Tümleşik Gigabit-Ethernet Karmaşası

Tümleşik Gigabit-Ethernet Karmaşası

Tüm fiyat aralıklarındaki anakartlar, ağ arayüzünü halihazırda sunuyorlar. Nedeni? PCI tabanlı ağ kartları daha pahalı ve bir PCI yuvasını ağ kartı için kullanmış oluyorsunuz. İlk bakışta tümleşik çözüm yarardan başka birşey getirmiyor. Az bir mühendilik çalışması ve çok cüzi bir maliyetle anakartlara kullanıcıların vazgeçmek istemeyeceği bir özellik ekleniyor. Ama tümleşik ağ arayüzünün sonuçları, özellikle de gigabit ağ bağdaştırıcılarında her zaman o kadar siyah ve beyaz değil.

Değişik Ağ Tümleştirme Yaklaşımları

Anakarta en basit yoldan ağ bağdaştırıcısı eklemenin yolu doğrudan PCI ağ yongası tümleştirmek. Genelde güney köprüsüne PCI anayolu ile tümünü yonga setinin bir parçası olarak tümleştirmek geçerli bir çözüm. Seri üretim geliştirme masraflarını karşılarken, arayüzün uygulanması doğru fiziksel bağlantıya (PHY) olanak veren ufak bir parçaya ihtiyaç duyuyor.

Bu arada, Intel daha hızlı bir arayüz yarattı, 865 ve 875 yongasetlerinde mantığı kuzey köprüsüne tümleştirdi. Bunu yapıyorken, Intel’in tasarımı kuzey köprüsü ile güney köprüsü arasındaki anayol işlem hattındaki yoğun ağ veri paketlerini zorlamamış oluyor.

Bir cevap yazın