Turion 64 Nedir Ne Değildir? Bölüm II

Yazının birinci bölümünde AMD’nin taşınabilir Turion 64 bit işlemcilerinden bahsettik. Deney merkezimizde yaptığımız araştırmalara dayanarak şu anda bulunan 11 adet Turion işlemcinin 1.60 GHz’den 2.20 GHz uzanan hızlara ve 22’den 35 Watt’a kadar giden güç tüketim değerlerine sahip olduğunu belirtmiştik. Enerji tasarrufu yaparak pil ömrünü uzatan özellikler, bu düşük güç tüketimini destekleyen yongasetleriyle birleşince ortaya bu işlemcilerin başarımı ve pil ömrü konusunda iyimser bir hava çıkmıştı. Ayrıca Intel’in Celeron M işlemcisine güçlü bir rakip olabileceği için kısaca AMD’nin düşük fiyatlı taşınabilir işlemcisi Mobile Sempron 2800+ 64 bit’den de bahsetmiştik. Bu bölümde Turion ve Mobile Sempron işlemcilerin gerçek taşınabilir bilgisayarlar üzerinde nasıl sonuçlar verdiğine yaptığımız deneyler aracılığıyla bakacağız.

AMD’nin Turion 64 ve Mobile Sempron işlemcilerini denemek için MSI’nın M635 dizüstü bilgisayarını kullandık.

Turion 64 ve Taşınabilir Sempron deney platformu: MSI Megabook M635

Turion 64 ve Taşınabilir Sempron deney platformu: MSI Megabook M635

Deney ve Karşılaştırma Sistemlerimiz

Intel platforma gelince (yakın zamanda incelemesini yaptığımız Gigabyte W511A), bu dizüstü ATI X700 görüntü kartıyla donatılmış. Turion 64 ile Intel Centrino Mobile Technology arasında düzgün ve mantıklı bir karşılaştırma yapabilmek için MSI’da bulunan ekran kartının hızını Gigabyte’da bulunanınkine eşitlemek için biraz yükselttik. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse temel donanım özelliklerinden bağımsız olarak görüntü işlemcisinin hızını 351 MHz’den 357.75 MHz’ye ve görüntü belleği hızını da 297 MHz’den 344.5 MHz’ye yükselttik.

Sadece deney amaçlı: Megabook m635'te bulunan Mobile x700 ve Hynix video bellekleri hızaşırttık.

Sadece deney amaçlı: Megabook m635’te bulunan Mobile x700 ve Hynix video bellekleri hızaşırttık.

Üreticiden aldığımız bilgiye göre MSI M635’in soğutma sistemi yaptığımız küçük ama önemli ince ayarı karşılayabilecek kapasiteye sahipmiş. Her iki taşınabilir bilgisayar da 128 MB video belleğe sahipler.

Daha önceki deneylerden edindiğimiz tecrübeye göre Centrino Sonoma platformun çıkmasıyla gelen DDR2 desteğinin DDR 333’e göre çok ufak bir başarım artışı sağladığını bilmemize rağmen, her iki sistem arasıda eşitliği sağlayarak daha iyi bir karşılaştırma yapabilmek için Gigabyte W511A’nın DDR 333 bellek birimlerine sahip olanlarından seçtik. Buna göre DDR2 bellek birimleri kullanan Centrino platformların pil ömrü deneylerinde daha iyi sonuçlar vereceğini hatırlatalım. DDR2 belleklerin giriş voltajı daha düşük olduğundan güç tüketimi de bu oranda düşük gerçekleşiyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da pil ömrü daha uzun oluyor.

Bir cevap yazın