Tunçmatik Lite 650 VA

Tunçmatik Lite 650 VA

Eğer Türkiye’deki enerji hatlarında yaşanan dalgalanmalar henüz başınızı ağrıtmadıysa şanslı azınlıktasınız demektir. Teknolojiyle yakından ilgilenenler, gerilimde yaşanan iniş çıkışların bilgisayarınızın güç kaynağının yanmasından anakart, işlemci veya sabit disk gibi önemli parçaların kullanılamaz hale gelmesine kadar önemli sonuçlar doğurabileceğini bilirler.

Birkaç gün önce ofisimizde yaşadığımız bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Bu sıcak yaz günlerinde beş dakika yağmur yağdıran bulutlar ofisin yakınlarına bir de yıldırım düşürdüler. İnanılmaz bir gürültü ve sonuç olarak ofis bilgisayarını koruyan 1000 VA’lık güç kaynağı ve halojen lamba sizlere ömür. Sisteme KGK (UPS) bağlı olmasaydı ne gibi sonuçlarla karşılaşabileceğimizi düşündükçe zamanında önlem almanın önemi daha iyi anlaşılıyor.

Bu ve benzeri olaylar çok sık gerçekleşmese de oldukları zaman kötü sonuçlara neden olabiliyorlar. Sözü daha fazla uzatmayalım ve çok fazla yatırım yapmadan elektrik hatlarında yaşanan ani oynamalara karşı kullanabileceğiniz fiyatı oldukça makul ve kaliteli bir ürün olan Tunçmatik Lite 650 VA’ya hızlı bir bakış atalım.

Tunçmatik Lite serisi daha çok giriş seviyesi kullanıcıları hedefleyen modelleri içeriyor. Elimize ulaşan 650 VA’lık model standart bir bilgisayarı (kasa ve 15″ ekran) 10-15 dk arasında çalıştırabilecek güce sahip. Bu süre size kısa gelmesin çünkü giriş seviyesi modellerin temel amacı elektrik kesintisi olduğunda yaptığınız işi kaydedip sistemi düzgün bir şekilde kapatacak kadar zaman sunmak. Elektrik hatlarında yaşanan dalgalanmalardan sisteminizi korumak ise asıl işe yaradıkları alan.

Tunçmatik Lite 650 VA Özellik Tablosu
Kapasite 650VA / 360W
Teknoloji Line-Interactive
Giriş Voltaj 220VAC
Voltaj Aralığı 162-290VAC
Frekans Aralığı 50 – 60 Hz (Otomatik Algılama)
Çıkış Voltaj Aralığı 220VAC ±%10
Frekans Aralığı 50 – 60 Hz ±%1
Transfer Süresi 2-6 ms
Dalga Şekli Simüle edilmiş sinüs
Akü Akü türü Tam bakımsız kurşun asit UPS aküsü
Akü tipi ve sayısı 1x 12V/7AH
Destekleme süresi (1 PC için) 10-15 dak. (yaklaşık)
Şarj süresi %90 kapasiteye 8 saatte ulaşır
Göstergeler Şebeke modu Yeşil LED
Akü modu Yanıp sönen yeşil LED
Arıza
Koruma Tam koruma Aşırı yük, aşırı deşarj ve aşırı şarj koruması
Alarm Akü modu Sesli uyarı / 10 sn
Düşük akü modu Sesli uyarı / 1 sn
Aşırı yük Sesli uyarı / 0,5 sn
Akü Değiştirme Sesli uyarı / 2 sn
Arıza Sürekli sesli uyarı
Fiziksel Özellikler Priz tipi ve sayısı 1x Topraklı priz
Boyutlar – ExBxY 100 x 287 x 142 mm
Ağırlık 4.25 kg

650 VA kapasiteye sahip olan modelin fiyatı internet mağazalarında şu an için 45 $ civarında. Aynı kapasiteye sahip rakipleriyle karşılaştırıldığında Tunçmatik’in fiyatı ortalamanın biraz üzerinde. Ancak aradaki fark çok fazla değil. Uzun süre kullanacağınız kaliteli bir KGK almak istiyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var ürün temel olarak bilgisayar sistemleriyle kullanılmak üzere tasarlanmış. Bu bakımdan farklı cihazlarla (LCD TV, aydınlatma, akvaryum motoru gibi) kullanıldığında her zaman tam verim alınamayabiliyor. Eğer böyle bir düşünceniz varsa Tunçmatik teknik servisine danışmanızı tavsiye ederiz. İnternet sitelerinde son derece geniş bir soru-cevap bölümü var. İsterseniz kendi sorularınızı da buradan iletebiliyorsunuz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

