Tron “Işıksiklet” Sulu Soğutmalı Kasa

Bu göz alıcı kasa uyarlaması sürürülebilir hissini veriyor.

Tom’s Hardware – Amerika forumlarından Brian Carter, oldukça sıkı görünüşülü bir TronIşıksiklet” kasa yapmayı başarmış. Simsiyah yüzeyde parıldayan mavi ışık çizgileri gerçekten göz alıcı duruyor. Her ne kadar filmdeki modellerle bire bir aynı oranlara sahip olmasa da, Tron hayranlarının veya bilim-kurgu fanatiklerinin bunu pek önemseyeceğini sanmıyoruz.

Tron Işıksiklet Kasa

Brian “Boddaker1” Carter’ın gösterişli Işıksiklet kasası EVGA X58 anakart, Intel i7 965 işlemci, iki EVGA GTX 570 SLI kart, Crucial SSD’ler, Pioneer Slimline ince DVD sürücü, Cooler Master Silent Gold 850W güç kaynağı ve  Primochill’den çift yuvalık bir sıvı haznesinden oluşuyor. Bu kasa uyarlamasını yaparken Brian’ın zamanının çoğunu köpük, akrilik, plastik, ışık boruları gibi malzemeleri biçimlendirmeye vakfettiği kesin.

Brian “Kasa yaklaşık bir metre uzunluğunda oldu ancak asıl oranlara göre uzun sayılmaz. Filmdeki motosikletin belli oranda küçültülmüş tıpkı kopyasını yapmak istemedim. Modelin çoğunu çok katlı akrilik kullanarak oluşturdum ama birkaç yerde kullandığım kaplama yöntemi sayesinde bazı ek bileşenler için boşluklar da oluşturabildim.” diyor.

Brian’ın forum iletilerine bakarsak, Razer Tron temalı fare ve klavye de dahil olmak üzere, uyarlama projesi yaklaşık iki ay sürmüş. Sketchup çizim programında oluşturduğu ilk taslaktaki malzeme adı fiberglas olarak görülse de daha sonra, CoolerMaster kasa uyarlama yarışmasına yetişebilmek için, daha hızlı çalışılan akriliği tercih etmiş.

Tüm bileşenleri kasaya öylece takmak da mümkün olmamış. Örneğin güç kaynağı uzun süre dışarıdaymış, hatta kasaya özel, kavisli bir sıvı soğutma radyatörü imal edilip öne tekere uydurmak da gerekmiş. Brian “Ön tekerin bir kısmını soğutma radyatöründen oluşturabileceğimi düşündüm ve bunu da şık bir biçimde başarabildim sanırım.” diyor.

Bu kasanın yapım aşamalarını merak ediyorsanız Tom’s Amerika forumundaki ilgili konuya göz atabilirsiniz.  Eğer beğendiyseniz, Cooler Master‘ın yarışma sayfasından kasaya oy vermeyi de ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın