TTNET’in Dijital Oyun Dağıtım Projesi “Playstore” Duyuruldu

TTNET de, dijital pazarın cazibesine kapılmış gözüküyor.

Steam ile tavan yapan ve büyüme potansiyeli ile dikkat çeken PC dijital oyun dağıtım platformlarına bir yenisi daha ekleniyor. Bu sefer çok yakından tanıdığımız bir markadan üstelik.

TTNET’in yeni dijital oyun dağıtım platformunun adı Playstore. TTNET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı İlker Koçak ve TTNET Ürün Geliştirme Direktörü Gültekin Keskin’in ev sahipliğinde Crytek Kurucu Ortakları Avni Yerli ve Faruk Yerli’ ile beraber Crysis 2’nin Türkiye Lansmanı ve Playstore’un tanıtımı Sapphire’de yapıldı (?).

2015 yılına kadar dijital oyun pazarında satış adedinin 1 milyara ulaşacağını belirten Koçak, bu pazarda Playstore ile Türk oyunseverlere rekabetçi fiyatlar ve alternatif ödeme kanalları (ADSL faturası gibi) ile 2011 yılının sonuna kadar yüzlerce oyunluk bir mağaza sunmak istediklerini söyledi. Koçak, bu amaçla dünyadaki pek çok oyun şirketi ile görüşmelerinin de sürdüğünü sözlerine ekledi.

Playstore kapsamında satışa sunulan ilk ve tek oyun ise, daha önce haberini yaptığımız ve TTNET kullanıcılarının 60 TL karşlılığında sahip olabileceğini Crysis 2. Bunun dışında Playstore’da herhangi bir oyun gözükmüyor.

Peki, bu sistem tutar mı?

Lafta her şey güzel gözüküyorsa da, TTNET gibi büyük bir firmanın bile bu alanda başarılı olabilmesi açıkcası oldukça zor. Bugün, Türkiye’de PC oyuncularının önemli bir kısmı korsan oyun oynuyor ve kesinlikle oyuna para vermiyorlar. Ceplerinde akrep taşımayan bilinçli Türk oyunseverler ise, perakande kanallarını ama çoğunlukla Steam’i tercih ediyorlar. Steam’in tercih edilmesindeki en büyük etkenler sadece sunulan indirimler ve geniş servisler değil, aynı zamanda 30 milyonu aşkın eşsiz kullanıcısı olan inanılmaz bir topluluğun burada buluşuyor ve aynı havayı soluyor olması.

Oyun geliştiricilerinin sırf bu eşsiz topluluğa daha iyi ulaşmak için gün geçtikçe daha çok Steamworks destekli oyunlar geliştirmelerinin nedenini ancak böyle açıklayabiliriz.

Şu an için TTNET, sadece EA veya Crytek ile anlaşmış gözüküyor, eğer büyük oyun dağıtımcılarını ciddi indirimler için ikna edemezlerse, (ki bu konuda Activision gibi çok katı firmaların olduğunu biliyoruz) bu servisin genele ulaşmakda zorluk çekeceğini iddia etmek pek zor olmayacaktır.

Yine de Playstore’un Türk oyunseverlere neler getireceğini merak etmiyor değilim. O klasik cümeleyi kurmaktan nefret etsem de, bakalım zaman bize neler gösterecek :).

14 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Türkçe dil desteği sunucaklarsa tabiki oyunları Playstore üzerinden satın alırım özellikle yoğun diyaloğların olduğu oyunları Türkçe oynamanın keyfi ve dünya ile aynı fiyat üzerinden oyunu satın alabiliceksem kesinlikle tercih ederim.

  • Tahir Meylani

   Türkçe dil desteği ciddi bir birikim ve yatırım gerektiriyor. EA, Ubisoft, Activision gibi ciddi firmalar lokalizasyonu sadece güvendikleri şirketlere yaptırıyorlar. Yerel lokalizasyon için üçüncü firmalara ile uğraşmıyorlar.

   Ayrıca, satılacak oyunların adet olarak bu masrafları karşılayacağını düşünmüyorum.

 2. Ziyaretçi

  Gülüyorum bunlara ya,Playstore ne kardeşim?Adını Türkçe koy önce TTNet.Ağzına burnuna ttnet.Aynı oyun Steam’de 5$ daha pahalı olsun,yine gidip Steam’den alırım.Adamlar 10 yıldır bir fiber döşeyemediler,yurtdışı çıkışlarımız hala rezalet,gelmiş bana dijital oyun pazarına açılıyor.Çok sinirlendim yazmayı unuttum lan.Yok hacı bizim milletin alayı böyle,bi nükleer yesek de Dünya kurtulsa.AA dur lan akkuyu da bi tane açılcak zaten,o gözümüzde patlar da rahatlarız.

 3. Ziyaretçi

  İsviçrenin yaşlı nüfüsu alp dağlarına ışık hızında internet bağlar. Bizim ülke amele ve postansiyel kaynamasına rağmen çok az yerde fiberoptik kablo var. Olsa bile mantıksız derecede pahalı ve yavaş. Birde bana playstore demeyin lütfen. Steam sizi diri diri yer artıklarınızı da Windows Live’a bırakır.

 4. Emir

  Bana bu çok garip geldi. 8mbit’in dışında limitsiz olan herhangi bir tarife yokken böyle bir uygulamayı hangi akla hizmet düşünebilirler. Gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Cryisis’i aldım 8gb üzerine updateler gelecek falan filan. EEE? Komedi….