15 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bu ürünün bi eski versiyonunu 1,5 senedir kullanmaktayım. bir tek geçenlerde sorun verdi sabah kalktığımda calışmıyordu hem üzüldüm hem sevindim çünki pc ye hiç bieşey olmamıştı. 65-70 lira seviyelerinde olan bi ups. sonra gatantisi oldugundan servise gönderdik v.bilgisayardan ve tamir edilmiş vaziyette  (içinde aküsü devre kartı ve ön panel kartı degişmiş ) neredeyse yeni gibi olmuş şekilde elime ulaştı 31.08.2009  3 gündür yeni gibi olan tuncmatik lite 650va kullanıyorum. servis sorunu yok kullanışlı bir ürün tavsiye ederim. çok liralar döküp aldığınız pc nizi ups alıp koruyunuz…

 2. altan

  Ben bu ürünü bimeks’ten aldım. Ürün arızalı çıktı. Tam şarj ettiğim halde 8w. tasarruflu bir lambayı sadece 3 dakika besleyebildi. Bir kaç gün daha şarj ettiğim halde sonuç değişmedi. Ayrıca lamba yanarken titreme de yapıyordu. Ürünü Bimeks servisine verdim, bir arıza olmadığını belirterek geri verdiler. Tekrar denediğimde aynı sonucu aldım. 3 kuruşluk mal için 10 kuruşluk uğraşmamak için bir kenara attım. Aradan 6 ay geçti. Elektrik kesintileri olunca yeniden denedim. Sonuç aynı. Akü bitmiştir diyerek yeni akü aldım. Sonuç aynı. 3-4 dakikadan fazla 8w. beslemiyor.

  Özetle Tunçmatik ürünlerine güvenmemeyi tercih ediyorum. Mümkünse başka markaya bakın.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Piyasada bulunan düşük fiyatlı çoğu Line Interaktif KGK gibi bu ürün de daha çok bilgisayar sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Bu konuda ayrıntılı bilgiye sahip değilim ama zamanında Tunçmatik’in sitesinde bulunan soru-cevap bölümündeki cevaplarda bu tür ürünlerin LCD TV, ev sinema sistemleri, akvaryum motoru vs gibi şeylerle kullanılmaması gerektiği, ürünlerin buna uygun tasarlanmadığı şeklinde cevaplar vardı (sanırım bu işler için On-Line olan modeller kullanılıyor). Belki benzer bir durum sizin için de geçerlidir.

   Bence yukarıdaki bağlantıda verdiğim soru cevap kısmına bir bakın. Hatta kendiniz de soru sorarak doğrudan Tunçmatik’in servisinden destek alabilirsiniz.

  • serhatkarabacak

   Tasarruflu lambalar ilk ateşleme esnasında kısa sürede yüksek voltaja gereksinim duyarlar…  KGK’ya uygun olmayan ürünleri bağladığınızda verim alamamanız normaldir. Genelde aşırı akımlara ve aşırı voltajlara karşı korumalı olarak gelirler, (şu kadar süre boyunca, şu kadar akım veya voltaja dayanabilir diye not düşülür) ancak bu şekilde kullanım da ömürlerini kısaltır tahmin edeceğiniz üzere…

  • Ziyaretçi

   merhaba

   bu ürün 75W altındaki güçleri görmüyor.Bu aslında UPS’in Tunçmatik tarafından tasarlanmış bir özelliği.Ürünün aküsünün ömrünü uzatmak amacıyla yapılmış bir müdahale.Aksi takdirde çok düşük bir güç yüzdesiyle yüklenerek akünün ömrü azalacaktı.75 W ‘ın altındaki güçlerde UPS sistemi 5 dk destekliyor ve sonrasında kendisini kapatıyor. Ayrıca bu özellik istenmiyorsa yani 8W gücü bile UPS le desteklmek isteniyorsa Tunçmatik teknik servisinde bu özellik iptal edilebiliyor.Siz ürün arızalı diye göndermek yerine gücünüzü belirtip bu güçte ürün kapınıyor 5 dk sonra deseydin Tunçmatik servisi kesinlikle çözüm üretirdi.

   iyi günler dilerim…

 3. karincayazilim

  ben e-sistemden(TRabzon) inform UPS almıştım. Alıp eve götürdüğümde güç düğmesi çalışmıyordu. Bir şey ettik çalıştırdık bu sefer de hemen bitiyordu Elektirik gittiği gibi.  bir hafta e-sisteme götürdüm servise yönlendirdiler. Servise verdim kondansörünü ve güç düğmesini değişip bana verdiler. Bir ay sonra da Ön paneldeki mavi ışık söndü. gelen voltaj değişimlerini çok zor görebiliyorum ama onun içinde servise gitmek istemedim. böyle kullanıyorum Kondansatör iyice yıprandı sanırım eskisi kadar iyi değil ama UPS almadan önce anakartım yanmıştı,bilgisayarım dşük gelen voltajdan dolayı yeniden başlıyordu. Artık bu sorunlar tarihe karıştı.Çok memnunum şimdi.Voltaj ise berbat gerçekten iyi dayanıyor bence . Fazla yük vermyorum sadece kasayı bağladım. Elektirik gidince bilgisayar da kendiliğinden kapanıyor.bir de modemi mi bağladım çünkü voltaj gerçekten berbat. İnternet bile kesiliyordu. Fazla yük yüklememenizi tavsiye ederim.Servisi informun Trabzon için iyi ben çok memnunum.

