Tüketici Rehberi: Beş Püskürtmeli Yazıcı İncelendi

Bu makalemiz tüketici kesimine yönelik yazıcılar için hazırlayacağımız dört rehber yazımızdan ilkini teşkil ediyor. Bu rehber evde kullanım için uygun ve en çok rağbet gören püskürtmeli yazıcıları içermektedir. Sonraki rehberlerimizde ise fotokopi çekebilen, tarayıcı özelliği olan hatta faks çekebilen çok işlevli yazıcılara yer vereceğiz. Üstelik ilerleyen zamanlarda renkli ve siyah-beyaz lazer yazıcılara da değineceğiz.

Revaçta olan Yazıcılar

Tüm bu kategorilerde oldukça fazla sayıda ürün olması bizi sadece ilgili kategoriye ait ürünlerin en çok satanlarını incelemeye zorladı. Böyle bilgileri listelerinde tam 560 yazıcı bulunan (bunlardan 260 tanesi renkli püskürtmeli yazıcılardan oluşuyor) Newegg.com adlı elektron alışveriş sitesinden elde ettiğimiz veriler sayesinde edindik. İşte bu nedenden dolayı bu tüketici rehberini okurken her firmanın dört kategoriden birine ait diğer ürünlerine de bakmayı ihmal etmeyin.

Günümüzdeki yazıcılar hakkında en dikkat çekici olan şeylerden birisi çok mütevazı bir fiyata boylarını aşan nitelikte yeteneklerinin bulunması. Renkli püskürtmeli yazıcılar tipik olarak yazıcı piyasasının alt sınıf ürünlerini oluşturuyorlar (gerçi hala 500 ila 1000 Dolar’dan satılan bazı özel püskürtmeli yazıcılar bulunsa da 200 Dolar altında fiyatı olanların sayıca çokluğu nedeniyle ortalıkta pek görünmüyorlar). Ayrıca çıktı alma hızları, çözünürlükleri ve kağıt kullanma yetenekleri hala makul seviyede sayılır. Tüm bunlara ek olarak bu yazıcılardan birçoğu sayısal fotoğrafları da kabul edilebilir kalitede basabilmekteler. Tabii ilgili püskürtmeli yazıcı için özel üretilmiş fotoğraf kağıdınız hali hazırda bulunmalı ve fotoğrafı basabilmek için uygun çözünürlükleri ayarlayabilmelisiniz. Aşağıdaki tablo tüm bu karakteristikler için temsili değer aralıklarını özetliyor (bu rehberdeki yazıcıların hepsinin özellikleri de bu tabloya uymaktadır. Böylece tek bir çerçeve içersinde tüm yazıcıların özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.)

Renkli Püskürtmeli Yazıcılar İçin Genel Değer Aralıkları ve İşlevler

birim Düşük Yüksek Tipik Açıklama
PPM.c <10 >30 14-16 yazıcıdan dakikada alınan renkli (c: color) çıktı sayısı
PPM.b <20 >40 20-24 yazıcıdan dakikada alınan siyah (b: black) çıktı sayısı
Çözünürlük.b 300 1200 600 Tek renk çözünürlüğünün dikeyde ve yataydaki noktacık (pixel) sayısı birbirine eşit; 300×300’den 1200×1200’e kadar değişiyor…
Çözünürlük.c 1200×1200 5760×1440 4800×1200 Renkli çözünürlüğün yatay bileşeni dikeyden genellikle daha büyüktür
Renkler CMY/RGB CMYb/RGBb 5 veya 6 Üç ana renk (RGB – mavi, kırmızı, yeşil) ve onların tamamlayıcıları (CMY- turkuaz, sarı, mor) olan ara renkler, renkli çıktı almak için vazgeçilmezdirler ancak bazı renkli püskürtmeli yazıcılar mürekkep tüketimini azaltmak için siyah da içeriyorlar ve diğer bazı yazıcılar daha başka renkler de barındırıyorlar (fotoğraflar ve karmaşık renkler içeren resimler için).
Sayfa Desteği LL LLA4pe+ LLpe* Tüm yazıcılar A4 boyutlarındaki kağıtları desteklemektedir. Yalnız üst seviye ürünler birçok fotoğraf ve zarf boyutlarını (pe+) da destekliyorlar. Orta seviye ürünler ise daha basit boyutlardaki fotoğraf (3×5, 4×6) ve zarf desteği sunmakta.

Eğer birçok renkli püskürtmeli yazıcının 100 dolar altında satıldığını ve birçok yetenekli yazıcının da 80-120 dolar fiyat aralığına sahip olduğunu hesaba katarsanız fiyattan çok işlevselliğin bir yazıcının satın alımında önemli etken olduğu sonucu ortaya çıkacaktır. Püskürtmeli yazıcılar çok daha az para karşılığında sundukları yetenekleriyle birçok ofis cihazından ve çevre biriminden daha cazip görünüyorlar.

Bir cevap yazın