Tümleşik Gigabit-Ethernet Karmaşası

Gigabit Ağ Kartına Kimin İhtiyacı Var?

Gigabit ağ kartı ile ilgili her tartışmada, her zaman birisi çıkıp bu teknolojinin gereksiz olduğunu öne sürer. Peki bu iddiada haklılar mı? 100 MBit/s, 100BaseT-Ethernet standartı teorik olarak azami 12.5 MBytes/s’lik aktarım oranı sunuyor. Gerçek dünya uygulamalarında gerçek oran genelde 8 MB/s. Biraz bekleme içerse de, gündelik sürükle bırak türü dosya aktarımı uygulamalarında, bu oran genelde ağ sunucusundan büyük dosyalar bile indirirken yeterli.

Fakat – ki bu büyük bir fakat – 8 MB/s birçok uygulama için darboğaz oluşturuyor. Örnek olarak, sabit diskler 60 MB/s’ye kadar ve çağdaş DVD sürücüleri 10 MB/s’ye kadar aktarım oranları sağlıyor. Bu nedenle, 100BaseT-Ethernet’in sunduğu 8 MB/s DVD oynatıcısı ve sabit diskle karşılaştırıldığında düşük kalıyor. Bu yetersizlik ağdaki başka bir PC’nin sabit diskinden oyun oynamaya çalışıldığında yada DVD izlemeye çalışıldığında daha belirgin görülüyor.

Ama nerdeyse sihir yapmış gibi, gigabit ağ kartı eklendiğinde bu darboğaz aşılıyor. Her ne kadar DVD oynatıcılar, sabit diskler ve diğer ortamlar sağlanan orana yeterli çıkış veremese de, 100 Mbit, 100BaseT-Ethernet’in sunduğunun beş katına varan oranlarda veri sağlayabiliyorlar.

Şaka gibi ama, birçok kullanıcı en hızlı işlemciye, yeni-nesil DRAM’e veya en hızlı sabit disklere verdiği önemi yavaş ağ aktarım başarımına vermiyor. Genelde bu kullanıcılar gigabit ağ kartının önemli olmadığını iddia edenler. Ama, Gigabit Ethernet şimdiden alınabilir seviyede ve PC’lerin yerelde saklar gibi veri paylaşmasını sağladığı halde, gerçekten gerekli olup olmadığı konusundaki iddia hala tartışmalı.

Gigabit Bakır İşine Göre Nasıl?

100BaseT iletişim kuralları, ikişerli çiftler halinde toplanıp kablolanmış sekiz telin ikisi üzerinde çalışır. Karşılaştırılırsa Gigabit tüm hattı kullanır. Ama tam-çift yönlü işlemlerde kablolar 250 MHz taşımak zorunda kalırlar ve satılmakta olan kabloların bir çoğu bu yükü kaldıramaz.

Çözüm yankı giderimidir (Echo Cancellation). Diğer bir değişle darbe genlik modülasyonu ve seğirme etkilerinin eşitlenmesi oluşur. Tam çift yönlü işlemlerde gönderenin ve alanın sinyalleri örtüşür. Alışın iyi olduğundan emin olmak için, kendi sinyaliniz diğer uçtan gelen sinyalden çıkartılır(yankı giderimi)- tabiki tüm bu destek işlemciden gelir. Darbe genlik modülasyonu, sadece kuvvetli tip darbe genliğini tanımlar. Oluşan bozulmalar (seğirmeler) aktif bir şekilde hesaplanmalıdır (e.g. ortalama değerlerin hesaplanması).

Bir cevap yazın