 5. PISLIX

  TTNET: Ayda kaç oyun indiriyorsunuz?
  PISLIX: 3.
  TTNET: O halde 4 GB kotalı tarifemiz sizin için çok uygun.

  (1 oyunu ortalama 300 MBtan hesaplıyormuş…)

  Bu mantık ortadan kalktıysa denenebilir.

  Ama oyunların ilk çıktığı anda ucuz geleceğini düşünüyorum. Crysis 2 gibi 60 dolarlık bir oyunun KDV dahil 35-40 dolar arası bir fiyatla çıktığını düşünürsek büyük bir başarıdır bu. Meraklısı olsam alırdım yani (ya da açıkça “Crysis benden uzak dursun”).

  Bir yandan da, listelerindeki tüm oyunların güncellemeleri an be an yapılmazsa alınan oyunların multileri yalan olabilir. Uyarmadı demeyin. Özellikle oyun çıktıktan sonraki ilk birkaç ay işkence gibi geçebilir.

  İşin üstesinden gelmeleri dileğiyle…

 6. Uğur Yurtsever

  Pazarda PC platformuna çıkıp en çok satan oyunlara şöyle bir bakınca neredeyse hepsinin Steamworks kullandığını görüyoruz. Total War, Call of Duty ve Warhammer serileriyle birlikte SEGA, THQ, Take-Two, Activision, Bethesda, Square Enix gibi büyük firmalar birçok oyunu için Steamworks’u tercih ediyor. Yani bu oyunların başka dijital dağıtım platformlarını kullanması mümkün değil.

  Microsoft ve Blizz zaten kendi ağlarını kullanıyorlar.

  Geriyeyse EA ve Ubisoft ile Steamworks kullanmayan ve uzun yapım süreçlerine sahip bir ikibüyük yapım kalıyor (GTA gibi)

  Ayrıca bu tip dijital dağıtım platformlarının büyük yapımcılar kadar bağımsızlara da hitap etmesi lazım. Bir bağımsız geliştirici oyununu global pazara açan platformlar yerine neden lokal bir platformu tercih etsin? Impulse’ın başarısını örnek alalım mesela. Kaldı ki Impulse hali hazırda Türk Lirası üzerinden de hizmet veriyor.

  Yani ne olursa olsun PlayStore’da delicesine geniş bir oyun yelpazesi bulunmayacak hiçbir zaman. Rekabet edebilecek fiyatlarla gelebilirlerse iddia ettikleri gibi en azından 3-5 oyunu 5-10 lira ucuz oynama şansımız olur.

  Ancak geçmişte ve bugün aldığımız hizmetin kalitesine bakınca da büyüyecek bir pazardan çok büyüyecek cüzdanlar görüyorum.

 7. Zimbabveli Başbuğ

  Tam yatıyordum bunu gördüm. Adamlar TTNET olarak Türkiye’de iş yapıyorlar sitenin adı PlayStore burada hitleri kapıp global mi olacaklar bu domainle anlayamadım. Dangozluk paralı değil BELEŞ BELEŞ. Abi tüm yetersizler sanki TTNET’te toplanmış şğşğşşüşi

 8. İnsaf ...

  TTNET olur başkası olur fark etmez dev bir sermaye oyun sektörüne giriyor. Oyunların digital satışına başlanıyor. Crysis 2 gibi bir oyunda kullanıcaya 20 TL ve/ veya 30 TL gibi bir indirim imkanı sağlanıyor.Müthiş bir haber .Ben oyun dünyasının orjinal tarafında olmak isteyen bir insan olarak gayet heycanlandım fakat Editör arkadaşın yazdığı yazı bir okadar Umutsuz , Vizyonsuz ki insan okurken içi kararıyor.Doğal olarak gelen yorumlarda aynı şekilde oluyor. Yazı baştan aşağı yönlendirme dolu çünkü. Türkiye’de orjinal oyun Tutar bu platformda tutar. Artık oyun sektörü 5- 12 yaş arasına sıkışmış değil. Steam’de oyunlar çok mu ucuz. Yada herles steamde kampanyada diye oyun alıyor? Call of Duty 4 steam üzerinde İlk kampanyasını 2 yıl sonra gördü .Hiç mi satmadı peki.. Azcık heycan ve vizyon arkadaşlar .Steam kaç yılda bu hale geldi.?Büyük işler küçük adımlarla başlar. Bu millet herşeyin güzeline ve millisine layık.

 9. bilemeyenadam

  Resmen hayal kırıklığına uğradım. Kampanyadan son anda haberdar oldum ve hiç araştırmadan satın aldım. Nereden bilebilirdimki steam’e uyumsuz olduğunu. Kutusunda alınan oyunlar gibi produckt keyi tanıtıp oynarız sandım. Çok yazık oldu. Hevesim kırıldı.

 10. Tahir Meylani

  TTNET, tabi ki Steamworks oyunu satmayacak. Aksini düşünmek bile abes aslında.

  TTNET’in Steamworks oyunu satması, başkasının havuzuna su taşımak gibi bir şey.

  Tabi TTNET’in Steamworks sisteminin ne olduğunun farkında olup olmadığını da merak etmiyor değilim 🙂

Bir cevap yazın