 4. hoot

  electroworldden 55 TL ye almıştım geçen yıl, çok faydasını gördüm. güç kaynakları üzerine bir kaç şey söyleyeyim.

  bunlar bilgisayarla iletişmini iki şekilde sağlar ya usb ile ya da seri port ile. amd anakartlarda 690 yongasından beri seri bağlantı yok. zaten bu ups de ne usb ne de seri bağlantı noktası var tek.

  alacağınız ürünün usb şarj özelliğide olsun.

  bir monitor elektrik kesildiğinde kapalıysa onu açabilecek kadar güç olmuyor bu meletlerde. (crt ler için, lcde leri bilmiyorum)

  bilgisayardan önce almanız gereken bir alet

 5. Vernoncougar

  1200VA olanını aldım,su ana kadar herhangıbır sorun yok,memnunum.Turk malı tuncmatık meger yurtdısındada unluymus buda benı ayrıca mutlu ettı 🙂 Para akıtıp pc toplayıp ups alınmazsa olmaz tabı,elektrık kesıntılerınden dogan hasarlar garantı kapsamı dısında kalıyor..

 6. Kenan GÖNÜL

  bende 1500va fcm ups var guard plus serisi sorunsuz çalışıyor. ama ben daha önce tunmatik aldım ama arkadaşın bahsettiği gibi malesef fos çıktı. kasıtlı şişiriliyor gibi geldi bana marka. çünkü bi kere yerli değil ithal çin malı satılıyor, ikincisi gerçekten kalitesiz hemen bozuluyor arıza yapıyor. ben çektim baya ondan yazıyorum attım en sonunda çöpe başka marka aldım. tavsiye etmem

 7. Gökay Can

  Kenan Gönül Bey, başka marka aldım demişsiniz, hangi markayı aldınız? aldığınız marka Çin malı mı? yoksa başka bir ülkenin mi? Yerli dediğiniz markanın parçalarının nereden geliyor Çin olabilir mi? burada imal ediliyormu sadece parçaları burada mı toplanıyor? Bu arada UPS gibi ürünleri çöpe atmamak lazım içinde akü olduğundan çevreye zarar vermiş oluruz. Tunçmatik eski ürünlerinin akülerini topluyor geri dönüşüme veriyor bunu da sitesinden duyuruyor. Bildiğim kadarıyla Tunçmatik Türkiye de adet olarak en çok satılan marka ve üst üste 3 yıl en hızlı büyüyen firmalardan biri (Deloitte) FAST50 ünvanı aldılar. Bence başınıza talihsiz bir arıza geldi diye markayı kötülememek lazım bu haksızlık olur. NEredeyse kullandığımız tüm cihazlar Çin malı mesela IPhone kullanıyorsanız o bile…  Önemli olan Çin malı olması değil kaliteli olması bence TR deki adet olarak en çok satan marka olmuşsa bu boşuna olmamıştır sanırım. İYi günler dilerim.      

 8. gtx

  Kaldığım evin elektrik tesisatında sorun vardı ve ups alma gerekliliği duydum. Tunçmatik benzer modellerden biraz daha pahalı ve o an stokta yok diye tercihimi daha ucuz başka bir markadan yana kullandım. Neyse ki şuan hala çalışmakta, beni üzmedi ama performansından pek memnun değilim, daha yeni aldığımda dahi bilgisayarı 5 dk anca açık tutabiliyordu. Ups’ler konusunda fazla bir bilgim yok ama birgün merak edip televizyonu (tüplü 37 ekran) taktığımda cızırtı ve görüntüde titreme yapmıştı, yukarıda bir arkadaş tv gibi ürünlere uygun olmadığınından bahsetmiş, belki ondandır, ama bilgisayarı açık tutarken de elektriği o şekilde dalgalı verdiği konusunda endişelerim oluştu.

  Çok uzattım, bugün alacak olsam tercihim tunçmatik olurdu. Almayı düşünenlere tavsiyem bilinen markalı ürünlere yönelmeleridir. (Apc vardır misal, pahalı ama ev kullanımı için en iyi marka diye biliyorum)

 9. Ahmet Aslan

   Güç kaynaklarında Akünün markası, adet ve AH değeri çok önemli ayrıca içinde kullanılan paçaların kalitesi anlamında baktığınızda Tunçmatik Türkiyede en iyi ve en uygun fiyata sahip. Teknik servis hizmetleride süper daha ne olsun.

 10. huseyin

  Tunçmatik kadar dandik bir ürün daha olamaz herhalde ömrümü yedi,aldıgımdan beri hiçbi verim alamadım lanet olsun elektrik kesilmelerinde voltaj dusukluklerinde korusun diye aldık hiçbir işe yaramadı voltaj bile dusup gelse pc kapanıyor anında! uzak durun!

Bir cevap yazın