TÜBİDER:Sektör İçin Bir Umut

TÜBİDER:Sektör İçin Bir Umut

Son yıllarda büyük bir hızla gelişmekte olan ülkemizdeki bilişim sektörü bu gelişmenin yanında bir çok da sorun getirdi. Önüne gelen herkezin donanım veya yazılım firması kurabildiği ülkemizde standartlaşamamaktan doğan bir çok sorun yaşadık, yaşıyoruz. Özellikle son kullanıcılar bu durumdan en çok zarar görenler. Aldığımız ürün karşılığı alamadığımız hizmetler, arızalı ürünlerde firmanın insiyatifine kalmak sıkça karşılaşılan sorunlar.

Tübider Türkiye bilişim sektörünü bir çatı altına toplamak için 4 sene önce kuruldu. Asıl kuruluş amacı bilişim sektöründeki firmaların hak ve çıkarlarını korumak olsa da, daha kaliteli hizmet verilmesi için son kullanıcının daha iyi hizmet alabilmesi ve oluşabilecek mağduriyetlerinin çözülmesi de derneğin amaçları arasında. Dernekteki gelişmeleri yakından gözleyebilmek için Ankara şubesinin olağan toplantısına katıldık.

Sektördeki fimaların sorunlarından çok, derneğin son kullanıcıyı ilgilendiren çalışmalarını aktaracağız. Dernek oluşan mağduriyetlerde firma ile son kullanıcı arasında uzlaşma sağlayıp, oluşan sorunların çözülmesine çok dikkat ediyor. Bu alanla ilgili kurdukları komisyonlar bugüne kadar pek çok sorunu kullanıcı lehine çözmüş. Bu konuda çok hassaslar ve mağduriyetiniz olduğunda eğer firma ile uzlaşamıyorsanız kendileri ile bağlantıya geçilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu pekçok kullanıcının aslında bilmediği güzel bir hak.

Derneğin bir diğer faaliyeti ise eğitim komisyonları. Sektöre Tübider sertifikalı uzman ve kalifiye elemanlar sağlamak için bir çok eğitim hizmetleri var. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı ile olan görüşmeleri var. Eğer olumlu sonuçlanırsa yakın bir zamanda sertifika sahibi olmayan şirketler piyasada çalışamayacak. Bu dolaylı yoldan son kullanıcı için de sevindirici bir haber. Bilgisi olmayan, yetersiz satıcılar yüzünden mağdur olmaktan kurtulacaklar.

Gelecek planları arasında ise yine güzel bir çalışma var. Yakın bir zamanda basının da desteği ile Türkiye’de bilgisayar kullanımını arttırmak için “80. Yılda 80.000 Bilgisayar Okuryazarı” kampanyasını hayata geçirmek istiyorlar. Bu sayede bilgisayar kullanmayı hiç bilmeyen pek çok kişi temel konularda yeterli bilgiye sahip olabilecek.

Bitirirken Tübider’in yaptıkları ve yapacakları bizi heyecanlandırdı. Daha yolun başında olmalarına ve aşmaları gereken bir çok engel olmasına rağmen gördüğümüz isteklilik ve kararlılık bize umut verdi. Biz THG Türkiye olarak Tübider’in faaliyetlerini yakından izleyecek ve gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın