Turion 64 Nedir Ne Değildir?

Turion 64 Nedir Ne Değildir?

12 Mart 2003 tarihini hatırlıyor musunuz? Tam o tarihte Intel henüz tam olarak tamamlanmamış Centrino isimli taşınabilir teknolojisini büyük bir ihtişamla duyurmuştu. Aynı anda iyi bir tanıtım hamlesiyle bütün donanım dünyasına bu teknoloji ile karlı ve güç tasarrufu sağlayan işlemciler, yongasetleri ve kablosu ağ kartları üretebileceklerini gösterdiler. Ancak taşınabilir bilgisayar dünyası takip eden aylarda yeni seçeneklerin sunulmaması nedeniyle bir sıkıntı yaşadı buna en büyük katkıyı Intel’in bitmek bilmeyen radyo ve baskılı ortam Centrino pazarlama bombardımanı yaptı. Üçüncü grup (third-party) yongaseti ve kablosuz ağ bileşeni üreticileri kendilerini bir gecede pazarın dışına itilmiş buldular, sistem üreticileri bu ürünlere yok denecek kadar az talep gösteriyordu.

İki yıl sonra, bu tanıtımın en önemli sonucu olarak pazarın, abartılı şekilde tasarlanmış hepsi Centrino etiketi taşıyan ve teknik açıdan hiç biri büyük bir farklılık sağlayamayan binlerce modelle dolması oldu. İlk bakışta bu durum taşınabilir bilgisayar kullanıcıları açısından çok önemli bir sorun değilmiş gibi duruyor ancak gözden kaçmaması gereken nokta Intel’in bu pazarda hızla tekel olmaya başlamasıdır. Bu durum gerçekleştiği takdirde ürünlerin devamlı geliştirileceğini ve son kullanıcıların verdikleri paranın karşılığını tam olarak alabileceğini kimse garanti edemez. Böyle bir pazar payının ne anlama gelebileceği konusunda korkutucu bir örnek vermek gerekirse Redmond, WA merkezli yazılım üreticisini düşünün. Şu anda pek çok insan Intel’in ürünlerinden mutlu değil ve fiyat politikasından şikayetçi sonuç olarak Centrino’nun dolduramadığı yerler için yeni bir seçenek gelmesi gerekiyor.

AMD Turion 64 Taşınabilir Teknoloji: “Açık” Dizüstü Platformu

Bu arada taşınabilir bilgisayar pazarında devam eden bu tekelimsi yapıya karşı çıkmak hala mümkün. Birkaç ay önce AMD yüksek başarımlı fakat enerji tasarrufu sağlayan Turion 64 adı altında bir işlemci duyurmuştu. Bu işlemcinin enerji karşı olan açlığının az olması onun daha çok ince ve hafif taşınabilir bilgisayarlar için tasarlandığını gösteriyordu. AMD’nin Turion 64 olarak adlandırılan teknolojisi rekabet açısından gerçekten farklılıklar getirdiğinden onu “açık taşınabilir platformu” olarak adlandırıyoruz. Üreticiler bu teknolojiyi ürünlerinde kullanırken yönlendirilen pazar mantığından kurtuluyorlar ve hangi yongasetini ve kablosu ağ bileşenini kullanacaklarına kendileri karar verebiliyor. Ancak unutulmaması gereken nokta dizüstü üreticileri böyle bir üretim şeklini yapabilmeleri için üçüncü parti üreticilerin pazara değişik ürünler sağlaması gerekiyor. Bu yüzden AMD’nin ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak için tasarlanan yeni enerji-tasarruflu işlemcisi Turion 64’ün başarısı, taşınabilir bilgisayar pazarında ayakta kalmaya çalışan az sayıdaki bağımsız yongaseti ve WLAN bileşeni üreticisine sıkı sıkıya bağlı durumda.

Bu yazıda incelediğimiz şey Turion 64 ne yapabilir ve sunduğu taşınabilir teknolojiler neleri kapsıyor. Ayrıca taşınabilir Sempron’ların ne olacağını ve AMD’nin “açık” taşınabilir platformunun Intel’in herkes uyan tek tip teknolojisine karşı bir şansı olup olmadığına bakacağız.

Bu işlemci karşılaştırma yazımız için MSI’ın Turion 64 kullanan bir dizüstü bilgisayarını (Megabook M635) ve Gigabyte’tan bir Centrino sistem (W511A) kullandık.

Bir cevap yazın