. Basın bülteninden notları aktarıyoruz.

Türk Telekom, dünyanın iletişim şeklini geliştirerek insanların hayatını zenginleştirmek vizyonuyla teknoloji ve çözümler sunan Alcatel-Lucent ve dünyaca ünlü Bell Laboratuarları DSL’de yüksek hız ve bant genişliği için işbirliği yaptı. İşbirliği ile Türk Telekom, mevcut DSL şebekesinin destekleyeceği bant genişliğini yükselterek, var olan bakır altyapısını yeni nesil, yüksek-kaliteli ve yüksek bant-genişliği gerektiren servislerin sunulmasına hazır hale getirmeyi hedefliyor.

Bugün halihazırda kullanılabilen bir teknoloji olan VDSL2 Bonding, VDSL2 kapasitesini yaklaşık iki katına çıkarabiliyor. Daha sonra geliştirilen VDSL2 Vectoring teknolojisinin 2011 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu teknoloji ile bakır hatlar arasındaki enterferans veya “çapraz iletişim” engellenerek, her VDSL2 hattının maksimum performans ile çalışması hedefleniyor. Yeni geliştirilen bu teknolojiler ile DSL hızlarımız 100 Mbps’lere kadar ulaşabilecek. Bunların ötesinde, bonding, vectoring ve analog “fantom devre” kavramını kullanan DSL Phantom gibi yenilikler ile son dönemde Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları ile işbirliği çerçevesinde, VDSL2 kapasitesinin 300Mbit’e kadar çıkarılabilmesi hedefleniyor.

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, yeni DSL teknolojileri için şöyle konuştu: “Öncelikli hedefimiz, ülke çapında fiber erişime geçişin gerektirdiği uzun zaman dilimlerini beklemeden çok daha hızlı bir şekilde fiber benzeri hızlar sunmaya başlamak. Bu amaçla, en son DSL teknolojilerini ve yeniliklerini, kurulu bakır altyapımız üzerinde kullanmak istiyoruz. Alcatel-Lucent’ın uzmanlarıyla birlikte, VDSL2 Bonding ve Vectoring teknolojilerinin getirilerini değerlendirecek ve DSL Phantom Mode gibi geleceğin teknolojilerini de özellikle inceleyeceğiz.”

7 Yorum

 1. crixallis31

  Mevcut alt yapıyı komple yenilemenin külfetinden kaçıp eski teknolojiyi yamalamaları şirket mantığı açısından normal hem bu alt yapı çalışmasının külfeti az olunca bize fiyat artımı olarak yansıması daha az olur o açıdan güzel haber.Ama asıl sorun bu hizmeti ne kadara sunacaklar ve ne kadar stabil olacak 1mbps’yi bile stabil sunamayan bir şirketten bahsediyoz:( 1gbps’lerde gözümüz yok 10mbps bence makul en azından şimdilik tabi şu anda 1mbps’yi sundukları fiyatın çok daha azına ayrıca telefon hattına ayrı para verilmesi karşmaşası olmadan.Ama ttnet yapacağını yapar ağzımısı sulandırır öylece bırakır gibime geliyor bizi yine kendi halimize.

 2. darkBLACK

  Her TT haberinde daha haberi okumadan küfür edesim geliyor… Çünkü zaten sonunda edeceğimi biliyorum… isterse fiber hat döşesin ne değişirki! düşünsenize altınızda ferrari var ama 15 km yol yapınca hızı 10km/h e düşüyor…

 3. Ziyaretçi

  Türk telekom başkalarının daha teori olan teknolojileri ile gerdeğe girmeye çalışıyor. Diyelim ki oldu 100 mbit/s dsl satmaya başladı. kaç paradan abone olunabilecek hayal edebilen var mı? Önce sistemi Asenkron çalışmaktan kurtarmaya odaklanmalı telekom. 1 mbit/s upload hızı bile sadece 8mbit/s ile alabiliyorsunuz. Ben senkron iletişim istiyorum. Yani 1 aldığım hat ile 1 gönderebilmek çok mu zor? Hayır. Sadece her önüne gelen server kuramasın diye yapılmış bir üçkağıt. Eski teknolojiler gelen ile gideni ayrı hızda tutmayı zorunlu kılmış olabilir. Ama şimdi o zorunluluklar yok. Sadece kötü niyetli operatör zihniyeti var.

 4. Atilla

  Siz hala orda kalın bakalım var olan hatları verimli kullanmakmış, millet fiber döşüyor deli gibi. Onu kullanmaya geçebilenlerdenim çok şükür ve dua ediyorum da şu süperonline fiber ağı yaygınlaşsın, bi kaç seneye esameniz kalıyormu görürsünüz.

 5. aslan yilmaz

  Şebeken destekliyorsa 8 e 8 zaten alabilirsin. TAbii Onun adı GSHDSL ve bayağa pahalı bildiğim kadarıyla. Superonline çoktan başladı fiber döşemeye ama altyayısı olmayan yerlerde ev kullanıcılarına hitap etmiyecek meblağda. Türk telekom mevcut altyapıyla verebiliyorsa daha yüksek bant enişliği verecekse ne ala. Fiyata gelince fahiş bir artış olacağını sanmıyorum. Gelsin görelim bakalım. Benim Asıl korkum Dünyada geniş bant hizmet veren diğer kurumlar gibi (100Mbit civarlarını kastediyorum) Türkiye deki servis sağlayıcılarıda kota getirmesi. 100Mbit kullan ama kotan 100GB. Ben 4Mbit ile 4-5 günde çekerim o kadar veriyi. (tabii aylık rekorum 490GB o ayrı).

 6. ArtQuake

  Turk Telekom a soyleyebilecegim tek sey “f**k you!!!” Dunyadaki en uc kagitci en rezil en soyguncu en yalanci ve en beceriksiz telekom sirketi!100 Mbit vericeklermis mevcut bakir kablolardan!!! o hizin yarisini kendi binalarinda ulassinlar kafami keserim.Ulan 8 Mbit hizi veremiyorlarki  gozlerini yukari dikiyorlar.Sen once 1 Mbit diye sattigin tarifeti 780-800 Kbps nin uzerine cikart be! tabi 780-800 Kbps telekom mudurlugune yakinsan gecerli yoksa 690-750 Kbps sinirsiz bir tarifeye 45TL(ki buda suanki kurla 31$,yada 22 euro gibi yuksek bir rakam yapiyor)Valla ben kendi adima Turksat a gectim cokda memnunum, adamlar fiber altyapiya yatirim yapiyorlar vaat ettikleri hizi veriyorlar ve daha ucuzlar!!! Sadece marketing leri berbat.Ama teknik servisleri iyi (ariza kaydi! alan degil sorun cozen bir cagri merkezi var).dunyada zaten DSL teknolojisi gecerliligini yitiriyor,eee zaten tirnak icinde turk olan  telekomada copluge yatirim yapip, onu bize fahis fiyattan sunmak yakisir!!! TT nin marketten silinecegi ve bir daha geri gelemeyecegi gunler bizi bekliyor.F**k you TT!!!!

   

Bir cevap yazın